Yaznn Yayn Tarihi:
29/08/2017-00:42
zat pusulas覺n覺 kaybetti

Sezonun ilk üç maç覺 geride kal覺rken, Gençlerbirlii’nin oynad覺覺 oyunla taraftar覺n覺n az覺nda kekremsi bir tat dahi b覺rakamad覺覺n覺 gördük. Konya deplasman覺nda al覺nan malubiyet ve silik oyununun ard覺ndan Fenerbahçe kar覺s覺nda mücadele ve direnç ortaya koymaya çal覺an bir Gençlerbirlii izledik.

Geçen sezonun ard覺ndan yazd覺覺m “Madalyonun iki yüzü” yaz覺s覺nda, Ümit Özat’覺n gereinden fazla eletirildiini yazm覺t覺m. Kendi kurmad覺覺 düük profilli bir kadronun ba覺na sezon ortas覺nda geçmi, 襤lhan Cavcav’覺n vefat覺 ve tak覺m覺n önemli isimlerinin ayr覺ld覺覺 bir dönemde istisna durumlar覺 bir kenara koyarsak ileri iyi idare etmiti. Bu istisna durumlarda kendi hatalar覺 da vard覺 tabii ki.

Özat’覺n bu sezon öncesinde en önemli ödevi, kadro kalitesini artt覺rmak ve hücum hatt覺nda iler bir düzen kurmakt覺. Gençlerbirlii geçen sezon da futbol olarak tat vermiyordu ama sonuca gitmeyi bir ekilde baar覺yordu. Özat’覺n 5-3-2’ye dayanan oyun sistemi, rakiplerin oyun plan覺n覺 özellikle Ankara’daki maçlarda büyük sekteye uratm覺t覺. Bunun arkas覺nda Serdar Gürler- Ayd覺n Karabulut ikilisinin, “Batman ve Robin” uyumu da tabii ki etkiliydi.

Ancak bu ikilinin ayr覺lmas覺yla Gençlerbirlii’nin hücum hatt覺 da覺ld覺. Ümit Özat yeni bir hücum hatt覺 kurmal覺 ve yeni bir hücum plan覺 oluturmal覺yd覺. Ancak geride kalan üç maçta gördük ki, Gençlerbirlii ataklar覺 doaçlamadan öteye gidemiyor. Bununla beraber Ümit Özat’覺n ilk iki maçta geçen sezonki 5-3-2’sinden ve zaman zaman döndüü 3-5-2 ve türevlerinden de vazgeçmesiyle Gençlerbirlii’nin bloklar覺 yak覺n tutan, kompakt tak覺m savunmas覺 da çözüldü.

Fenerbahçe maç覺nda ise bu anlay覺a yak覺n bir oyun plan覺 ve 11’le sahaya ç覺kt覺 Özat. Yenen anss覺z gol ve Rantie’nin at覺ld覺覺 ana kadar iler fena gitmiyordu. Ancak hücum anlam覺nda yine doaçlama tak覺lan bir Gençlerbirlii vard覺. Fenerbahçe’nin a覺r ve tek hamleli stoperlerine kar覺 Rantie ve Ahmet 襤lhan’覺 koturma çabas覺… Onun d覺覺nda herhangi bir kanat ve merkez organizasyonu göremedik Bakent ekibinden.

襤lk 3 maçta al覺nan 1 puan覺n d覺覺nda Gençlerbirlii taraftar覺n覺 ve bas覺n覺 endielendiren konu tak覺m覺n genel kadro kalitesi. Özat hücum hatt覺nda yeni bir düzen oluturamad覺覺 ve kendi dorular覺n覺 unuttuu gibi transferler konusunda da en az覺ndan imdilik karavana atm覺 gibi duruyor.

Örnein; Petar Skuletic. S覺rp forvet Rusya’da önemli iler yapt覺. Ancak tak覺mda hali haz覺rda onunla ayn覺 tarzda bir pivot santrafor Vedat Muriç varken, Skuletic yerine Gençlerbirlii’ni hücumdaki s覺radanl覺覺ndan, doaçlamadan kurtaracak saha görüü yüksek bir oyun kurucu al覺nabilirdi. Yada bir dier seçenek olarak eer yine kontra atak kovalayan bir tak覺m olunacaksa, Elvis Manu veya Rantie’nin yerine daha bitirici bir isim.

Bir de tak覺mdaki huzur boyutu var tabii iin. Özat’覺n oyuncular覺 üzerinde geçen sezon kurduu “tatl覺 hakimiyet” dikkat çekmiti. Sezon ba覺nda baz覺 isimlerle yaanan kriz yine tak覺ma zarar verdi. Özat’覺n geçen sezondan hat覺rlamas覺 gereken dorular覺ndan biri de, röportajda bana anlatt覺覺, “Oyuncular覺m覺n sahada hocas覺, d覺ar覺da ise aabeylerim” anlay覺覺.

Dier transferler konusunda u anl覺k bir ey söylemek istemiyorum. Ümidim, milli maç aras覺nda Ümit Özat’覺n “sihirli denei”nin tak覺ma demesi ve  geçen sezon rakiplerin oyun plan覺nda tahribat yaratan oyun anlay覺覺na dönmesi.

Aksini düünmek bile istemiyorum.

ANIL YAZAR

An覺l Yazar