Yaznn Yayn Tarihi:
12/11/2017-16:08
Ankarag羹c羹 ak覺yla herkes ayaa!

Nereden balamak laz覺m bilmiyorum ama 1979 y覺l覺ndan beri içinde olduum Ankaragücü taraftar覺n覺n durumuna bakt覺覺mda can覺m覺n çok s覺k覺ld覺覺n覺 söylemek istiyorum.

“Bir musibet, bin nasihattan iyidir” derler. 襤nsanlara yanl覺 yapt覺klar覺 bir konu hakk覺nda  bir çok kez nasihat edersin, ama bunu düzeltmezler. Fakat balar覺na kötü bir ey gelince bunu düzeltme noktas覺nda  eyleme geçerler.

Tabii bizim vereceimiz örnek Eskiehirspor taraftar覺 örnei olunca olaya musibet olarak deerlendirmeyelim ve “Bir örnek, bin kere nasihat etmekten iyidir” diyelim.

Çünkü buradan vereceimiz örnek olan Eskiehirspor taraftar覺 tak覺m覺na ve ehrine gönülden bal覺 insanlar.

Öncelikle unu söyleyeyim Eskiehir’de konutuum taraftarlar geçmite Ankaragücü taraftar覺 bir aileye yap覺lan sald覺r覺dan son derece rahats覺zlar ve bunun bütün camiaya mal edilmemesini istiyorlar. Onlar覺n ad覺na bunu duyurmam覺 istediler.

Pazar günü oynanan Eskiehirspor-Ankaragücü maç覺na gidenler veya tv den izleyenler  gördü ki, Eskiehirspor taraftar覺 ça atlam覺, moderlemi. Maç önü ehir merkezinde toplan覺p maç覺 ya覺yorlar. Hemen hemen herkes ürünlü maça geliyor, Top tak覺mlar覺ndayken, tezahurat yap覺yorlar, rakipteyken ise 覺sl覺kl覺yorlar. Hakemin her alehte karar覺nda toplu tepki gösterilip hakem bask覺 alt覺na al覺nmaya çal覺覺l覺yor. Müthi bir birliktelik var. Tabii bunlara yeni stad覺n çok büyük katk覺s覺 var. Yeni statla adeta kendilerini yenilemiler.

Gelelim bize; Ankaragücü taraftar覺 büyük güç. Ama kontrolsüz güç. Grupçuluk var, abicilik var. Ayr覺mc覺l覺k var. Eskiden kar覺dan  Ankaragücü kakollu birinin bize doru geldiini görünce annemizi babam覺z覺 görmü gibi olurduk. Mutlu olurduk. Ama imdi d覺ar覺da birbiriyle kar覺laan taraftarlar ilk olarak hangi tribüne giriyorsun veya hangi gruptans覺n diye birbirine soruyor. Üniversitelerdeki taraftar topluluklar覺 tribün gruplar覺n覺n ad覺yla oluum oluturuyorlar. Tabii  direkt Ankaragücü ad覺yla oluumlar var. Onlara deil sözüm. Yani gruplar aras覺ndaki ayr覺may覺 herkes benden çok daha iyi biliyor.

Bak覺n daha önce birkaç kez uyard覺m. Ben maç覺n bir bölümünü fotoraf çekmek için sahada izliyorum. Sahada tribünlerin hatalar覺 veya iyi yönleri  çok daha net belli oluyor. Maçta organize bar覺lmad覺覺 sürece rakibe hiç bir bask覺 olmuyor, kendi  tak覺m覺na da katk覺 verilemiyor. Tribünlerden sadece uultu ve gürültü kirlilii geliyor. O dakikalarda inan覺n herkes sadece kendisini elendiriyor.

Ama organize bar覺ld覺覺nda demeyin keyfimize. O zaman müthi bir ambians oluyor. Mesela Boluspor maç覺na Bolu’dan gelen gazeteciler maç覺 taraftar覺n ald覺rd覺覺n覺 söylediler. Çünkü müthi destek verildi. Tak覺ma direnç saland覺.

