Yaznn Yayn Tarihi:
10/10/2018-09:32
Pivot eksiklii sezon genelinde can yakar

Tahinciolu Basketbol Süper Liginde 2018-2019 sezonu heyecan dolu maçlarla start ald覺. Tak覺mlardan baz覺lar覺, gerçekletirdikleri transferlerle güçlerine güç katarken, baz覺lar覺 ise yeniden yap覺lanmaya giderek kadrolar覺n覺 sil batan revize ettiler. Eskiehir Basket ve Trabzonspor gibi taraftar potansiyeli olan basketbol kulüpleri ise yaad覺klar覺 ekonomik problemler nedeniyle son dakikaya kadar beklemelerine kar覺n, bekledikleri sponsor desteini bulamay覺nca lig’den çekilmek zorunda kald覺lar.

Ankara basketbolunun lokomotif tak覺m覺 Türk Telekom, 2 sezonluk aran覺n ard覺ndan yeniden yükseldii Basketbol Süper Liginde stratejisini, bundan sonra ayn覺 dip noktay覺 görmemek hedefiyle oluturdu. Bu hedef dorultusunda, yeni sezon tak覺m bütçesini oluturan ve transfer stratejisini belirleyen Ankara temsilcisi, sezona geçtiimiz sezon Basketbol 1. Liginde ampiyon olan iskelet kadrosunu koruyarak ve bu iskelet kadronun üzerine Efe Beok, Slyven Landersberg, Reggie Redding, Kenny Gabriel ve Vlademir Stimac gibi transferleri dahil ederek balad覺. Tak覺mdaki yerli oyuncular覺n kalitelerini tekrar tekrar dile getirmeye gerek görmüyorum. Zira bu konu hakk覺ndaki görülerimi, 18 Nisan 2018 tarihli “Ho geldin Türk Telekom isimli yaz覺mda sizlerle paylam覺t覺m.

Biraz da kadroya kat覺lan yabanc覺 oyuncular覺 irdeleyelim. Slyven Landersberg tak覺ma çok ey katacak gibi görünüyor.  Üçlük tehdidi olan ve atletik özelliiyle rakip savunmay覺 delip potaya gidebilen bir oyuncu. En umulmad覺k anlarda, say覺lar覺 yoktan var edebilecek potansiyele sahip bir üç numara... Reggie Redding’i Darüafaka günlerinden tan覺yoruz. Üçlük yüzdesi yüksek olan bir oyuncu. Özellikle maçlar覺n son bölümlerinde, ataca覺 kritik üçlüklerle tak覺m覺na çok büyük katk覺 salayacakt覺r. Kenny Gabriel, 2014-2015 sezonunda P覺nar Kar覺yaka’n覺n ampiyon kadrosunda bulunan ve Ufuk Sar覺ca tedrisat覺ndan ç覺km覺 bir oyuncu. Ritmini bulduunda deli gibi üçlük sokan bir yetenek. 4 numara, yani uzun rotasyonunda oynayan bir oyuncuya göre iyi bir atletik özellie sahip. All Star organizasyonunda, smaç yar覺mas覺 bölümünde 1. Olmu bir isim. Tak覺ma inan覺lmaz derecede katk覺 salayacakt覺r.

Mevcut yabanc覺 transferlerden en umutsuz olduum isim 5 numara, yani pivot bölgesinde oynayan Vlademir Stimac… Bana göre, bir pivot oyuncusunda olmas覺 gereken özelliklerden hiçbirine sahip deil. Atletik deil, orta mesafe utu yok, istikrarl覺 serbest at覺 sokamaz. Sadece gösterdiiniz mücadeleyle de koskoca bir sezonu götüremezsiniz. Dolay覺s覺yla, yetersiz Vladimir Stimac ve neredeyse basketbol kariyerinin sonuna gelmi Kaya Peker ile birlikte, Türk Telekom’un en zay覺f bölgesinin pivot rotasyonu olduunu kesin bir dille söyleyebilirim.

Yeni transferleriyle birlikte sezona giri yapan Türk Telekom, EuroCup ve Tahinciolu Basketbol Süper Ligi olmak üzere toplamda iki resmi maça ç覺kt覺. EuroCup’ta kar覺lat覺覺 Rus ekibi ZenitSt Petersburg deplasman覺ndan farkl覺 malubiyetle dönen Telekom, Süper Lig’in ilk haftas覺nda kar覺lat覺覺 Ada T覺p Sakarya Basket deplasman覺ndan ise, maç覺n son dakikalar覺nda sergiledii baar覺l覺 performansla galip gelmesini bildi. Her ne kadar sezona istedikleri ekilde balayamasalar da, Türk Telekom’un ilerleyen haftalarda bir ç覺k覺 trendi göstererek, sezonu Play Off potas覺nda bitireceine gönülden inan覺yorum.

Haz覺r basketbol konuuyorken… Geçtiimiz ay, Çanakkale’de çok sevdii motorsikletini kullan覺rken rahats覺zlanarak düüp hayat覺n覺 kaybeden, deerli basketbol adam覺 襤smet Badem’i sevgi, sayg覺 ve özlemle an覺yorum. Basketbol tiryakisi olmamda rahmetli 襤smet abi ve deimez partneri Murat Murathanolu’nun rolü büyüktür. Kendilerine has üsluplar覺yla, basketbol maçlar覺na ayr覺 bir tat kazand覺r覺yorlard覺. Mekan覺n cennet olsun 襤smet abi. Türk basketbolu seni asla unutmayacak… Unutturmayacak.

BARICAN 襤REK 

Bar覺can 襤rek