Yaznn Yayn Tarihi:
27/12/2017-21:01
zat, Einstein'a kar覺

Gençlerbirlii ligin ilk yar覺s覺n覺 14 puanla düme hatt覺nda tamamlad覺. Tak覺m覺n ortaya koyduu etkisiz futbolun yan覺 s覺ra kadro kalitesinin de yetersiz oluu, taraftarlar覺 ikinci yar覺 öncesinde büyük bir ümitsizlie düürdü. Gençlerbirlii’nin ligin ilk yar覺s覺nda gösterdii düük performans覺n nedenlerini irdelemeye çal覺al覺m.

Gençlerbirlii’nin sezonun ilk yar覺s覺nda yapt覺klar覺n覺 konumaya geçmeden önce 29 Austos 2017’de yazd覺覺m “Özat pusulas覺n覺 kaybetti” yaz覺s覺na gidelim. Bu yaz覺da teknik direktör Ümit Özat’覺n bu sezon iinin çok daha zor olduunu çünkü tak覺m覺n iskeletinden Selçuk ahin-Serdar Gürler-Ayd覺n Karabulut gibi önemli isimlerin ayr覺ld覺覺n覺, Özat’覺n bu sezon en önemli ödevinin kadro kalitesini art覺rmak ve hücum hatt覺nda iler bir düzen kurmak olduunu yazm覺t覺m. Gençlerbirlii geçen sezon da futbol olarak tat vermese de sonuca gitmeyi bir ekilde baar覺yordu. Bunda, Özat’覺n 5-3-2 ve türevlerine dayanan oyun sisteminin, rakiplerin oyun plan覺 üzerinde özellikle de Ankara’daki maçlarda yaratt覺覺 tahribat etkili olmutu. Bunun arkas覺nda kompakt ve hatlar覺 yak覺n tutan tak覺m savunmas覺n覺n ve hücum hatt覺nda da Serdar Gürler- Ayd覺n Karabulut ikilisinin, “Batman ve Robin” uyumu iç sahada iyi sonuçlar getirmiti.

Ancak bu ikilinin ayr覺lmas覺yla Gençlerbirlii’nin hücum hatt覺 da覺ld覺. Ümit Özat yeni bir hücum hatt覺 ve yeni bir hücum plan覺 oluturmal覺yd覺. Ancak ligin ilk üç maç覺nda görüldü ki, Gençlerbirlii ataklar覺 doaçlamadan öteye geçemedi. Bununla beraber Ümit Özat’覺n ilk iki maçta geçen sezonki 5-3-2’sinden ve zaman zaman döndüü 3-5-2 ve türevlerinden de vazgeçmesiyle Gençlerbirlii’nin bloklar覺 yak覺n tutan kompakt tak覺m savunmas覺 da çözüldü ve tak覺m kalesinde ilk 3 maçta 6 gol gördü.

Ümit Özat’la yollar覺n ayr覺lmas覺n覺n ard覺ndan tak覺m覺n ba覺na geçen deneyimli teknik adam Mesut Bakkal, pek çok yeni ismin kat覺ld覺覺 ve ana iskeletin geçen sezona oranla zay覺flad覺覺 kadroya uyum salamakta zorluk çekti. Bakkal’覺n ald覺覺 iki galibiyetten olan, iç sahadaki Baakehir ve Beikta maçlar覺nda oyun plan basitti. Rakibi kendi yar覺 sahas覺nda kar覺lamak ve rakibin yapaca覺 hatalardan faydalanmaya çal覺mak. Baakehir savunmas覺n覺n 90.dakikadaki hatas覺yla bu maçtan 3 puan覺 alan K覺rm覺z覺 Karalar, ampiyonlar Ligi mesaisi öncesinde rotasyona giden Beikta’a kar覺 da sahaya koyduu yüksek enerjiyle sonuca gitti.

Ancak yukar覺da da belirttiim gibi Mesut Bakkal kadroyla uyum salayamad覺 ve Gençlerbirlii kazanmak amac覺yla ç覺kt覺覺 maçlarda baar覺s覺z sonuçlar ald覺. Ve yönetim de herkesi a覺rtan ve belki de yap覺lmas覺 gereken bir hamleyle Ümit Özat’覺 tak覺m覺n ba覺na geri getirdi. Kalitesi sorgulansa da bu kadroyu oluturan Ümit Özat’t覺 ve bu oyuncular覺 da en iyi o tan覺yordu.

