Yaznn Yayn Tarihi:
19/02/2017-17:05
Gen癟ler'in karakteri

Ligin ikinci yar覺s覺na iyi balayamayan Gençlerbirlii, tak覺m olarak karakter ortaya koyduu maçta Konyaspor’u 2-0 malup etti. K覺rm覺z覺-Kara’lar geçen hafta deplasmanda al覺nan farkl覺 Alanya malubiyetinin ard覺ndan teknik direktör Ümit Özat’覺n tak覺m hakk覺ndaki demeçlerine olumlu reaksiyon vererek maç boyunca rakibine youn bir pres uygulad覺.

Claro-Palitsevich-An覺l’la birlikte üç stoperle sahaya ç覺kan Ümit Özat, top rakipteyken 5-4-1, top ayaklar覺ndayken de 3-4-3’le sahada yer ald覺. Maç覺n ba覺ndan itibaren sa çizgiyi kullanmak isteyen Gençlerbirlii, Douglas’覺n yokluunda Konyaspor’da ilk 11’de sahaya ç覺kan Mehmet Uslu’nun kanad覺n覺 Ahmet Ouz-Serdar Gürler’le birlikte h覺rpalamaya balad覺. Bununla birlikte ön taraf oyuncular覺yla birlikte balayan youn presle, hatlar覺n覺 yak覺n tutan Gençlerbirlii, Konyaspor’un arka taraf覺yla ön taraf覺 aras覺ndaki balant覺y覺 kesti. Volkan F覺nd覺kl覺-Ali Çamdal覺 ikilisi topla bulumakta bir hayli zorlan覺rken, yüksek toplarla uzun ç覺kmaya çal覺an Konyaspor topu ileride tutmakta zorland覺. Konuk ekip bunun d覺覺nda kanat oyuncular覺n覺 savunma arkas覺na kaç覺rmaya çal覺t覺 ancak kalabal覺k Gençlerbirlii defans覺 kar覺s覺nda etkinlik gösteremedi.

Gençlerbirlii golü bulduktan sonra da 覺srarla sa çizgiyi kullanmaya çal覺t覺. Konyaspor ise Gençlerbirlii’nin youn presi ve doru alan parselizasyonu kar覺s覺nda ilk yar覺da orta sahadan balayarak sadece iki kez müspet bir atak gelitirebildi.

Gençlerbirlii ikinci yar覺n覺n ba覺nda Mehmet Uslu’nun üzerine oynayarak yine Serdar’la fark覺 ikiye ç覺kard覺 ve önemli bir avantaj elde etti. 襤kinci yar覺n覺n hemen ba覺nda fark覺 ikiye ç覺kararak rakibini moral olarak da aa覺ya çeken Gençlerbirlii, Muriqi-Rantie deiiklii gerçeklemeseydi, iki forvet oyuna sokan Aykut Kocaman’覺n Konyaspor’una kar覺 geni alanlar bularak fark覺 daha da açabilirdi.  Konuk ekibin Fofana’yla kar覺 kar覺ya kaç覺rd覺覺 net pozisyon gol olsayd覺 ve maç sonras覺nda farkl覺 ekillenseydi, Muriqi deiikliiyle tak覺m覺n h覺z覺n覺 düüren Ümit Özat’覺n bu tercihi bir hayli eletirilecekti. Konyaspor son 20 dakika Gençlerbirlii’ni yar覺 sahas覺na hapsetse de 3 stoperi ve hatas覺z oynayan iki bekiyle Gençlerbirlii yerleik savunmada rakibine 1 pozisyon vererek maç覺 tamamlad覺. Ligin iyi sa beklerinden olan ve bindirme yapmay覺 seven Skubic-Ömer Ali ahiner kanad覺n覺 çok iyi savunan Uur Çiftçi hatas覺z bir maç ç覺kard覺.

Gençlerbirlii, Serdar Gürler’in s覺rt覺nda bir maç daha kazand覺. Geçen hafta Ümit Özat’覺n aç覺klamalar覺ndan sonra merak konusu olan Serdar Gürler ve Ayd覺n Karabulut’un verecei reaksiyon, tak覺ma Konyaspor kar覺s覺nda olumlu olarak yans覺d覺 ve Gençlerbirlii ikinci yar覺da ald覺覺 kötü sonuçlar覺n ard覺ndan Konyaspor kar覺s覺nda tak覺m karakteri ve mücadeleyle hak ettii bir 3 puan elde etti.

An覺l Yazar