Yaznn Yayn Tarihi:
10/03/2019-14:40
Bir ma癟l覺覺na sonucu bir kenara b覺rakt覺k

Gerçekten yine tarihi anlamlarla yüklü bir Ankaragücü-Bursaspor maç覺 izledik.

Öncelikle unu söyleyim; tabii ki maç覺n sonucu önemliydi. Ancak benim için sonuçtan çok daha önemli anlamlar覺 olan bir maçt覺.

Bursaspor – Ankaragücü ilikisini Türkiye’de bilmeyen yoktur san覺r覺m. Geçmiten gelen büyük bir dostluk ba覺yla kenetlenmi 2 büyük camia var burada. 襤kisi de köklü ve güçlü camialar. Bakent Ankara ve Sanayi Bakenti Bursa’y覺 temsil eden Ankaragücü ve Bursaspor camialar覺n覺n dostluu ehitlerimizin emaneti. Bizler elimizden geldii oranda her platformda bu emaneti koruduk ve kollad覺k. Zarar getirmemek için çaba sarf ettik.

Zaten geçen hafta vefat eden 2 kardeimizin eski resimlerinde bile bu görünüyor. Ellerde Ankaragücü ve Bursaspor kakolu ile çekilmi bir sürü resim var.

Bu saatten sonra da hem bu kardelie sahip ç覺kmak, hem de geçen hafta kaybettiimiz 2 kardeimizin ismini ilelebet yaatmak bizim boynumuzun borcudur.

Gerçekten maç önü çok güzel görüntüler vard覺. Hem stadyum d覺覺nda, hem de stadyum içinde kardelik görüntüleri görülmeye deerdi. Asl覺nda t覺pk覺 Bursa’daki ilk maç覺n devam覺 gibiydi. Her 2 tak覺m taraftarlar覺 da unutulmaz güzel bir futbol ölenini bizlere yaatt覺lar.

Tabii elbette bunu yine sadece 2 ehrin yerel medyalar覺ndan baka kimse görmeyecek. En büyük üzüntüm de bu oluyor.

Geçtiimiz hafta kaybettiimiz Mert ve Eren’in ac覺s覺n覺 halen üzerimizden atamad覺k. Bu amaçla 20 bin tiörtün taraftarlara da覺t覺lmas覺 ve simsiyah tribün ac覺m覺z覺n göstergesiydi.

Kar覺lama öncesi her 2 tak覺m覺n durumunu gözlemlediimizde Ankaragücü’nün a覺r bast覺覺 gerçekti. Kaybedilen Trabzonspor maç覺n覺 da sayarsak son 5 maçta Bakent ekibinin ciddi bir ç覺k覺覺 söz konusuydu. Özellikle de geçen hafta ki Antalyaspor maç覺 hücum anlam覺nda Ankaragücü’nün çok iyi görüntü verdii bir maç oldu.

Ama o maçta gözden kaçan bir ey vard覺. Ankaragücü tak覺m覺n覺n kaleyi bulan 4 topu da golle sonuçlanm覺t覺. Yani % 100 sonuç almay覺 bilmiyorum bugüne kadar acaba dünyada kaç tak覺m baarm覺t覺r.

Samet Aybaba tecrübeli bir teknik direktör. Ankaragücü’nün hücumsal anlamdaki etkisini iyi çözmü. Boyd’un önü kapat覺ld覺. Orgill’le olan pas balant覺s覺 kesildi. Orgill’e ise yak覺n oynand覺. Boyd etkisiz hale getirilince, Orgill top alamad覺 ve sürekli ceza sahas覺ndan uzak oynad覺. Sacko’da etkisiz kal覺nca  gol kanallar覺 kapand覺.

Ankaragücü kilitlenmiti. Ama Bursaspor’unda gol atmaya çok niyetli deildi. Az pozisyonlu duygusal bir maç izledik. Sonuç bana göre 2 tak覺ma da yaramad覺. Ama çok sonucu önemsemiyorum.

Klasik olacak ama düme hatt覺ndaki savata önümüzdeki maçlara bakaca覺z…

Gelelim El Kabir olay覺na. Ankaragücü teknik direktörü Mustafa Kaplan, El Kabir olay覺n覺 b覺çak gibi kesip att覺. Kaplan, “Tak覺m oturdu, arkadal覺k güzel. Bu saatten sonra El Kabir huzur bozmadan baka bir ey yapmaz!” diyerek bileti kesti.

Bu karara sayg覺 duyuyorum. Oyuncunun alacaklar覺n覺n büyük k覺sm覺 ödendi. Kalanlarda ödenir gider. Yani bir Süper Lig kulübü için kalan borç büyütülecek bir borç deil. Bu sezon zaten Bifouma, Mokhtar, Kone, Thomas gibi oyunculardan oldukça yüksek zararlar edildi. Bana göre El Kabir’in zarar覺 dierlerine göre devede kulak kal覺r. O yüzden fazla tak覺lmaya gerek yok. Giderse gider, kalanlar bize yeter.

Yaz覺y覺 öyle bitirmek istiyorum. Ben 7 ya覺ndan bu yana yani 41 y覺ld覺r Ankaragücü tribünlerindeyim. Son 19 y覺ld覺r da bas覺n olarak Ankaragücü’nü ad覺m ad覺m takip eden ve kendimi kral bir Ankaragüçlü sayan biriyim. Ama geçtiimiz hafta kaybettiimiz 2 kardeimizin eski resimlerine bakt覺kça öyle olmad覺覺m覺 anlad覺m. Vefat eden 2 kardeimiz adeta Ankaragücü’nü hayatlar覺na kaz覺m覺lar. Onlar覺n resimlerini her gördüümde adeta için yan覺yor. Mekanlar覺 cennet olsun.

ORHAN SAL

Orhan Sal