Eskiden tribünde rant var filan gibi söylemlerle iç kavgalar oluyordu. Ama art覺k bu da yok. Çünkü passolig sistemi var. Bilet satamaz kimse. imdi tribünler aras覺ndaki bu s覺k覺nt覺n覺n sebebi nedir kimse bilmiyor. Y覺llarca ayn覺 kaptan su içmi insanlar birbirine atar gider yap覺yor.

Üstelik Ankaragücü’nde her ey o kadar güzel gidiyor ki. Tak覺m müthi ray覺na oturdu. Maçlar kazan覺l覺yor. 5 sene önce hayalini bile kuramad覺覺m覺z Süper Lig kap覺s覺na yava yava yakla覺yoruz. Hem de al覺n teriyle, bilek gücüyle. Süper Lige bir ç覺ksak oran覺n gelirleri ile bambaka bir Ankaragücü ortaya ç覺kacak.

Peki bu taraftar neyi paylaam覺yor?

S覺k覺nt覺 nedir?

Y覺llarca çekilen büyük çileler, dertler unutuldu mu?

Ne çabuk unutuldu camii avlusuna b覺rak覺r gibi b覺rak覺ld覺覺m覺z gün, Karabük’te Süper Ligden dütüümüz gün, 覺slak formalar, köy statlar覺, menemenli günler, taraftar覺n g覺da yard覺mlar覺, icralar, hacizler…

襤nönü’de gencecik oyuncular覺m覺za açl覺ktan geberin diye yap覺lan tezahuratlar, Türk Telekom Arena’da Galatasarayl覺lar’覺n her golden sonra dalga geçer gibi yerde yatan oyuncular覺m覺za bakmalar覺, 19 May覺s Stad覺’nda buz gibi havada ç覺r覺lç覺plak soyunduunuz günler, Ostim’de gaz bombas覺 yediimiz günler…

Gümühane’de omuz omuza birbirinize kalkan olmad覺n覺z m覺? Tuzla maç覺nda komutan Kenan’覺n golüyle birlikte alamad覺n覺z m覺? Kayseri’de 25 bin kii tek yürek olmad覺n覺z m覺? Hatay maç覺nda her tribünden sahaya koup omuz omuza kupay覺 kald覺rmad覺n覺z m覺?

Ne çabuk unutuldu bunlar…

Bu sat覺rlar覺 okuyan taraftarlar覺n yüreini ben iyi bilirim. Hepsi de Ankaragücü ak覺yla yan覺p tutuan insanlar. Ankaragücü herkesin kendi evlad覺, annesi, babas覺, kardei yerinde. Ankaragücü’nü çok seviyorsunuz, ama kendinize de çeki düzen verin abiler/kardeler. Ankaragücü bir çimento. 襤nsanlar覺 birletiren unsur. Ankaragücü olmasa kimse sizi tan覺maz etmez. D覺ar覺da herkes kral, prens, imparator olabilir. Ama 19 May覺s Stad覺’n覺n içinde kralda, prenste, imparatorda Ankaragücü’dür. Bu tak覺ma zarar vermesin kimse.

Üstelik daha ortam güllük gülistanl覺k deil. Sanmay覺n ki her ey t覺k覺r覺nda gidiyor. Kulübün yaad覺覺 s覺k覺nt覺lar sürüyor. Bak覺n daha peinatlar verilmedi. Ayr覺ma günü deil, birleme omuz verme günü.

Ankaragücü’nü seven adam tak覺m覺na zarar vermez.

Yaanan yaand覺 ders al覺nmal覺, maddi ve manevi anlamda tak覺m覺n arkas覺nda durulmal覺.  Geçmite yaananlar覺 bir daha yaamamak için kenetlenilmeli.

Ankaragücü’ne tribün gücüyle katk覺 verilmeli. Bak覺n geçen sene oluan kenetlenmeden sonra tüm Türkiye bizi konutu. 襤çinizden ç覺kan bir Orhan kardeiniz olarak sizden ricam udur. unun uras覺nda 23 maç kald覺. 23 final maç覺. Bu süreçte camia olarak iyi bir s覺nav verirsek sonra önümüz fena halde aç覺k. Bu ans覺 tepmeyelim.

ORHAN SAL…

Orhan Sal