Yaznn Yayn Tarihi:
05/11/2018-08:39
Ankarag羹c羹 zirveye yap覺t覺

Sabah覺n köründe Süper Lig maç覺 oynan覺r m覺? Oynat覺yorlar ite... Ankaragücü Kayserispor maç覺 13:30 da baald覺. Yenikent Stad覺na toplu ta覺ma ile giden bir futbolseverin maça zaman覺nda girebilmesi için en az 3 saat öncesinde yola ç覺km覺 olmas覺 gerekir. Bir Pazar günü için biraz erken deil mi? Popüler 襤stanbul tak覺mlar覺n覺 evinde 13:30’da oynatabilir mi Federasyon? Elbette oynatamaz, çünkü tüm sistem bu tak覺mlara göre ayarlanm覺t覺r. Y覺llard覺r mücadele ettiimiz bu çarp覺k düzenin çat覺rdamaya balad覺覺n覺 görmek gelecek günler için umut veriyor.

襤smail Hoca Kayserispor maç覺nda Fenerbahçe’yi yenen ofansif kadroyu sahaya sürdü. Sakatlanan Alihan yerine Kone sahadayd覺. Sezona daha ilk maçta kendi kalesine gol atarak anss覺z bir balang覺ç yapan Kone, kulübeye çekildikten sonra kafas覺n覺 toplam覺, üzerindeki bask覺y覺 atm覺 bir görünüm verdi. Süper Lige al覺t覺ktan sonra form grafii yükselen Kenan’覺n mücadelesinin hakk覺n覺 veren hocas覺 sakatl覺覺 geçen Youness Mokhtar’覺 kulübeye çekmiti. Adeta gol atmas覺 için deil de forvet arkas覺nda oynayan oyunculara bo alan yaratmas覺 için sahaya sürülen Kubilay 襤lhan覺n yerine ilk onbirdeydi.

Maç覺n balar覺nda Kayserispor topa daha çok hakim olan tak覺md覺. Süper Ligde golün at覺labilmesi için ya büyük bir savunma hatas覺, ya da oyuncu becerisi gerekiyor. 襤te 15. dakikada Bifouma El-Kabir ikilisi oyuncu kalitesinin ne demek olduunu gösterdiler adeta golü yoktan var ettiler. Bifouma bir ani atakta çal覺mlarla ta覺d覺覺 topu adrese teslim bir orta ile El Kabir’e gönderdi. El kabir çaprazdan füze gibi bir vole ile Ankaragücü’nü 1-0 öne geçirdi. Önceden çal覺覺ld覺覺 belli olan köe vuruu organizasyonunda ön direkte topla buluan Faty net bir kafa vuruu ile 2. golü att覺.  

Bu iki zor pozisyonu gole çeviren Ankaragücü forvetleri daha kolay pozisyonlar覺 cömertce harcad覺lar. Bu dakikalarda Bifouma ile El-Kabir’in uyumu ve etkili oyunu dikkat çekti. Önceki tak覺mlar覺nda sorunlar yaamasalard覺 bu yetenekleri ile Avrupa’n覺n en üst düzey liglerinde oynarlard覺. Örnein Bifouma son iki maçta sergiledii tak覺m oyuncusu hüviyetini tüm sezona yayarsa Premier Lig’den, La Liga’dan taliplileri s覺raya girecektir. Bu hafta da maç覺n adam覺yd覺 bence Bifouma.

Bir dier uyumlu ikili ora sahan覺n ortas覺ndaki Djedje ve Faty oldu. Djedje için Fenerbahçe maç覺nda yazd覺覺m övgü dolu sözler aynen bu maçta da geçerli. Neredeyse hatas覺z bir maç ç覺kard覺. Her zaman olmas覺 gereken yerdeydi. Faty eski tak覺mlar覺nda düzenli olarak forma ans覺 bulamam覺t覺. 襤lk onbirin deimez oyuncusu olduktan sonra adeta kendini buldu ve her hafta futbolunu bir ad覺m daha ileri ta覺yor. Yapt覺r覺d覺覺 penalt覺 pozisyonunda zamanlanma hatas覺 yapt覺 ama futbolda bunlar var.

Performans覺 ile göz dolduran bir baka oyuncu da Yalç覺n’d覺. Hava toplar覺n覺n tamam覺n覺 ald覺, kademelere iyi girdi, savunmadaki boluklar覺 kapatt覺. Yüzünde her zaman vurdumduymaz bir ifade olan Kone de iki maçt覺r nerede ise s覺f覺r hata ile oynuyor.

Maç 2-1’e geldikten sonra Kayserspor biraz umutland覺 ancak yine Bifouma’n覺n bireysel yetenei ile ta覺y覺p ortalad覺覺 topu iyi bir kafa vuruu ile alara gönderen Kubilay Kayserispor’un umutlar覺n覺 bitirdi. Sonradan oyuna giren Cerci ve Mokhtar güçsüzlükten mi isteksizlikten mi anlayamad覺m ama çok etkisiz göründüler.

2 sene üst üste ampiyon olan Ankaragücü’nün bir oyun karakteri vard覺. Savaç覺 ve kazanmaya al覺k覺n bir tak覺md覺 Ankaragücü. 襤smail hoca bu kadrodan Alihan, Erdem, Kenan ve 襤lhan’覺 birçok maçta ilk onbirde oynatt覺. Korcan, Sedat, Mehmet Sak, Putsila ve Kehinde’ye zaman zaman ans verdi. Bu oyuncular覺n kazanma istei ve mücadeleci oyun karakteri yeni gelen oyunculara da sirayet edince Ankaragücü yine puan s覺ralamas覺nda kendini üst s覺ralarda buldu. Devre aras覺 yap覺lacak bir golcü transferi Ankaragücü’nü sezon ba覺nda hiç ummad覺覺 bir zirve mücadelesinin içine sokabilir. En az覺ndan bir Avrupa Ligi bileti neden olmas覺n?

ONUR AYDOAN

Onur Aydoan