Yaznn Yayn Tarihi:
05/03/2018-14:56
Bolu deplasman覺...

Bolu deplasman覺 denince akl覺m覺za hemen 1981 y覺l覺n覺n kupa finali gelir. S覺radan bir final deildir o maç... Tarih bir ilki yazm覺t覺 o gün... Hani derler ya bakentinden ampiyon ç覺kmayan tek ülkeyiz diye... Daha kötüsü de var. O y覺llarda bakentinin en üst ligde tak覺m覺 yoktu... 襤kinci ligde Sakaryaspor ile ampiyonluk mücadelesi veren Ankaragücü rakibinin gerisinde kalm覺t覺. Kupan覺n kupa olduu zamanlard覺. Tak覺mlar genelde ideal onbirleri ile ç覺kard覺 kupa maçlar覺na. Çift maç eliminasyon sistemi vard覺. Süper ligin dili ekiplerinden Altay, Beikta, Fenerbahçe’yi eledikten sonra finalde rakip Boluspor’du. Ankara’daki maç 2-1 Ankaragücü üstünlüü ile sonuçlan覺nca  rövan için Ankara Bolu’ya akt覺. O zamanlar biletler maç günü sat覺a ç覺k覺yordu. Tribünlerde kontenjan uygulamas覺 yoktu. Kim önce gelirse tribünü kap覺yordu. Nefeslerin tutulduu 90 dakika 0-0 ile sonuçlan覺nca Ankara’n覺n bütün sokaklar覺 sar覺 laciverte boyan覺yordu... 襤lk defa bir 2. Lig tak覺m覺 kupaya uzanm覺t覺.  Sonras覺nda o zamanlar en büyük kupa denen Cumhurbakanl覺覺 kupas覺 için ampiyon Trabzonspor ile kar覺laan Ankaragücü Nazmi’nin uzaklardan att覺覺 gol ile rakibini 1-0 yenmi ve en büyük kupay覺 müzesine götürmütü.

 

O tarihte Bolu finali Ankaragücü’ne Süper Lig’in kap覺s覺n覺 açm覺t覺. Bu hafta rakiplerinin tamam覺 puan kaybedince Bolu maç覺 bir kez daha bir üst ligin kilidi durumuna gelmiti. Kazansayd覺 alaca覺 3 puan Ankaragücü’nü liderlie ta覺yacak, moral ve özgüven üstünlüünü getirecek, bir alt grup ile aray覺 iyice açmas覺n覺 salayacakt覺. Olmad覺...

 

Boluspor deplasmanda daha baar覺l覺 olan bir tak覺m. Top teknii yüksek, iyi pas yapabilen, ani ataa uygun oyuncular覺 var. Kapanan tak覺mlar覺 açmakta zorlan覺yor ve ani ataklarda pozisyon veriyorlar. Bu maç覺 mutlaka kazan覺p zirveye ortak olmak istemeleri Ankaragücü için bir avantajd覺 ancak maç覺n hemen ba覺nda duran toptan gelen iki gol ile oyun Boluspor’un istedii ekle büründü. Bize de hücum oynamak zorunda kalan Ankaragücü’nün neler yapabileceini görme imkan覺 sundu. Putsila ve Tisdell’in sakatl覺klar覺ndan dolay覺 sahada olmamas覺na, yine bir kanatta 襤lhan ile balay覺p tek kanattan hücum yapmas覺na ve a覺r zeminin atak yapan tak覺ma dezavantaj oluturmas覺na ramen ilk yar覺da Ankaragücü çok say覺da duran top kazand覺, çok net gol pozisyonlar覺 buldu.

 

襤kinci yar覺da Arif’in yerine Kehinde’yi al覺p, futbol oynamaya izin vermeyen zemini hava toplar覺 ile geçmeyi  planlad覺 Ankaragücü. Orta sahadan bir oyuncu eksilmesi savunmada az adamla yakalanmas覺na ve fazla say覺da pozisyon vermesine neden oldu.  襤lk golde hatas覺 olan, orta sahadan gelen topa ç覺k覺p alamayan genç kaleci Altay bu pozisyonlarda çok baar覺l覺 kurtar覺lar yaparak maç覺n kopmas覺na engel oldu. Oyuna 襤lhan’覺n yerine Enes’in girmesi ile Ankaragücü ataklar覺 daha etkili olmaya balad覺. Bu sezon nöbetçi golcü kimliine bürünen Enes’in golü tekrar umutlar覺 yeertse de Akabueze’nin çok uzaklardan att覺覺 müthi gol maça noktay覺 koydu.

 

Bu maçta tecrübeli oyunculardan kurulmu olan Ankaragücü’nün ilk golden sonra sahada yaam覺 olduu panik ikinci gole neden oldu. Üçüncüyü kaleci kurtard覺.  Hakemlik bir pozisyonun olmad覺覺 maçta özellikle Erdem ve Sedat’覺n hakeme kar覺 a覺r覺 sinirli tav覺rlar覺 daha maç覺n ba覺nda k覺rm覺z覺 kart覺 getirebilirdi. Maçlar kazan覺l覺r, kaybedilir ancak saha içinde kontrolün kaybedilmesi gerekir. Aksi halde  sonraki maçlar da tehlikeye girer. Profesyonel oyuncular覺n öfkelerine hakim olmalar覺 ve stres ile ba edebilmeleri beklenir. Bana göre Ankaragücü’nün bu yar覺ta geride kalmamas覺 için profesyonel psikolojik destek al覺nmas覺 ihtiyac覺 var.

 

Çok ilginç bir lige tan覺kl覺k ediyoruz. Gaziantep ve Manisa hariç tüm tak覺mlar içeride d覺ar覺da birbirini yenebiliyor. O gün futbol ans覺 yan覺nda olan, iyi mücadele eden, hakem hatalar覺 lehine olan tak覺mlar maçlar覺n覺 kazan覺yor. Ligin zirvesindeki Rize, Ümraniye ve Ankaragücü iyi sonuçlar alam覺yor. Aa覺dan Bolu, Elaz覺, Alt覺nordu, Gaziehir hem oynad覺klar覺 futbol ile, hem ald覺klar覺 sonuçlar ile zirveye ortak olmak üzereler. Bu tak覺mlar覺n da düü dönemleri olacakt覺r. Bu yar覺 sezon sonuna kadar devam edecek. Her maç final, her galibiyet deerli. Henüz kaybedilmi bir ey yok. As覺l imdi destek zaman覺...

ONUR AYDOAN

onurayd@yahoo.com

Onur Aydoan