Yaznn Yayn Tarihi:
10/04/2018-15:46
mit Mourinho otob羹s羹 癟ekti

Ümit Özat özellikle zirveye oynayan tak覺mlara kar覺 oynatt覺覺 futbolunu bir kez daha baar覺yla tekrarlad覺. Baakehir ve Fenerbahçe maçlar覺nda olduu gibi yine tak覺m olarak topun arkas覺na geçen ve özellikle de merkezi kalabal覺k tutan Gençlerbirlii, Galatasaray’覺n 2.bölgeden 3.bölgeye geçiine sekte vurdu. Genç teknik adam bu konuda Türkiye’nin en iyilerinden. Rakibi oynatmama ve oyunu kitleme konusunda Ümit Özat’覺n tak覺mlar覺 son y覺llarda gayet baar覺l覺.

Ümit Özat maça 5-1-3-1’e benzer bir dizilile balad覺. 襤ki bekte yapt覺覺 radikal deiiklikler ve savunman覺n önünde oynatt覺覺 isimlerden biri de ofansif yan覺 güçlü Sessegnon’du. Bu da dikkat çekici bir tercihti. Top Galatasaray’a geçtiinde 5-4-1 eklinde beklediler. Hücumdayken ise zaman zaman Zeki’yi ileri ç覺kmaya çal覺覺rken gördük. Ancak Gençlerbirlii’nin iini kolaylat覺ran as覺l faktör Galatasaray’覺n hücumdaki yanl覺 tercihleri oldu. 襤lk yar覺da hemen hemen hiç kendi solunu kullanmayan Galatasaray, Gençlerbirlii’nin 2.bölgedeki presi ve orta sahadaki oyuncular覺n alan覺 iyi kapatarak pas yollar覺n覺 t覺kamas覺 (özellikle de Gomis’in) sonucu sa kanad覺na yöneldi. Manu’nun pozisyonunu koruyamamas覺 nedeniyle Mariano-Feghouli organizasyonlar覺yla Gençlerbirlii bu bölgede biraz h覺rpalansa da Galatasaray’覺n son paslardaki beceriksizlii sonucu ciddi bir tehlike yaamad覺. Soyunma odas覺na girilirken ilk 20 dakikada youn bask覺y覺 her geçen dakika k覺rm覺, hatlar覺n覺n aras覺n覺 yak覺n tutmu ve özellikle de merkezi çok iyi kapatm覺 olan Gençlerbirlii, Deniz Y覺lmaz’覺n aya覺 kaymasa belki de ilk 45’i önde tamamlayacakt覺.

Galatasaray’覺n 2.bölgeden 3.bölgeye ve özellikle de oyunun merkezindeki temposuzluu ikinci yar覺da da devam etti. 襤lk yar覺da sar覺-k覺rm覺z覺l覺lar %75’le topla oynasalar da yava ve temposuz oyun nedeniyle bunu net bir oyun hakimiyetine ve pozisyona dökememilerdi. 襤kinci yar覺da da bu durum benzer ekilde bu devam etti. Buna ek istisna Gomis’in ceza sahas覺 içinde verkaçlarla yaratt覺覺 pozisyondu; burada pozisyonu çok iyi sezen Palitsevich de maç覺n en kritik hamlesini yapt覺.

Maç覺n 60.dakikas覺na gelindiinde Gençlerbirlii’nin salam gözüken ve geri ad覺m atmayan savunma merkezi kar覺s覺nda yoklar覺 oynayan Belhanda’y覺 ç覺karan Fatih Terim, merkezden delemedii Gençlerbirlii savunmas覺n覺 önce Eren Derdiyok’la 4-4-2’ye dönerek hava hakimiyetiyle geçmeyi denedi. Daha sonra da Sinan Gümü hamlesiyle temposuz ve uyuuk futbola hareket getirmeye çal覺t覺. Ancak bunlar覺n hiçbiri etkili olmad覺. Son olarak da Ryan Donk’u oyuna alarak bütün riskleri ald覺 ve doldur boalt anlay覺覺yla telal覺 bir futbol oynamaya çal覺t覺. Ümit Özat ise Scekic hamlesiyle savunma merkezine bir kii daha katt覺. Galatasaray son bölümü son derece tela içinde oynarken, maç boyunca 3 kritik hata yapan Maicon’un dördüncü kritik hatas覺nda topu çok iyi süren dribling ustas覺 Manu, 70 metrelik kou yapan Alper Uluda’覺 çok iyi ödüllendirdi ve Alper de bitirici darbeyi yapt覺.

Özat’覺n 5-1-3-1’i ikinci yar覺 daha çok 5-4-1 gibi gözüktü. Merkezini çok iyi kapatarak rakibini kanatlara yönlendiren Gençlerbirlii, ligde kalma yolunda çok kritik bir galibiyet al覺rken ligin zirvesine de ayar çekti. Özat ise Mourinho'dan rol çalmaya devam ediyor. Kendinden güçlü tak覺mlara kar覺 oyunu kitleme ve 0-0 futbolu konusunda uzmanlaan Ümit Özat, Portekizli teknik adam覺n 2009-10 sezonunda Inter'le Nou Camp'ta gerçekletirdii direnie benzer bir akam覺 bizlere izletti. Kalesinin önüne "otobüs çeken" Özat, maç覺 pozisyon vermeden tamamlad覺.

An覺l Yazar