Yaznn Yayn Tarihi:
19/02/2019-15:21
Gen癟lerbirlii yoluna devam ediyor...

Gençlerbirlii’nin fikstür avantaj覺 dedimiz ey ite buydu. Bu hafta dili rakiplerinden biri ile oynasayd覺 bu futbol ile puan almas覺 mümkün olamazd覺. anl覺urfa’da oynanan Elaz覺 maç覺n覺n tam da  Gençlerbirlii’nin travmada olduu haftaya gelmesi büyük bir anst覺. Kalan 12 maç覺n 7 tanesi Ankara’da. 5 deplasman maç覺n覺n biri altyap覺 tak覺m覺 ile sahaya ç覺kan Karabükspor ile...

4 maç üst üste, hem de rakiplerine yenilince Gençlerbirlii cebindeki Süper Lig biletini yeniden masan覺n ortas覺na koydu. imdi yeniden mücadele etmek zorunda. Art覺k her maç final, her puan deerli. Ancak baz覺 oyuncular henüz bunun fark覺nda deil.

Erkan Hoca Elaz覺 maç覺nda zorunlu deiiklikler d覺覺nda ilk 8 hafta kazanan onbiri sahaya sürdü. Sorun uydu... Gençlerbirlii ilk 8 haftada yenmesine ramen iyi futbol oynamam覺t覺. 襤yi savunma ve vurduunun gol olmas覺 ile maçlar覺 kazanm覺t覺. Son haftalarda savunmada da覺n覺k, hücumda üretkenlikten uzak olan Gençlerbirlii’nin baka bir ey denemesi gerekirdi. Bektai’ye “Hangi arap kötüdür” diye sormular. Birini içtikten sonra “Bu kötüdür” demi. “Daha dierinin tad覺na bakmad覺n” dediklerinde “Bundan kötüsü olmaz” demi. Gençlerbirlii’nde sürekli forma bulan baz覺 oyuncular var ki yerine kimi oynatsan覺z daha kötü performans sergileyemez. Bu oyuncular Elaz覺 maç覺nda da berbat bir görünüm sergiledi. 襤ki usta aya覺n sayesinde nefes ald覺racak bir galibiyet ald覺 Gençlerbirlii.

Sessegnon’un performans覺 eletiriliyor. Adam topu veriyor, geri alam覺yor. Yaz覺k deil mi Sessegnon’a? Yan覺ndaki arkadalar覺n覺n att覺覺 5 pas覺n 4’ü rakibe gidiyor. Teknik kadronun elinde paslar覺n isabet oran覺n覺n istatistii yok mu acaba? Sonunda Stancu gibi yetenekli bir partner buldu da maç覺 kazand覺rmay覺 baard覺.

Futbolda “haddini bilerek oynamak” diye bir terim vard覺r. Bu oyuncular için de geçerli. Sen tahta baca覺nla kendini Messi san覺rsan rakip oyunculardan daha fazla zarar verirsin tak覺m覺na. Tamam ince gol pas覺 atmak istiyorsun, bir denedin olmad覺, iki denedin olmad覺, 覺srar etme güzel kardeim... Bak yan覺nda Sessegnon oynuyor. O dururken sana m覺 kald覺 gol pas覺 atmak? Ümraniye maç覺nda da as覺l ii olan komay覺 b覺rak覺p fantezi arayan olursa haftaya isimlere inerek öyle bir yaz覺 yazaca覺m ki internetten o oyuncular覺 arayan kulüp yöneticileri benim yaz覺m覺 görecek ve transfer niyeti varsa da vazgeçecek.

Elaz覺 maç覺n覺n ilk yar覺s覺nda dura dura isteksizce oynayan oyuncular覺 görünce Erkan Hoca’y覺 göndermek istediklerini düündüm. 襤kinci yar覺ya daha istekli balad覺lar ve golü buldular. Stancu’nun son vurulardaki ustal覺覺, Sessegnon’un maç覺 koparma istei sonraki maçlar için bizi umutland覺rd覺. Bar覺 ve Mert oynamaya balay覺nca savunmadaki sorunlar çözülecektir. Erdem Özgenç geçen sezon oynad覺覺 gibi oynarsa hem savunmay覺 toparlayacak hem de hücumlara zenginlik katacakt覺r. Önceki maçlarda sonradan oyuna giren ve sa kanatta etkili olan Matei maçlarda kilidi açan oyuncu olabilir. Geçen sezon Süper Lig’de bile s覺r覺tmayan Rahmetullah ve Berat orta sahay覺 pasla geçebilmeyi salayabilir. Nobre ve Selçuk tecrübeleri ile maçlar覺n seyrini deitirebilir. Ahmet 襤lhan’覺n gönülden oyunu tak覺ma katk覺 salayabilir. Erkan Hoca’n覺n elinde yeterince malzeme ve alternatif var. Bana göre hala ligin en kaliteli kadrosuna sahip Gençlerbirlii.

imdi her maç覺 tek tek düünüp final maç覺 gibi oynamak zorunda Gençlerbirlii. Haftalard覺r kazanan rakiplerinin maçlar覺n覺n zorluk dereceleri bu haftadan itibaren art覺yor. Çok büyük hatalar yapmazsa Süper Lig’in en güçlü aday覺. Ancak Gençlerbirlii’nin en ciddi rakibi gene kendisi. Oyuncular sadece futbol oynamay覺 düünürse bu fikstür ile ipi göüslememesi mümkün deil. Erkan Hoca’n覺n formsuz oyuncularda 覺srarc覺 olmamas覺 gerekir. apkadan tavan ç覺karmak zorunda deil Gençlerbirlii. Futbolun dorular覺n覺 yaparsa güle oynaya ç覺kacak zaten. Al覺nan sonuçlar Ümraniye maç覺n覺 sezonun en önemli maçlar覺ndan biri haline getirdi. Gençlerbirlii’nin say覺ca az ama nitelikli sevdal覺lar覺... Gene Eryaman Stadyumunda yerinizi al覺p üzerinize düeni yapacaks覺n覺z... Bu emekleriniz heba olmayacak... Buraya yaz覺yorum... “Bi bak覺p ç覺kaca覺z”...

ONUR AYDOAN

Onur Aydoan