Yaznn Yayn Tarihi:
13/11/2018-23:08
Bal覺kesir yollar覺nda...

Evde oturup her hafta sonu yapt覺覺m覺z s覺k覺c覺 ileri yapmaktansa Bal覺kesir’e maça gidelim dedik. Aradan bir süre geçtikten sonra rutin ilerle geçen hafta sonlar覺 hat覺rlanm覺yor ama böyle farkl覺 an覺lar y覺llarca ak覺ldan ç覺km覺yor. Size bir taktik vereyim. Bu tür seyahatlerden sonra sak覺n eve eli bo gelmeyin. Özellikle kaynanan覺z için alaca覺n覺z ürünler eve alacaklar覺n覺zdan daha makbuldür ve bir sonraki deplasmana gitmenizi kolaylat覺r覺r.

Bolu deplasman覺na giden arkadalar neredeyse tam kadro Bal覺kesir yolundayd覺. Demek ki Bolu program覺m覺z beenilmi ve arkadalar güzel vakit geçirmiler. Hatta imdiden Denizli, Adana, Hatay ve Antep deplasmanlar覺n覺 düünmeye balam覺lar. Adana, Hatay, Antep sofralar覺n覺 düününce maç için mi gidiliyor, lezzet için mi emin olamad覺m. Hareketli müzii verdiimizde arabay覺 uçak gibi kullanabilen kaptan覺m覺z Kubilay’覺n yönetiminde yazdan kalma bir 10 Kas覺m sabah覺nda GB 1923 sefer say覺l覺 Bal覺kesir yolculuumuza balad覺k.

Sabah覺n kör karanl覺覺nda ç覺kt覺覺m覺z için evde kahvalt覺 yapamad覺k. Osmangazi Köprüsü’nü geçtikten sonra dinlenme tesisinde Menemenci Alaattin’de kahvalt覺 molas覺 verdik. Buran覺n Çakall覺 Menemen’i çok mehurmu. Serpme kahvalt覺 ve menemen söyledik ama bir sonraki gidiimde bu menemen varken ben baka bir ey yemem. Menemenler yetmedi ikincileri istedik.

Saatler 9:05’e yakla覺nca genç yal覺 herkes Ata’m覺za sayg覺 duruu için d覺ar覺 ç覺kt覺k. Bayra覺m覺z yar覺ya indirildi. Mustafa Kemal’i anlatmaya benim sözcüklerim yetmez, ancak unu söyleyebilirim. Kendisine düman olan vatandalar覺m覺za bile kimsenin yapmad覺覺, yapamayaca覺 iyilikleri yapm覺, hayat standartlar覺n覺 yükseltmi, ömrünü bu ülkenin insanlar覺na adam覺 esiz bir liderdir.

Her deplasman seyahatimizde olduu gibi tak覺m覺n kald覺覺 otele gidip Erkan Hoca’ya baar覺lar diledik. Maç覺n balamas覺na 3 saat kala tak覺m maç yemeine inince biz de Bal覺kesir’in en bilinen lezzet duraklar覺ndan Tenekeli Et Lokantas覺’na geçtik. Y覺ld覺z Lokantas覺’n覺 da çok tavsiye ettliler ama onu bir sonraki sefere b覺rakmak zorunda kald覺k. Umar覺m seneye Süper Lig’de oluruz da  Bal覺kesir deplasman覺na gelmek zorunda kalmay覺z. Hemen televizyonu kar覺m覺za kurdurup siparileri verdik. Pirzola, külbast覺 ve köfte yerken bir taraftan da Konyaspor Ankaragücü maç覺n覺 izledik. Tok olmam覺za ramen etler çok lezzetli geldi ama sahada Ankaragücü ayn覺 lezzeti vermiyordu. Hömerim tatl覺s覺 da çok güzeldi.

“Oraya kadar gitmiken Yantural覺 sucuklar覺ndan almadan dönmeyin” dediler. ehir içindeki küçük dükkan覺 bulduk. “Hac覺 bu y覺l May覺s ay覺nda 90 ya覺nda vefat etti” dedi dükkandaki çal覺an. Bir süredir zaten sucuklar覺 olu yap覺yormu. 襤çinde katk覺 malzemesi olmad覺覺ndan olsa gerek rengi siyaha çalan, hem tavada, hem 覺zgarda çok lezzetli pien bir sucuk Yantural覺 sucuklar覺.

Maça 1 saat kala tribüne geçtik. Tribünde 29 Gençlerbirlii taraftar覺 vard覺. Sadece 2 kii Ankara’dan gelmi. Dier genç arkadalar genelde yak覺n ehirlerde yaayan üniversite örencileriydi. Bal覺kesir stad覺 gibi eski statlarda kale arkalar覺 sahan覺n çok gerisinde ve alçak olduundan dier kalede olup biteni görmek, maç覺 sal覺kl覺 bir ekilde izleyebilmek pek mümkün olmuyor. Maç覺n 2. yar覺s覺nda kar覺 kalede birkaç oyuncu yere yuvarland覺, hakem oyunu durdurdu. Penalt覺 olduunu Nobre topun ba覺na geçince anlayabildik.

