Yaznn Yayn Tarihi:
08/02/2018-10:12
Maalesef Spor Toto 1.Lig'in kaderini hakemler belirliyor

unu net biliyorum ki; futbolda iler kötü gidince, tak覺m kötü oynay覺nca, kötü sonuçlar al覺nca top hemen hakeme at覺l覺r. En kolay vurulacaklar hakemlerdir. imdi bende hakemler hakk覺nda yazaca覺m ama bu yazd覺klar覺m futbol kamuoyunun önünde yaand覺覺 için ikembeden sallam覺 olmayaca覺m.

Spor Toto 1.Ligi takip eden herkesin net gördüü bir ey var. Liderlik koltuunda oturan Ümraniyespor tak覺m覺 belki modern bir kulüp yap覺s覺nda, çada bir ekilde yönetiliyor. Ama asl覺nda hiç de öyle orada hak ettii için oturmuyor. Sezon ba覺ndan bu yana bu tak覺m “lehine” fahi hakem hatalar覺 yap覺l覺yor. Bunun tam aksine Ankaragücü’nün de 20 maçl覺k periyotta defalarca hakk覺 yendi ve yenmeye devam ediyor.

Belli ki; 襤smail Kartal geçtiimiz cumartesi günü Ümraniyespor ve Ç.Rizespor maçlar覺n覺 dönüümlü izlerken, aa覺 yukar覺 ayn覺 dakikalar içinde yaanan hakem hatalar覺yla adeta isyan etmitir.   Adanaspor’un net penalt覺s覺 verilmedi, Ç.Rizespor’da oyundan at覺lmas覺 gereken oyuncu at覺lmad覺 ve ayn覺 oyuncu son dakikada golünü att覺.

Ankaragücü yönetimi de yerinde bir refleks göstererek hemen bir aç覺klama yapt覺.

Ancak bu aç覺klamada belirtilen “adalet” istekleri de boa gitti. Bir gün sonra oynanan Ankaragücü – Elaz覺spor maç覺nda yine bir hakem hatas覺 yaand覺 ve Ankaragücü’nün uzatma dakikalar覺nda penalt覺s覺 es geçildi.

Yay覺nc覺 kurulu Bein Sports’da pozisyonu yorumlayan eski hakem Bünyamin Gezer, Ankaragücü – Elaz覺spor maç覺n覺n uzatma dakikalar覺nda Elaz覺spor ceza sahas覺 içinde yaanan pozisyonun net penalt覺 olduunu söyledi. Gezer, “Pozisyonda kaleci topa vurdu mu ? Vurmad覺. Kime vurdu? Rakibe (Stüdyodakiler: zamanlama hatas覺) Top oyun alan覺n覺n içerisinde mi? Oyun alan覺n覺n içinde d覺ar覺 ç覺kmam覺. Aç覺k bir penalt覺. Net!..

Evet hakemler için biraz zor pozisyon olabilir. Ama bu pozisyonu çözeceksin. 襤yi hakemlik budur.Hatta ve hatta düdük hakemin az覺na gidiyor ama çalam覺yor.E çal abi, çal !..” dedi.

Ayn覺 Bünyamin Gezer, Ümraniyespor – Adanaspor maç覺n覺n 90.dakikas覺nda Adanasporlu Uche’ye yap覺lan pozisyonu da deerlendirdi. Bünyamin Gezer, “Bu pozisyonun tart覺覺lacak tek taraf覺 içeride mi, d覺ar覺da m覺 olduudur. Pozisyon içeride net penalt覺” dedi.

(Samsunspor’un da Adana Demirspor maç覺nda net golü say覺lmad覺)

Bunlar覺 taraf olarak biz söylesek belki birileri inanmayabilir. Ancak bunlar覺 koskoca yay覺nc覺 kuruluun hakem yorumcusu canl覺 yay覺nda hakemlerin gözünün içine baka baka söylüyor.  imdi rakiplerin ald覺覺,  Ankaragücü’nün de verdii puanlar覺 yan yana koyun ver tekrar puan cetvelinde bir oynama yap覺n ve son duruma bir bak覺n bakal覺m.

Ancak belli ki kalan haftalarda bu hatalar devam edecek, can覺m覺z daha çok yanacak.

Peki çare ne? Çare basit.

Ç覺kacaks覺n kimseye laf düürmeden alacaks覺n maç覺n覺 ve yeniden zirveye yerleeceksin.

Yani hem rakibi, hem de hakemleri yeneceksin!..

ORHAN SAL..

Orhan Sal