Yaznn Yayn Tarihi:
01/10/2018-10:12
Kazanma refleksi...

Gençlerbirlii çok zorland覺覺 Afyon maç覺n覺 1-0 kazan覺p ligde 7’de 7 yaparak büyük bir avantaj elde etti. Ortaya koyduu oyun genelde beenilmedi. Hatta tak覺m覺n rehavete girdiini iddia edenler oldu. Tak覺mda komayan, mücadele etmeyen oyuncu yoktu. O halde neden bu kadar zorland覺? Gençlerbirlii’nin önceki haftalarda att覺覺 gollere mercek tutunca Afyon maç覺n覺n zorlu geçmesinin beklenen bir durum olduu ortaya ç覺k覺yor.

Her tak覺ma gol atmay覺 baaran Gençlerbirlii, önceki maçlar覺nda penalt覺 vuruu hariç duran toplardan gol bulamad覺. Kanat oyuncular覺 çizgiye inip ceza sahas覺na çok fazla etkili orta yapamad覺. Gollerini genelde akan oyunda pas trafiini h覺zland覺rarak, rakiplerini eksik ve dengesiz yakalayarak buldu. Maçtan 15 dakika önce yaan yamur sahan覺n baz覺 bölümlerinde topun tak覺lmas覺n覺 salayan gölcükler oluturdu. Böyle bir zeminde Gençlerbirlii’nin tek paslarla ile oyunu h覺zland覺rma çabalar覺 su birikintilerine tak覺l覺nca pozisyon üretmekte zorland覺.

Hafta aras覺 oynanan kupa maç覺nda sadece Arnason ilk onbirde oynad覺. As tak覺m覺 yormayarak doru i yapt覺 Erkan Hoca. Maçtan önce Jailton mu Nadir Çiftçi mi oynas覺n deseler, tereddütsüz bu zeminde güçlü fizii ile Nadir’in oynamas覺n覺 tercih ederdim. 襤lginç bir ekilde Gençlerbirlii’nde maç覺n kahraman覺 Jailton oldu. Önceki maçlarda kuru zeminlerde ikili mücadelelerde ayakta kalmay覺 beceremeyen Jailton bu a覺r zeminde çabukluu ile rakiplerine büyük üstünlük salad覺. Tüm tehlikeli ataklar覺n içinde Jailton vard覺. Galibiyet golünü atmak da en çok onun hakk覺yd覺. Öyle de oldu.

Maç覺n k覺r覺lma anlar覺nda kalesini gole kapataran kaleci Hakan galibiyetlerde önemli pay覺 olan oyunculardan biri. Puan kaybetme lüksünüzün olmad覺覺 ampiyonluk mücadelesinde kalenizde iyi bir kaleci olmaz ise hedefinize ulaamazs覺n覺z. Hakan Ar覺kan tecrübesi ve yetenei ile çok doru bir transfer olduunu gösteriyor.

Ahmet Ouz ve Alper’in iyi oyunlar覺na ramen Gençlerbirlii rakibine çok pozisyon verdi. Arnason Mert’e k覺yasla daha a覺r bir oyuncu. Savunman覺n göbei bu maçta sorunluydu. Claro ile Arnason aras覺nda uyum ve koordinasyon eksikti. Haftaya Mert’in onbirde oynamas覺 sürpriz olmaz.

Önceki haftalarda tak覺m覺 s覺rtlay覺p 3 gol atmas覺na ramen hala oyununa üphe ile bak覺lan Bekir bu maçta son 10 dakikada oyuna girdi. Yerine oynayan Selçuk ahin eski günlerinden uzakt覺. Profesyonelliini ve kiiliini çok  takdir ettiimiz Selçuk iyi niyeti ve tecrübesi ile elinden geleni yapmaya çal覺t覺. Ancak zamana direnmek mümkün deil. Ya ilerledikçe beden a覺rla覺yor. Süper Lig’de Gençlerbirlii nde oynarken Selçuk her maçta mutlaka en az  bir gol pas覺 atard覺. Afyon maç覺nda kötü oynamad覺 ama kendisinden beklentimiz çok daha yüksek elbette.

Zeminin a覺r olmas覺n覺n Sessegnon’un oyununu olumsuz etkileyeceini tahmin etmek zor olmasa gerek. Top sürmeye müsade etmeyen saha artlar覺nda rakiplerinden çok zeminle bouan Sessegnon çok etkili olamad覺.

Yasin iyi mücadele eden ancak maç覺 tek ba覺na koparacak özellikleri olmayan bir orta saha oyuncusu. A覺r zeminde iyi mücadele etti ve faydal覺 oldu. Ahmet 襤lhan kötü günündeydi. Oyundan al覺nmas覺 doruydu. Nobre elinden geleni yapmas覺na ramen kenardan iyi ortalar gelmeyince çok etkili olamad覺.

Gençlerbirlii’nde bir kazanma refleksi olumu. Kötü de oynasa, rakibin  üzerine yüklenip golü bulmay覺 baar覺yor tak覺m. Sürekli galip gelmenin getirdii özgüven ile oynuyor ve öne geçtii maçlar覺 bir ekilde kazan覺yor. ampiyonlua oynayan bir tak覺m için çok iyi bir özellik bu. Fikstür avantaj覺n覺 çok iyi deerlendirdi Gençlerbirlii. Ancak ligde ilk 5 s覺radaki tak覺mlarla oynayaca覺 maçlarda daha iyi futbol oynamas覺 gerekir.

Tüm maçlar覺n覺 kazanan Gençlerbirlii’nin tribünlerine bak覺nca insan覺n içi ac覺yor. Hocas覺yla, futbolcusuyla doruluktan yana olan lider bir tak覺m覺n tribünleri bu kadar tenha olmamal覺. Tak覺m覺n bu ligde misafir olduu belli olmas覺na ramen neden futbolseverlerin ilgisini çekemiyor? Üye say覺s覺n覺 h覺zla art覺rmay覺 baaran Gençlerbirlii yönetimi taraftar say覺s覺n覺 art覺rmay覺 baaram覺yor. 襤e önce yapmamakta 覺srar ettikleri genel kurul ile balamal覺lar. Sonra “Bu kulüp Cavcav ailesinin deil, bu kulübe gönül verenlerin mal覺d覺r” demeliler. Geçen sezon yap覺lan yanl覺lar için bir özeletiri yap覺p hatalardan ders ald覺klar覺n覺 söylemeliler. Süper Lige ç覺k覺nca ayn覺 yanl覺lara dümeyeceklerini garanti etmeliler. En önemlisi bu kulübün en üst liglerde sportif baar覺 hedefi olduunu ilan etmeliler. William Shakespeare’in bir sözü ile bitirelim. “Güven ruh gibidir. Terkettii bedene asla geri dönmez.”

ONUR AYDOAN

Onur Aydoan