Yaznn Yayn Tarihi:
04/01/2018-16:31
O eski tak覺mlar..

Sözlerinize “Biz eskiden...” diye bal覺yorsan覺z, art覺k ya覺n覺z kemale ermi, gençliinize özlem balam覺 demektir. Çocukluumuzda büyüklerimiz hep eskilerin daha iyi olduundan dem vururdu. Eskiler mi iyiydi, yoksa gençlikte her ey insana iyi mi gelirdi karar veremedim. Art覺k ben de eskidiimden eskileri daha çok seviyorum. Sizi çok eskilere, dedelerinizin bile henüz hayatta olmad覺覺 günlere götüreceim.

Liglerimizin puan cetveline bakarsan覺z listede sonu “spor” ile biten ehir ve ilçe isimleri görürsünüz. Ne kadar yarat覺c覺 isimler deil mi? T覺pk覺 inaat sektöründe yaanan müthi teknolojik gelimelere ramen son zamanlarda yap覺lan kibrit kutusu eklindeki dikdörtgen binalar gibi. Bir de Cumhuriyetin ilk y覺llar覺nda savatan yeni ç覺kan yoksul devletin ina ettii binalar覺na bak覺n. Hangisinde estetik anlay覺覺 daha gelimi? 襤te o zaman覺n ileri gelenleri Ankara tak覺mlar覺n覺 da ayn覺 zarafetle isimlendirmi. Ankaragücü ve Gençlerbirlii adlar覺 ile ereflendirmiler.

Okuma yazma bilenin mumla arand覺覺 Cumhuriyeti’in ilk y覺llar覺nda nas覺l olmutu da tak覺m isimleri daha anlaml覺, ehir planlar覺 daha modern, eitim daha kaliteli, geliim daha h覺zl覺 olabilmiti? Hemen söyleyeyim. Ayd覺n覺m覺z azd覺 ama toplumda sayg覺n yerleri vard覺. Halk覺m覺z cahil olduunu biliyor, ayd覺n覺n覺n az覺na bak覺yor, ona öykünüyordu. Günümüzde ömrü boyunca iki elin parmaklar覺ndan az kitap okuyanlar kendini ayd覺n san覺yor. Gerçek ayd覺nlar sayg覺 görmek öyle dursun, alay konusu oluyor.

Gelin biz yine spor kulüplerimize dönelim. Neyse ki bir önceki Ankara Büyükehir Belediye Bakan覺 Ankara’n覺n büyük bir eksikliini giderdi. Belediyenin tak覺m覺n覺n ad覺n覺, dier ehirlerin tak覺mlar覺 gibi sonu “spor” ile bitecek ekilde Ankaraspor olarak deitirdi.  Gülmeyin lütfen, sonras覺 var.  Osmanl覺’y覺 y覺kan Cumhuriyetin genç bakentinin tak覺m覺n覺n ad覺n覺 Osmanl覺spor yapt覺. Osmanl覺’ya bakentlik yapm覺 olan Bursa, Edirne ya da 襤stanbul tak覺mlar覺ndan birine Osmanl覺 dense anlayaca覺z da Osmanl覺 döneminde 襤mparatorluun tek çivi dahi çakmad覺覺 bir kasaba olan, Cumhuriyet’in hayat verdii, bakent olarak taçland覺rd覺覺 Ankara’n覺n tak覺m覺na Osmanl覺 ad覺n覺n verilmesi nas覺l aç覺klan覺r ki? Bir örnekle anlatmak gerekirse bunun Barcelona kulübünün renklerini deitirip El Clasico’da ezeli rakibi olan Real Madrid’in renklerini almas覺 gibi bir ey olduunu söyleyebiliriz. Osmanl覺spor’un en üst ligdeki son maç覺n覺 sadece 181 kii izledi. Nedeni çok aç覺k deil mi?