Özat tak覺m覺n ba覺na ikinci kez geçtiinde tak覺m 8 puanla ligin dibine demirlemiti. Osmanl覺 deplasman覺nda rakip kaleye gitmekte zorlanan bir Gençlerbirlii vard覺. Sezon ba覺nda Özat’覺n transferlerinden olan ve Mesut Bakkal’覺n yüzüne bakmad覺覺 Elvis Manu ve Diallo, Özat’覺n tak覺m覺n ba覺na ikinci kez geçmesinin ard覺ndan oynanan tüm maçlarda 90 dakika forma giydi. Karadal覺 forvet Petar Skuletic’in de Özat’la birlikte veriminin artt覺覺n覺 söyleyebiliriz.

Gençlerbirlii Özat’la ligin devre aras覺na kadar oynad覺覺 5 maçta 6 puan toplayarak ufak bir hayat belirtisi gösterdi ancak bu kadro kalitesiyle Bakent ekibinin ligde kalma ans覺 bir hayli zor.

Gençlerbirlii ligin geride kalan 17 haftas覺nda rakip ceza alan覺nda topla en az buluan ve aksiyon yaratan tak覺m. Bu istatistikte Gençlerbirlii’nde geçen sezonlarda forma giyen Hleb yada Selçuk ahin gibi bir oyun akl覺n覺n olmamas覺 etkili. Özellikle son 5 maça dikkat edildiinde, orta sahada kazan覺lan her toptan sonra kafas覺n覺 kald覺ran Elvis Manu’yu ar覺yor. Rakip savunmalar覺n da Manu’yu kademeli olarak savunmas覺yla Gençlerbirlii’nin hücumlar覺 son derece tahmin edilebilir bir hal al覺yor. Ayr覺ca Manu’nun yan覺nda son 5 maçta forma giyen ekürileri de geçen sezonki Serdar-Ayd覺n ikilisi kadar uyumlu deiller. Geçen sezon Serdar-Ayd覺n ve Rantie ile ileri uçta mobilize ve sürekli gezinen bir hücum hatt覺yla rakip savunmalar覺n dengesi bozulmutu.

Bu sezon tak覺m savunmas覺n覺n da geçen sezona oranla bir hayli geriye gittii aikar. Gençlerbirlii 1-0 öne geçtii Antalyaspor ve Bursaspor deplasmanlar覺nda skoru koruyamazken özellikle Bursaspor maç覺nda uzun süre bask覺 yedi.

Bursaspor’la oynanan kupa maç覺n覺n ard覺ndan Ümit Özat tak覺mdan ayr覺lacaklar ve tak覺ma kat覺lacaklar olaca覺n覺 aç覺klad覺. Khalili’nin yerine oyunun iki yönünü de iyi oynayan, saha görüü yüksek bir orta saha Gençlerbirlii’nin elzem transferlerinden ilki. Bunun d覺覺nda tak覺m覺 hücumda Manu’nun doaçlamalar覺n覺n d覺覺na ç覺karacak bir kanat forvet de Gençlerbirlii’nin gidermesi gereken eksiklerden biri.

Gençlerbirlii’nin ligin ikinci yar覺s覺n覺n ba覺nda düme hatt覺ndaki rakipleriyle art arda oynayaca覺 iki maç da çok kritik. Karabük deplasman覺 ve Konyaspor ile Ankara’da oynanacak maçtan al覺nacak 4 puan tak覺m覺n ve camian覺n moral bulmas覺 aç覺s覺ndan çok önemli.

Tabii iin taraftar boyutu da var. Özat ve taraftarlar aras覺ndaki gerginlik gün geçtikçe daha da alevleniyor. Son olarak baba-oul bir taraftarla yaand覺覺 iddia edilen olay覺n ard覺ndan Sivasspor maç覺nda Ümit Özat’覺n istifaya davet edilmesi ve futbolculardan Zeki Yavru’nun da 覺sl覺klanmas覺 bu sava覺 daha da iddetlendirdi. Ancak gün Gençlerbirlii için birlik olma ve sava baltalar覺n覺 en az覺ndan bir süreliine de olsa gömme günüdür bence.

Ümit Özat’覺n en büyük s覺nav覺 Albert Einstein’覺n, “Ayn覺 eyleri yap覺p her seferinde farkl覺 sonuçlar beklemek...” sözünü malup etmek olacak. Gençlerbirlii yönetiminin 2 ay sonra Özat’覺 yeniden tak覺m覺n ba覺na getirmesinin ard覺ndan ilerin bu kez yolunda gidip gitmeyeceini, ve yap覺lan eletirilerin yerinde mi yoksa yersiz mi olduunu, yönetimin kadroya yapaca覺 takviyelerin kalitesi ve Özat'覺n devre aras覺nda tak覺ma ald覺raca覺 yol belirleyecek.

ANIL YAZAR 

An覺l Yazar