Yaznn Yayn Tarihi:
01/06/2018-10:05
Gen癟lerbirlii nereye?

Tuttuunuz tak覺m覺n ba覺na Ümit Özat getirilmise size büyük bir mutluluk yaatmas覺 neredeyse garantidir. Tak覺mdan ayr覺ld覺覺 gün derin bir nefes al覺r, adeta bayram sevinci yaars覺n覺z. u anda Gençlerbirlii camias覺nda olan budur. Bir de beyefendi kiilii ile tan覺nan eski kaptan Erkan Sözeri’nin gelmesi büyük bir rahatlama salam覺 adeta “Özat gitti, dertler bitti” havas覺 olumutur. Oysa Gençlerbirlii’nin sorunlar覺 teknik direktör deiimi ile çözülecek kadar basit deildir. Teknik direktör meselesi yaanan sorunlar覺n kayna覺 deil, sonucudur. Bu yaz覺da dilimin döndüünce Gençlerbirlii’nin önümüzdeki günlerde yüzleecei gerçekleri anlatmaya çal覺aca覺m. Bir süre daha hayal kurmak istiyorsan覺z yaz覺n覺n devam覺n覺 okumay覺n.

Mevcut yönetim k覺sa sürede yirminin üzerinde transfer yapt覺. Genellikle forma ans覺 bulamayan, en az yar覺m sezon yatm覺, maç eksii olan oyuncular覺 tercih etti. Oynamayan oyuncuyu nas覺l izleyeceksiniz? Elbette izlenmeden al覺nd覺 bu oyuncular. Sakatl覺覺n覺n geçip geçmedii bile belli olmayan futbolcularla 2 y覺l ve daha uzun süreli anlamalar imzaland覺. Biraz futboldan anlayan bir yönetici belirsizlik içeren bu transferlerin mukavelelerini mümkün olduunca k覺sa süreli yapmaya çal覺覺rd覺. Oyuncuya çok güveniyorsa k覺sa süreli ve uzatma opsiyonlu bir anlama imzalard覺. En az覺ndan tak覺m覺n ligden dümesi halinde sözlemenin otomatik olarak iptal olaca覺 maddesini eklerdi. Pogba transferi hariç hiç birinde bu madde bulunmuyor. u anda 1. Lig gelirleri ile ödenemeyecek ücretler alan 17 yabanc覺 oyuncusu var Gençlerbirlii’nin. Pogba, Skuletiç, Sessegnon ve Hopf d覺覺nda tak覺mdan ayr覺lma eilimi gösteren oyuncu yok. Ligden düen tak覺m覺n oyuncular覺 bu kulübü çok sevdii için mi tak覺mda kal覺yor? Elbette hay覺r. Ara transferde baz覺 oyuncular覺n sözlemesi feshedilmek isteniyor. Oyuncuya “Sözlemeni sonland覺rmazsan seni 14 ya grubu ile idmanlara ç覺kar覺r覺z” deniyor. Oyuncunun yan覺t覺 “Ben geldiim tak覺mda 1 birim para al覺yorsam, burada onun be kat覺n覺 al覺yorum. Daha 2 y覺l mukavelem var. Bu para benim için önemli. 襤stediiniz yerde idman yapar覺m” oluyor. Transferlerdeki bonkörlüe bakar m覺s覺n覺z? Büyük resmi görebilmek için tak覺mda kalmas覺 beklenen oyuncular覺n y覺ll覺k maliyetini masaya yat覺ral覺m isterseniz.

Sizleri rakamlara bomayaca覺m. Bu bilgiler muhalif yönetim taraf覺ndan kamuoyu ile payla覺ld覺. Gençlerbirlii’nde bir yabanc覺 futbolcunun ortalama maliyeti 400.000 Avro civar覺nda. Kalan 13 oyuncu için 5,2 milyon Avro, yakla覺k 27 milyon TL ödeme yap覺lacak. Tak覺mda kalan yerli oyuncular için ödenecek para ortalama 1 milyon TL’den yakla覺k 10 milyon eder. Tesislerde çal覺an 60 küsur personelin y覺ll覺k maliyeti yakla覺k 8 milyon, Hacettepe’nin y覺ll覺k giderlerinin 2 milyon TL olduunu hesaba katarsan覺z dier giderler ile birlikte  50 milyon TL civar覺nda bir ödeme rakam覺 ç覺k覺yor. 1. Ligde y覺ll覺k ortalama gelir yakla覺k 20 milyon TL. Gelirler ile giderler aras覺ndaki  30 milyon TL  aç覺k kar覺lanabilecek mi? Kulübün kasas覺ndaki paran覺n bitmek üzere olduu art覺k herkes taraf覺ndan biliniyor. Bu 30 milyon TL bilgisayar oyunlar覺ndaki sanal para deildir. Bir yerlerden bulunup ödenmez ise transfer yasa覺ndan puan silmeye kadar uzanan sorunlar yuma覺 Gençlerbirlii’ni bekliyor.