Ankaragücü nas覺l kuruldu bilirsiniz. 襤malat覺 Harbiye içilerinin kurduu tak覺md覺r Ankaragücü. Kurulduu gün gibi bugün de emekçilerin tak覺m覺d覺r. Alt覺nörs 襤dman Yurdu ve Turan Sanakarangücü tak覺mlar覺n覺n birlemesi ile 襤stanbul’da kurulmu, Kurtulu Sava覺’na tak覺m halinde kat覺l覺p Ankara’ya ta覺nm覺, önce Anadolu Sanatkarangücü daha sonra Ankaragücü ad覺n覺 alm覺t覺r. Hani “varl覺klar isminin özelliini ta覺r” derler ya, Ankaragücü de ismine yara覺r bir ekilde ateli tribünleri ile Anadolu’nun ses getiren en güçlü kulüplerinden biri olmutur. “Gururluyuz güçlüyüz, Ankaragüçlüyüz” slogan覺 tribünlerin en güzel, en etkili tezahüratlar覺ndan biridir. Kurtulu Sava覺’nda 襤malat覺 Harbiye’nin kahramanl覺klar覺n覺 simgeleyen bas覺k kurun eklindeki armas覺yla nevi ahs覺na münhas覺r köklü bir kulüptür Ankaragücü.

Gençlerbirlii ismindeki asalete bakar m覺s覺n覺z? Kulübün tarihini hiç bilmeseniz bile isminden nas覺l kurulduunu tahmin edebilirsiniz. Kulübün bir as覺rl覺k duruu da ismi gibi birletirici, bütünletiricidir. Evrensel bir kulüptür Gençlerbirlii. Kim olursan覺z, nerede olursan覺z olun kendinizden bir eyler bulabilirsiniz. Bugün ülkenin her köesinde Gençlerbirlii forman覺z覺 giyerek maçlara gidebilirsiniz. Ruhsal sal覺覺 yerinde olan hiç kimseden tepki görmezsiniz. Tribünlerdeki duruu, yandalar覺n覺n entelektüel seviyesi ve ülke sporuna salad覺覺 katk覺 düünüldüünde b覺rak覺n Orta Dou’yu, Avrupa kültürünün bile ilerisindedir. Adeta bu ülkeye bir uçan daire ile uzaydan inmi gibidir.

Bugün bu iki güzide kulübümüzü yöneten kadrolar bu kulüplerin tarihi misyonunu ne kadar temsil ediyor? Ankaragücü Kulübünün deerli bakan覺 camiay覺 birletirip tüm olanaks覺zl覺klar覺n üstesinden gelerek Ankaragücü’nü yok olman覺n eiinden kurtard覺. 襤ki sezonda Süper Lig’in kap覺s覺n覺 aralamay覺 baard覺. 襤malat覺 Harbiye Örgütü’nün her türlü zorlua göüs gererek göstermi olduu direni ruhunu günümüze ta覺d覺 desek abartm覺 olmay覺z. Süper Lig’de de zirveye oynayan güçlü bir Ankaragücü için elinden geleni yapaca覺n覺n iaretlerini veriyor.

Gençlerbirlii yönetimi ne yap覺yor? Bugün sokaktan geçen adama Gençlerbirlii Kulübünü tek kelime ile tan覺mlay覺n deseniz “Centilmenlik” yan覺t覺n覺 verir. Bas覺nda kulüp ad覺na boy gösterenlerin az覺ndan öfke f覺k覺r覺yor. Nerede o k覺yafeti ile, konumas覺 ile topluma örnek gösterilen eski sayg覺n adamlar, nerede imdi saç覺 sakal覺na kar覺m覺 “konumasa daha iyi” dediimiz kavgac覺 ahsiyetler... Henüz bir y覺l dolmadan camiay覺 paramparça ettiler. Kendilerine Türkiye’de Futbol Liglerini kuran efsane bakan覺m覺z Orhan eref Apak’覺, Federasyon Bakanl覺覺 yapan Halim Çorbal覺’y覺, düü y覺llar覺nda kulübü ipten alan Hasan engel’i, 襤lhan Cavcav’覺 anlatmam覺z gerekiyor. Oluna babas覺n覺 anlatmak zorunda kalmak garip deil mi?

Ankara’y覺 daha bir güzel hale getiren Ankaragücü’müz ve Gençlerbirlii’miz bizlere Cumhuriyet’in birer armaan覺d覺r. Ad覺yla, tak覺m覺yla, taraftar覺yla çok yaas覺n Ankaragücü ve Gençlerbirlii...

ONUR AYDOAN

[email protected]

Onur Aydoan