Yaznn Yayn Tarihi:
03/12/2017-23:17
Tarihe ad覺n覺z acayip bir ekilde yaz覺labilir

Ankaragücü ad覺na tarihi bir süreçten geçiyoruz. Bana göre bugünlerde Ankaragücü futbolcular覺na bir eyi anlatmak laz覺m.

Bence bugünlerde 1980-81 sezonunda Ankaragücü’nün Türkiye Kupas覺 ve Cumhurbakanl覺覺 Kupas覺n覺 2.Ligde mücadele ederken nas覺l ald覺覺n覺 enine boyuna tüm tak覺ma anlatmak laz覺m.

Ne olmutu o sezon? Ankaragücü tak覺m覺 2.Ligde mücadele ederken toplam 15 Kupa maç覺n覺n ard覺ndan Türkiye Kupas覺’na uzanm覺, ard覺ndan da Cumhurbakanl覺覺 Kupas覺n覺 kazanm覺t覺.

Ankaragücü tak覺m覺 k覺s覺tl覺 kadro ile bir önceki sezonun Türkiye Kupas覺 ampiyonu Altay’覺, 襤stanbul’dan 0-2’den gelip Ankara’da 3-0 yenerek Beikta’覺, Fenerbahçe’yi ve finalde de o dönemin en güçlü Anadolu tak覺m覺 hüviyetindeki Boluspor’u eleyerek Türkiye Kupas覺 ampiyonu olmutu.

Ard覺ndan son 5 sezonun Cumhurbakanl覺覺 Kupas覺 ampiyonu dönemim efsane tak覺m覺 Trabzonspor’u yenerek Cumhurbakanl覺覺 Kupas覺n覺 alm覺t覺.

Bütün bunlar覺 bir 2.Lig tak覺m覺 olarak baarm覺t覺 Efsane kadro.

Ard覺ndan darbe yaparak Devlet Bakan覺 olan Kenan Evren, Ankaragücü için özel bir yasa ç覺karm覺 ve tak覺m覺 1.Lige ç覺karm覺t覺.

襤te 1981 y覺l覺nda gerçekleen bu olay覺n ard覺ndan tak覺m覺n ligden dütüü 2011-12 sezonuna kadar Ankaragücü’nün üzerine “Kenan Evren’in tak覺m覺 !” yaftas覺 yap覺t覺r覺ld覺.

Her ne kadar büyük bir baar覺 yakalayarak hak ederek 2 kupay覺 da kazan覺p lig atlasak bile bu yafta bizi hayli rahats覺z etmekteydi.

Tak覺m覺n ligden dümesiyle bundan kurtulduk. Bundan sonra bileinin gücüyle Süper Lige ç覺karak b覺d覺 b覺d覺 yapanlara “Öyle olmaz böyle olur!” demeli.

Yani Ankaragüçlü futbolcular acayip ekilde tarihe geçebilirler. 襤simleri efsane olur. Üzerlerine belgeseller yap覺l覺r.

Z襤RVE

Ankaragücü bu sezon rakiplerini teker teker yenerek zirveye ç覺kt覺. 襤nallah inmeyecek.

Bu sezon her maç çok zor geçiyor. Ümraniye maç覺 da dehet bir maçt覺. 90 dakikal覺k gerilim filmi gibiydi. Maç öncesi tahmin edildii gibi taktik sava覺yd覺. Maç覺n kilitlendii bir anda taç kullan覺l覺rken kapt覺r覺lan bir topla gol yendi. Ümraniyespor gibi bir tak覺m kar覺s覺nda asla istenmeyecek bir durumdu bu. 襤yi kapanan disiplinli bir tak覺m kar覺s覺nda Ankaragücü ilk devrede hiç organize olamad覺. 襤kili mücadeleleri kaybetti, hücum yapamad覺, savunmada dirençsizdi.

Devrenin bitmesini iple çektik adeta. 2.yar覺da tak覺m覺n ayaa kalkaca覺n覺 biliyorduk. Öyle de oldu. F覺rt覺na gibi bir balang覺çla önce beraberlik geldi. Sonra müthi bir presin ard覺ndan Putsila’n覺n kapt覺覺 topla Kenan Özer’in muhteem bir plase vuruuyla sar覺-lacivertliler öne geçti.

Bu golden sonra tam anlam覺yla bir sinir harbi yaand覺. 襤lk yar覺da oynamaktan çok sahada yatmay覺 tercih eden Ümraniyespor’un teknik direktörü Bayram Bekta sonucu hazmedemeyince maç覺 kenarda gerdi. Saa sola tepki göstermeye balad覺.  Ancak bu kez Ankaragücü oyunu kural覺na göre oynamaya balad覺. Yat覺lacaksa yat覺ld覺. Zaman kazan覺lacaksa kazan覺ld覺. Taraftar覺n da büyük desteiyle direnç gösterildi ve kay覺ps覺z bir maç daha geçildi.

Burada oyun olarak eletirebileceimiz tek icraat tak覺m覺n a覺r覺 derecede geri çekilmesineydi. Keke bu kadar yaslanmasayd覺 tak覺m. Çünkü rakip savunma ileri ç覺km覺t覺 ve 3. hatta 4.golü rahatl覺kla bulabilirdik. Bir de unu gördük ki Kehinde ilk 11’de deil sonradan kullan覺l覺nca daha faydal覺 oluyor. Örnein bu hafta en uçta 襤lhan Parlak veya Enes Kubat ile balanabilir. Maç覺n gidiat覺na göre diri bir Kehinde oyuna al覺nabilir.

BE襤N SPORTS’DAYIZ

Bu hafta Kon tv’deki Murat Kandazolu’nun canl覺 yay覺nlanan program覺nda Ankaragücü’nü deerlendirdik. Ayr覺ca  Ankaragücü'nün liderlii kadar beni sevindiren baka bir ey de yay覺nc覺 kuruluta ad覺m覺n geçmesiydi. Bein sports ad覺na Ankaragücü - Ümraniyespor maç覺n覺 yorumlayan Mustafa Sapmaz maç öncesi, (Kendisini ahsen hiç tan覺mam) "Bugün Orhan Sal'覺n yaz覺s覺n覺 okudum. Orhan Sal bugüne kadar maçlar覺 futbolcular kazand覺. Bugün taraftar olarak biz kazand覺ral覺m” yazm覺. Ankaragücü taraftar覺 öyle olmas覺 için çok iyi destek veriyor" dedi...
Buda benim için bu haftaki 2.galibiyet oldu...

MUSTAFA TUNA’YA TEEKKÜRLER

Ankaragücü – Ümraniyespor maç覺nda bizleri sevindiren baka bir gelime de Ankara’n覺n yeni Büyükehir Belediye Bakan覺 Mustafa Tuna’n覺n maça gelmesiydi. Ankaragücü’ne destek vermek ad覺na stada gelen Bakan Tuna’ya ve dier belediye bakanlar覺m覺za teekkür ediyoruz. 襤nan覺yorum ki Ankaragücü-Mustafa Tuna i birlii çok güzel iler ortaya ç覺karacak. Hem Ankara, hem de Ankaragücü kazanacak.

ORHAN SAL

Orhan Sal