Gençlerbirlii sevdal覺lar覺, ampiyonluk hayalleri ile sohbet ortamlar覺nda oyuncu önerileri yap覺p hereyin eskisi gibi devam edeceini düüne dursunlar. Bir alt ligin koullar覺n覺n çok farkl覺 olduunu sezon balay覺nca anla覺lacak. Maç kadrosuna en fazla 5 yabanc覺 oyuncu alabiliyor tak覺mlar. Kadroda en fazla 10 yabanc覺 oyuncu bulundurabiliyor. Genellikle tak覺mlar覺n puan s覺ralamas覺ndaki yerini yabanc覺 oyuncular覺n performans覺 belirliyor. Gençlerbirlii’nde kalan yabanc覺lar覺n hangisi bir alt ligde fark yaratacak bir performans ortaya koyabilir? Bu yabanc覺lar aras覺nda maç覺n gidiat覺n覺 etkileyen kilit mevkiler olan oyun kurucu, golcü, kaleci, etkili kanat oyuncular覺 yok. Ne var? Stoper, ön libero, vasat orta saha ve sürekli sakatlanan kanat oyuncular覺. Mücadele eden tak覺mlar覺n üstünlük salad覺覺 bu ligde bir önceki sezon yenilgiye al覺m覺, vurdumduymaz, moralsiz oyuncular ile baar覺 gelir mi? Çok zor. Her ligin oyuncusu farkl覺. Demek ki transfer art. Yabanc覺lar覺n覺 gönderemediinden sadece yerli oyuncu alabilir Gençlerbirlii. Yerli oyuncular aras覺nda tak覺m覺 baar覺ya ta覺yacak yetenekte oyuncu var m覺? Golcü var m覺? oyun kurucu var m覺? Olsa bile hangi para ile al覺nacak? Gerçekçi olmak gerekirse altyap覺dan sürpriz yetenekler ç覺kmaz ise play off oynamak bile baar覺 olur.

Bir tak覺m覺n ba覺na gelebilecek en büyük felaket nedir? Futboldan ve futbolcudan anlamayan, ayn覺 zamanda kimseyi dinlemeyen, dediim dedik, çald覺覺m düdük diyen bir bakan olabilir mi? Ne yap覺yor Say覺n Bakan? Camiaya 襤lhan Cavcav sezonunda yaatt覺覺 hezimetten dolay覺 bir mahcubiyet duymuyor. Olaan Genel Kurulu bile yapm覺yor. Dernekler Kanunu çok aç覺k bir ekilde “Olaanüstü genel kurul, olaan genel kurulun yerine geçmez” demesine ramen kural覺 bilerek ihlal ediyor. “Cezas覺 500 TL. Öderim. Mahkemeye gidin” mant覺覺yla hareket ediyor. Ülkemizde mahkemelerin sonuçlanmas覺 y覺llar al覺yor. Bu sezon 100 milyon TL’den fazla paray覺 yöneten bir makam覺n yetkisiz olarak göreve devam etmesinin cezas覺 sadece 500 TL. Yurdumuzun ac覺 bir gerçei daha... Neden tüm kulüplerimizin batma noktas覺na geldii aç覺k deil mi? Ulusal medyan覺n olan bitenden haberi yok. Olsa bile taraftar say覺s覺 az olduu için haber yapma gereini duymuyor. Yerel bas覺ndan güçlü bir itiraz yükselmiyor. Camian覺n baz覺 ileri gelenleri çok büyük bir i baarm覺 gibi bakan覺n kar覺s覺nda önünü ilikleyip “Say覺n Bakan覺m” diye methiyeler düzüyor. En çok da onlara a覺r覺yorum. 襤nsan覺n hayatta hiç mi bir duruu olmaz? Antalya maç覺ndan sonra göz yalar覺na hakim olmayan bir avuç tribün emektar覺 bir kenara, Gençlerbirlii camias覺 bu yaad覺klar覺n覺 sonuna kadar hak ediyor... Mevcut yönetim anlay覺覺n覺n kulübü götürecei yerin amatör ligler olduunu göremeyen kald覺 m覺? Hem de tahmin edemeyeceiniz kadar k覺sa bir sürede...

ONUR AYDOAN

Onur Aydoan