Yaznn Yayn Tarihi:
06/11/2018-09:19
Ankarag羹c羹'nde "hedef" deiiyor mu?

Ankaragücü, Kaysersipor’u da 3-1 yenerek puan覺n覺 19’a yükseltti ve puan cetvelinde ilk 5’de kendine yer buldu.

Tabii bu durum sezon öncesi ortaya koyduumuz hedefin çok farkl覺 noktas覺. Ben ne demitim;  toplamda 12 galibiyet ve art覺 birkaç beraberlikle ilk sezon kümede kalal覺m yeter. “Bu sezon kümede kalmak” sadece benim hedefim deil, bakan Mehmet Yiiner dahil kulüpte bir çok insan覺n ortak hedefiydi.

Ama gelinen nokta da farkl覺 eyler söylemeye ve yazmaya balad覺k. Hatta benim düüncelerim de Fenerbahçe maç覺 sonras覺 deiti ve aa覺 taraf覺 deil, yukar覺 taraf覺 takip etmeye  younlat覺m.

Hafta sonu s覺k覺larak da olsa Galatasaray-Fenerbahçe, Baakehir-Beikta ve Kas覺mpaa-Antalyaspor maçlar覺n覺 oturdum ve izledim. Nedeni basitti. “Biz iyi giderken, acaba yukar覺daki tak覺mlar bizden çok mu iyi oynuyorlard覺”yada “Biz bu artlarda hedefi yükseltemezmiydik?”.

Bu sezon Süper Ligi ve TFF 1.Ligi yak覺ndan  takip ediyorum. Aç覺kca söyleyim; eer Ankaragücü geçen sezon deilde, bu sezon TFF 1.Ligde oynasayd覺 Gençlerbirlii ile kol kola Süper Lige güle oynaya ç覺kard覺. TFF 1.Lig bu sezon geçen sezonla k覺yaslanmayacak oranda zay覺f.

Ya Süper Lig?

Tak覺mlar çok vasat !

1.Hafta izlediim tarihin en kötü Galatasaraylar覺ndan biriydi. Ama ilk haftaya rast geldi yenildik. imdi oynasak sonuç çok farkl覺 olurdu. Fenerbahçe’nin durumu ortada. Kas覺mpaa’y覺 elimizden nas覺l kaç覺rd覺k. Penalt覺 filan kaçt覺. Antalyaspor maç覺n覺 hakem bizden ald覺 oraya teslim etti. Beikta ve Baakehir’le oynamad覺k. Ama ikisi de geçen sezonla k覺ysalanmayacak derecede zay覺flar.

O halde biz hedefi yükseltebilir miyiz?

u anda önümüz aç覺k. Ama öncelikle önümüzdeki hafta oynanacak olan Atiker Konyaspor maç覺 çok deerli bir hale geldi. 襤çeride bask覺l覺 oynayan bir Konya’ya kar覺 ne yapaca覺z?

Evet oradan 3 puanla dönersek art覺k Avrupa konuabiliriz.

Bir sonraki hafta Beikta’tan istediimizi al覺rsak ite o zaman da belki çok abart覺l覺 olacak ama; Baakehir, Galatasaray ve Beikta ile birlikte zirve mücadelesi verilebilir. 

Ankaragücü’nde bu potansiyel var.

Bunlar覺 önümüzdeki 2 haftaya b覺rakal覺m.

Ama unu belirtelim; eer bu 2 hafta istenildii gibi geçerse Ankaragücü, bu 3 tak覺ma göre daha avantajl覺 olacak.

Çünkü bu camian覺n dinamikleri çok farkl覺. Aç bir kitle var burada. Daha da önemlisi Eryaman Stad覺 faktörü devreye girecek.

Eryaman Stad覺 rakibi boacak bir stadyum. Rakiplerin korkulu rüyas覺 olur.

Burada Mehmet Yiiner gibi Ankaragücü markas覺n覺 çok iyi kullan覺p Ankaragücü menfaatlerine büyük katk覺lar salayan bir isim var.

Burada 襤smail Kartal faktörü var. Adam yoktan var ediyor. Olmayan覺 olduruyor, yap覺lamayan覺 yap覺yor…

襤smail Kartal faktör müthi etkili… Kulübü adeta aha kald覺rd覺. Tesisler, tak覺m, zihniyet deiti. Bugün art覺k neler konuuyoruz…

Futbolcu faktörü var…Bak覺n bugün k覺r覺k kemiklerle oynayan Yalç覺n Ayhan’覺n yapt覺覺 1981’de 襤hsan Kavak’覺n yapt覺覺 ile ayn覺. O gün k覺r覺k kemiklerle oynayan oyuncular vard覺, bugün de yine var. Kaptan Sedat tak覺m覺 sahiplenmi, lider isim. Eskilerden Erdem’i, Kenan’覺, Korcan’覺, abilik yap覺yor. 2.Ligde oynamaz dedikleri Alihan galadyatör olmu, geldiinde eletirdiimiz 襤lhan Parlak taraftar kadar kulüp yanl覺s覺.  Bursa’dan beenilmeyip gönderilen Faty müthi iler yap覺yor, d覺lan覺p gelen Kubilay deimez isim oldu. Sorun makinas覺 denen El Kabir, puan makinas覺 ç覺kt覺. Watford’ta 1 maçta bile oynamayan Djedje tak覺ma enerji verdi. Yedek kalan Hopf bile istetistiklere göre ligin en baar覺l覺 kalecisi. Kupada Altay oynuyor, tak覺m yol al覺yor. Pinto kalitenin ismi. Bifouma kendine geldi. Sevilmeyen Mehmet Sak, tak覺m覺n en sempatik oyuncusu oldu. Mahmut Akan bile oynasa da oynamasa tak覺m覺 icselletirmi. Mokhtar s覺ra bekliyor oynayam覺yor. Bir oynasa neler yapacak neler. Tak覺m bu kadar k覺s覺tl覺 kadroyla bunu baarm覺. Evren, Kaan gibi isimler alttan geliyor.

Üstelik bu tak覺ma daha Thomas, Moulin, Kehinde, Cerci, Kone, Putsila  gibi oyuncular katk覺 veremedi. Bir de onlar katk覺 verse aman aman neler olacak neler?

Taraftar zaten büyük güç…

Ama bugün sevinelim, yar覺n normale dönelim.

Fazla uçmayal覺m. Çok havalara girmeyelim.

Nas覺l olsa gelecek bizim.

ORHAN SAL

Orhan Sal