Yaznn Yayn Tarihi:
12/02/2018-21:24
Tisdell ve Mbamba

Hani transfer yap覺lmam覺t覺? Sezon ba覺ndan beri kadroda Tisdell ve Mbamba diye 襤smail Hoca’n覺n 覺skartaya ay覺r覺p unuttuu iki oyuncu bulunuyor. Bal覺kesir maç覺nda bu oyuncular覺 oyuna 襤smail Hoca m覺 ald覺 dersiniz? Yoksa zorunluluktan m覺 oyuna girdiler? Arif cezal覺 olmasa Mbamba, 襤lhan sakatlanmasa Tisdell muhtemelen kulübede oturacakt覺. Ankaragücü’ne gelen bu  ilahi yard覺m tam da zaman覺nda imdada yetiti. 襤smail Hoca belli ki çok talihli bir adam. Belki de iyi niyetinin ve çal覺kanl覺覺n覺n kar覺l覺覺n覺 al覺yor.

Tisdell rakip sol beki futbolcu olduuna piman etti. Bu kadar m覺 kolay adam geçilir? Adeta uçtu Tisdell. 襤kinci yar覺  sadan 10’a yak覺n etkili top getirdi. Bal覺kesir tak覺m覺 her seferinde 70 metre geri komak zorunda kal覺nca yoruldu ve ilk yar覺da kurduu bask覺y覺 kuramad覺. Sezon ba覺ndan beri 襤lhan’覺n kanatta oynat覺lmas覺n覺n bir kanad覺 ilevsiz k覺ld覺覺n覺, Ankaragücü’nün tek kollu boksör gibi oynad覺覺n覺 yaz覺yoruz. Erisi dorusuna denk geldi diyebiliriz. Etkisiz bir gününde olan 襤lhan sakatlanmay覺p yerine Tisdell girmese ilk yar覺daki futbol ile bu maç覺 kazanmak pek de kolay görünmüyordu.

Mbamba’ya ne demeli?  Orta sahan覺n ortas覺nda tak覺m savunma yaparken çok top kap覺yor, pas aras覺na giriyor. Topu aya覺na ald覺覺nda dier oyuncular gibi yana ve geriye deil, direk dikine oynuyor.  Üstelik paslar覺n覺n isabet oran覺 da oldukça yüksek. Mbamba oynay覺nca Putsila’n覺n da yükü hafifledi.

Sezonun ilk yar覺s覺nda Ankaragücü’nün ideal onbirinde kaç yabanc覺 oynad覺? Sadece Putsila. O halde Süper Lig’de bile etkili oyuncular olan Tisdell ve Mbamba ne uruna kadroya al覺namad覺? Hiç oynamayan yedek yabanc覺 kaleci Mele, die dokunur bir katk覺 vermeyen Doka ve Dieng, yedek stoper Szukala oynas覺n diye.... Oynasalard覺 muhtemelen Ankaragücü Süper Lig’i garantilemiti imdi. As覺l sorgulanmas覺 gereken budur bence...

Bal覺kesir maç覺, Mbamba ve Tisdell’in tak覺ma kat覺lmas覺 d覺覺nda bu sezonun klasik Ankaragücü maçlar覺ndan biri oldu. Bu defa maça rakibe basarak balad覺 Ankaragücü. Dorusu da buydu. Rakip alanda bask覺 öyle etkili ki Barcelona’n覺n usta ayaklar覺n覺 bile biribirine dolat覺r覺yor. Bal覺kesir de bocalad覺. Daha maç覺n balar覺nda kazan覺lan 3 köe vuruu... Bu sezon Ankaragücü’nün en etkili gol silah覺 bu köe vurular覺... Eskiden mahalle maçlar覺nda  “üç korner bir penalt覺” derdik, Ankaragücü’nde bu sezon neredeyse 3 kornerden 1 gol ç覺k覺yor. Bu maçta ilk 3 köe vuruundan 2 gol ç覺kt覺. Goller  duran toplar覺n etkili isimleri Umut, Alihan ve Gencer’in topunu tamamlayan Putsila’dan. Hiç sürpriz yok yani. Maç覺n ba覺nda yine kimsenin hiç a覺rmayaca覺 üzere Ankaragücü’nün yumuak karn覺 olan sol kanad覺ndan iki büyük tehlike yaand覺.  Korcan müthi iki kurtar覺 ile skoru tutmay覺 baard覺.

襤kinci yar覺da Ankaragücü Rizespor maç覺ndan beri ilk defa ampiyon bir tak覺m gibi oynad覺. Bunda en büyük pay Tisdell’indi. Mbamba bir iki maç daha oynasa ideal onbirin vazgeçilmezlerinden olacak. Mehmet Sak kulübeye çekilince kafas覺n覺 toparlam覺, stresini atm覺, adeta kendine gelmi. Oyuna girdikten sonra zaten iyi olan top teknii ile hem savunmada hem hücumda baar覺l覺 oldu. Bana göre ilk golü atmas覺na ramen formsuzluu devam eden Umut’un yerine Kehinde oyuna al覺nsayd覺 maç çok daha farkl覺 bitebilirdi.

Komunun tavuu komuya kaz görünür derler. 襤smail Hoca rakiplerin vasat transferlerinden övgü ile bahsederken hazine sand覺覺n覺n üzerinde oturduunun fark覺na varamad覺. Art覺k bundan sonra Tisdell ve Mbamba’dan daha fazla faydalanaca覺n覺 umuyoruz. Ligin en kaliteli kadrosuna sahip olan Ankaragücü, Rize maç覺n覺 kazanmas覺 durumunda Süper Lig’in kap覺s覺n覺 ard覺na kadar aralam覺 olur. Kazanaca覺n覺 tahmin ediyorum.

ONUR AYDOAN

onurayd@yahoo.com

Onur Aydoan