Yaznn Yayn Tarihi:
11/08/2018-14:25
Ankarag羹c羹 覺覺k verdi

Ankaragücü 6 sezon sonra ç覺kt覺覺 Süper Lig maç覺nda son ampiyon Galatasaray önünde, gücü ve kapasitesiyle orant覺l覺 bir futbol oynamaya çal覺t覺. Rakibine aç覺k alan b覺rakmamaya çal覺an ve orta sahada kazan覺lan toplarla h覺zl覺 kanat oyuncular覺yla rakip kaleye gitmeye çal覺an 襤smail Kartal, muhtemelen kaybetmesine ramen tak覺m覺n覺n ortaya koyduu futboldan memnun olsa gerek.

Galatasaray’da 3 önemli ismin k覺zaa çekilmesi Ankaragücü’nün oyun plan覺n覺 ne denli etkiledi kestirmek zor ama maç覺n ba覺nda El Kabir’in savunma arkas覺na kaçmas覺yla öne geçen Bakent ekibi maça istedii artlarda balam覺 oldu. Tak覺m覺n覺n öne geçmesiyle topun arkas覺na geçerek kontra atak kovalamak için uygun artlar olumu oldu Ankaragücü için. Ancak Galatasaray’覺n golden sonra verdii reaksiyon; özellikle Fernando-Donk ikilisinin orta sahada Faty-Arif’e kurduu üstünlük ve Galatasaray’覺n üçüncü bölgede balatt覺覺 youn presle sar覺-k覺rm覺z覺l覺lar k覺sa sürede skoru eline ald覺. Yenilen her iki golde de Ankaragücü’nün yeni bir araya gelmi futbolculardan olumas覺 ve yeni tak覺m sanc覺lar覺 çekmesinin etkileri görüldü. 襤lk golde kornerde adam payla覺m覺nda hata yapan Ankaragücü, ikinci golde de yine Kone ve Hopf aras覺ndaki iletiimsizlik nedeniyle topu kendi alar覺na gönderdi.

K覺sa sürede skoru kaybetmesine ramen ilk devrenin sonuna doru özellikle Bifouma’n覺n kanad覺ndan etkili gelen Ankaragücü, El Kabir’in de özellikle sa çizgiye deplase olarak arad覺覺 pozisyonlarla rakip savunmay覺 s覺kça çizgi halinde yakalad覺. Bu pozisyonlardan birinde El Kabir yine topu alarla buluturdu ama bana kal覺rsa tart覺mal覺 bir VAR karar覺yla gol iptal edildi.

Oyunun ikinci yar覺s覺nda tempoya dikte eden taraf覺n Galatasaray olduu bir 30 dakika izledik. Ancak son 15-20 dakikal覺k sürede hem bozuk zeminin etkisi hem de 5 gün önce oynanan ve 120 dakika süren Süper Kupa finalinin de etkisiyle oyundan düen bir Galatasaray görmeye balad覺k. Bu süre zarf覺nda Ankaragücü topun kontrolünü ele ald覺覺 zamanlarda tehlike yaratabilecek ataklar gelitirse de, Fatih Terim’in Selçuk 襤nan ve Belhanda hamleleriyle oyunu tutmas覺 ve isabetli paslarla tempoyu yeniden kontrolüne almas覺, Ankaragücü’nün yakalayabilecei olas覺 son anslar覺 da engelledi.

Birbirini halen tan覺ma sürecinde olan futbolculardan kurulu bir tak覺m olarak Ankaragücü ilk maçta fena bir görüntü çizmedi. Galatasaray’覺n eksikleri olsa da, zemin de oyunun kalitesini bozsa da Ankaragücü için gelecek ad覺na umut dolu eyler söylemek zor deil. Özellikle Bifouma-El Kabir ikilisinin uyumu dikkat çekerken, Mokhtar’覺n da kalitesi gol pas覺nda ortaya ç覺kt覺. Ancak Mokhtar’覺n oyunun geri kalan k覺sm覺nda etkisiz kalmas覺 da dikkat çekiciydi.

襤lk 11 için konumak gerekirse ve 襤smail Kartal’覺n da 3-4 takviye yap覺laca覺n覺 aç覺klamas覺yla bu maçta en çok s覺r覺tan bölgenin Faty-Arif’in oynad覺覺 orta sahan覺n ortas覺-defans覺n önü olduunu, Galatasaray’覺n beraberlik golünden sonra oyunun merkezinin rakibe kapt覺r覺ld覺覺n覺 belirtmemiz gerek. Buraya topu iyi kullanabilen, iki yönlü bir oyuncu transferinin Ankaragücü’nün oyun ve pas kalitesini art覺raca覺n覺 söyleyebiliriz. El Kabir tam anlam覺yla fit bir görüntü vermese de çal覺kanl覺覺 ve kanatlara deplase olarak, rakip defans覺n arkas覺na yapt覺覺 koularla Galatasaray savunmas覺n覺 bir hayli zorlad覺. Ankaragücü’nün bir forvet transferi yapmas覺 durumunda El Kabir-Bifouma-Mokhtar üçlüsünün bozulmayaca覺 bir düzenin olumas覺 da bir hayli önemli.

Ankaragücü’nün u ana kadar yapt覺覺 transferlerin nokta at覺覺 olduunu ve ince elenip, s覺k dokunduu belli. Bundan sonra yap覺lmas覺 beklenen takviyelerin bu dorultuda yap覺lmas覺, her geçen gün artan kur fark覺 ve Ankaragücü’nün geçmiini hat覺rlad覺覺m覺zda çok çok önemli. 襤lk maç itibariyle gelecee dair olumlu doneler veren Ankaragücü’nün, 襤smail Kartal yönetiminde özellikle deplasman maçlar覺nda da önemli skorlara imza atabileceini düünüyorum. 襤smail Kartal’覺n futbol anlay覺覺 çerçevesinde deplasmanlarda iyi kapanan ve El Kabir- Bifouma – Mokhtar gibi h覺zl覺 hücumcularla yüksek bir kontra atak tehdidine sahip olan Ankaragücü’nün, deplasmanlarda daha da tehlikeli olaca覺n覺 düünüyorum.

 

An覺l Yazar