Yaznn Yayn Tarihi:
21/02/2018-12:27
Sessegnon fark覺

Devre aras覺 transfer dönemleri her zaman için zor süreçlerdir. Bazen transfer etmek istediiniz oyuncunun ekonomik artlar覺 size uymaz, bazen de istediiniz tipte oyuncu bulamazs覺n覺z. Kimi zaman da istediiniz özelliklere sahip oyuncuyu bulursunuz, transfer de edersiniz ama oyuncu tak覺ma adapte olmakta güçlük çeker ve istediiniz verimi alamazs覺n覺z.

Spor Toto Süper Lig’in ikinci devresine harika bir balang覺ç yapan ve ilk 5 haftada 11 puan toplayarak ikinci yar覺n覺n lideri konumunda bulunan Gençlerbirlii, her geçen hafta oyun olarak da puan olarak da üzerine koya koya gidiyor. Bu yükselite hiç üphesiz devre aras覺nda tak覺ma yap覺lan takviyelerin pay覺 büyük.

Devre aras覺 transfer döneminin ba覺nda Antalyaspor’dan Ayd覺n Karabulut ve Bursaspor’dan Deniz Y覺lmaz’覺 kadroya dahil eden k覺rm覺z覺 siyahl覺 yönetim, tak覺ma katk覺 salayacak as覺l büyük bombay覺 transfer döneminin sonlar覺na doru patlatt覺.

Bu isim, Benin vatanda覺 olan orta saha oyuncusu Stephane Sessegnon… Etkisiz bir ilk devre geçiren Gençlerbirlii’nde en büyük s覺k覺nt覺, liderlik özellii olan bir orta saha oyuncusunun mevcut kadro içerisinde bulunmamas覺yd覺.

Stephane Sessegnon, deyim yerindeyse bu anlamda tak覺ma cuk diye oturdu. Saha içerisinde, tüm tak覺m覺n sayg覺 duyduu bir lider oldu. Oyunu okuyuu, bir sonraki pozisyonu görüü muazzam. Saha içerisinde bütün kritik toplar onunla buluuyor. O da bu toplar覺 en verimli ekilde kullan覺yor.Topun yönünü deitiriyor, oyuna ekil veriyor.

Yani sizin anlayaca覺n覺z, tam bir 10 numara…

u anda ligimizde, mevcut performanslara göre deerlendirdiimizde lider 10 numara özelliklerine sahip iki futbolcu var. Biri Jose Ernesto Sosa, dieri de Stephane Sessegnon…Sessegnon 1984 doumlu. 34 ya覺nda. Yani bu da demek oluyor ki, en az 2-3 sene daha bu klastaki bir oyuncuyu Süper Lig’de izleyebileceiz. Gözlerimizin pas覺 silinecek. Tabi ki, u andaki performans覺n覺 devam ettirebilirse, yaad覺k!

Özetle, Deniz Y覺lmaz, Ayd覺n Karabulut ve Stephane Sessegnon transferleri ile tak覺m覺n gücünü pekitirdi Gençlerbirlii.

Sezonun ikinci yar覺s覺ndaki Gençlerbirlii tak覺m覺n覺 genel olarak ele ald覺覺m覺zda, ikinci yar覺n覺n geride kalan 5 haftas覺 bizlere gösterdi ki, oyuncular onursal bakanlar覺 襤lhan Cavcav’覺n ad覺n覺n verildii bir sezonda küme dümenin ac覺s覺n覺 yaamamak için, sezonun geri kalan覺nda canla bala mücadele edecekler ve ligi iyi bir noktada bitirecekler.

Tak覺m inan覺lmaz bir sorumluluk duygusuyla oynuyor. Sahadaki her oyuncu, pozisyon gerei mevkiini boaltan tak覺m arkada覺n覺n yerine de kouyor, mücadele ediyor. Bo alanlar覺 çabuk kapat覺p, topu kapt覺rd覺klar覺nda iyi pres yap覺yorlar. 襤kinci devredeki baar覺n覺n ana nedeni bu.

Defans blou adeta hatas覺z oynuyor. 1,82 boyuyla Luccas Claro ve 1,90 boyuyla Sergey Politeviç (Syarhey Palitsevich) aras覺nda müthi bir uyum var. Birbirlerinin hatalar覺n覺 kapat覺yorlar. Hava toplar覺nda rakipten önce müdahale ediyorlar. Ligin ilk devresinde 32 gol yiyen gençlerbirlii, ikinci yar覺n覺n ilk 5 haftas覺nda 3 gol yedi.

Orta sahada Sessegnon’un 10 numara pozisyonuna transfer edilmesiyle birlikte, ligin ilk yar覺s覺nda yokluktan dolay覺 10 numara pozisyonunda oynayan Abdul Rahman Khalili 8 numara pozisyonuna yani ofansif ön libero mevkisine geçti ve orta sahan覺n verimlilii artt覺.Geçileri güzel yap覺yorlar.

Ligin ilk yar覺s覺nda gol yollar覺nda etkili olamayan ve 17 maçta 20 gol atan tak覺m, ikinci yar覺 bu s覺k覺nt覺y覺 aarak 5 maçta 9 gol att覺.

Bu veriler Gençlerbirlii’nin ikinci yar覺n覺n ilk 5 haftas覺nda ald覺覺 11 puanla, ayn覺 puan覺 alan Beikta ve Fenerbahçe ile birlikte  en fazla puan toplayan tak覺m olmas覺n覺n nedenini çok net göstermektedir.

Tabi ki bu baar覺da Ümit Özat’覺n pay覺 çok büyük. “Yiidi öldür ama hakk覺n覺 yeme” derler ya… Oyunu doru okumas覺, yerinde müdahaleler ve yerinde oyuncu deiiklikleri ile bu puanlar覺n al覺nmas覺nda pay覺 çok büyük Ümit Özat’覺n.

K覺saca, Sessegnon fark覺 ile “Gençlerbirlii için herey çok güzel gidiyor” diyebiliriz. 

BARICAN 襤REK 

Bar覺can 襤rek