Giray Bulak Gençlerbirlii’ni çok iyi analiz etmi. Sessegnon ve Nobre’ye önlem alm覺. Kanatlar覺 kapatm覺. Genelde bir sa aç覺k gibi oynayan Ahmet Ouz’un bo b覺rakt覺覺 sa kanattan adam kaç覺rarak gol bulmay覺 planlam覺. Planlar覺 tutup golü de bulunca maç çok çekimeli geçmeye balad覺. 襤lk yar覺da havadan uzun paslarla ç覺kmaya çal覺覺p etkili olamayan Gençlerbirlii, 2. yar覺 yerden oynay覺nca topun ve oyunun hakimiyetini ele geçirdi. Beraberlik golünden sonra Gençlerbirlii’nin maç覺 çevireceini düünüyorduk. Gençlerbirlii bask覺s覺 maç覺n son dakikalar覺na kadar sürdü. Bir ani atakta Sessegnon rakibini gereksiz yere itince hakem bir kez daha penalt覺 verdi. Kaleci Hakan penalt覺y覺 kurtarman覺n özgüveni ile bir sonraki poziyonda çelmesi gereken topu tutmaya çal覺覺nca elinden kaç覺rd覺 ve golü yedi. Uzatma dakikalar覺nda Nadir 3 metreden topu alara gönderemeyince 3. golü de yedik ve ilk yenilgimizi ald覺k.

Maçtan sonra stad覺n yan覺ndaki kafede eski futbolcumuz 襤lhan Eker ile kar覺lat覺k. Önce Atilla Türker’i tan覺d覺 sonra “Burada Gençlerbirlii formal覺 insanlar覺 görmek ne kadar güzel” diyerek masam覺za dahil oldu. 4 sezonda 3 ampiyonluk bir ikincilik kazanan altyap覺 tak覺m覺m覺z Oftaspor’u ve efsane tandem 襤lhan Eker, Giray Kaçar ikilisini konutuk. Oyunculuunu her zaman takdir ettiimiz 襤lhan’覺n nas覺l bir insan olduunu anlaman覺z için yüzündeki temiz ifadeye bakman覺z yeterli. Maçlar覺na 500 kii gelse bile as覺rl覺k ç覺nar Gençlerbirlii’nin köklerinin her yerde olduunu görmek bizleri mutlu etti.

Dönü yolundaBal覺kesir içinde kaybolduk. aka yapm覺yorum, ehirden ç覺kmam覺z neredeyse yar覺m saat sürdü. Metro inaat覺 nedeniyle yollar kapat覺lm覺 ancak navigasyon cihazlar覺m覺z bu durumun fark覺nda deildi. Yola ç覺karken niyetimiz Karamürsel sahilinde Cokun Bal覺k Restaurant’ta bal覺k yemekti ama program覺 k覺salt覺p Susurluk’a gelmeden Telliolu Lokantas覺nda akam yemei için mola verdik. Zeki Abi’nin bu tercihi  de isabetliydi. Gemlik yak覺nlar覺nda zeytin ve zeytin ürünlerinin bolca bulunduu dinlenme tesislerinde çay molas覺 verdik. Ta bask覺 zeytin ve s覺zma zeytinya覺 ald覺k. Ev halk覺 “Bu zeytini nereden ald覺n, çok lezzetliymi” diyince doru bir i yapt覺覺m覺 anlad覺m.

Yolda arac覺n hoparlöründen maç覺 televizyondan izleyen futbol bilgisine güvendiimiz arkadalara baland覺k. Daha ilk yenilgide endieye kap覺lm覺 olduklar覺n覺 gördük. Bana göre Gençlerbirlii sezon ba覺ndan bu yana oynad覺覺 futbolu oynam覺t覺. Tek fark bu maçta bireysel yetenei ile maç覺 koparan bir oyuncu ç覺kmam覺t覺. Bu sezon Gençlerbirlii’nin en güçlü taraf覺 oyunun temposunu sürekli kontrol alt覺nda tutmas覺 ve skora göre tempoyu ayarlayabilmesi. Bu maçta son dakikalara kadar skor avantaj覺n覺 yakalayamay覺nca maç boyunca yüksek tempoda oynamak zorunda kald覺 ve bireysel hatalar ile maç覺 kaybetti. Bana göre endielenecek bir durum yok.

Sohbetin koyuluundan m覺 oförümüzün h覺zl覺 olmas覺ndan m覺d覺r bilmem, yolun ne zaman bittiini anlayamad覺k. Gece yar覺s覺ndan önce evlerimize ulat覺k. Yenildik ama üzülmedik. Bi bak覺p ç覺kaca覺z zaten.

Onur Aydoan