Yaznn Yayn Tarihi:
06/08/2018-23:01
Fragman bitti, Ankarag羹c羹 vizyona giriyor !

Ankaragücü 6 sezon sonra yeniden Süper Ligde baka deile devler arenas覺nda boy gösterecek. Tabii ki heyecan覺m覺z büyük. Ama gönül verdiimiz tak覺m zaten bu ligde 3 襤stanbullu’dan sonra en çok oynayan tak覺m. Yani biz bu arenaya yabanc覺 deiliz, burada misafir de deiliz. Veya öyle anlatay覺m; askere yeni balam覺 o ürkek, tedirgin genç deiliz biz…

Biz buralar覺n ev sahibiyiz. Öncelikle bunu hat覺rlatal覺m. Bu yaz覺y覺 eer tak覺m içinde okuyan oyuncu da varsa, iyi okusun. Ankaragücü bu mekan覺n asl覺nda gerçek sahiplerinden. Hiçbir oyuncu burada “acemi asker” pozisyonuna kenidini sokmas覺n. Herkes kulübün a覺rl覺覺n覺n fark覺na vars覺n. Ankaragücü formas覺, taraftar覺yla birlikte sahaya ç覺kt覺 m覺 1 puan kafadan yaz覺l覺r. Yazmayanalar boyunun ölçüsünü al覺r.

Olaya yönetim, teknik ekip, futbolcu ve taraftar bütünüyle bakal覺m ve yönetimden balayal覺m. Yönetim baz覺nda bakt覺覺m覺zda yaanan stat sorunu zor da olsa çözüldü. Büyüyen stat sorunu yönetimsel bir zaaf. Geçen sezondan bu yana stat için ad覺m at覺lmad覺. Bunun s覺k覺nt覺s覺 da çok ac覺 bir ekilde çekildi. Tabii sorun bugün bir nebze halledildi ve geçici olarak Yenikent’e gidilecek.

Ama Allah için konumak gerekirse 6 sezon önce birisi bulunduumuz konuma 6 y覺l sonra geleceksiniz dese inanamazd覺k. Bunu baaran Mehmet Yiiner ve çevresindeki kemik ekiptir. O yüzden bakan Yiiner’e yönetimdeki kafa adamlara bir kez daha bu konuda ükranlar覺m覺z覺 sunal覺m. Mehmet Yiiner kat覺ld覺覺 televizyon program覺nda ilk kez net olarak kulübün borcunu anlatt覺 ve 100 milyon TL. borç ödediklerini, geride ise 50 milyon TL. borçlar覺n覺n kald覺覺n覺, bu rakamla da Süper Lig’in en az borçlu tak覺mlar覺ndan birisi olduklar覺n覺 aç覺klad覺. öyle bir bak覺yorum; Süper Ligin 3 襤stanbul kulübü büyük krizde. Transfer yapmay覺 b覺rak, yaamsal faaliyetlerde bile k覺s覺tlamaya gidiyorlar. Eer Ankaragücü bu sezonu kazas覺z atlat覺rsa önü müthi aç覺k. Bu yol Avrupa’ya kadar ç覺kar. Ancak bir yandan borçlar ödenirken, dier yandan krediler çekilerek borçlanmaya devam edilmesi de insan覺 korkutmuyor deil.

襤SMA襤L KARTAL’IN DORU TRANSFER POL襤T襤KASI

Teknik direktör 襤smail Kartal ve teknik ekibi geçen sezon çok güzel bir liderlik örnei gösterdiler. Büyük mali s覺k覺nt覺 içindeki tak覺m覺 çok doru ad覺mlar atarak ampiyonlua ta覺d覺lar. Bu konuda camia onlara minnettar. Kartal’覺n, son düzenledii bas覺n toplant覺s覺nda söyledii çok önemli bir cümle var. “Herkes transfer bekliyor. Ben buraya oyuncu doldurmak istesem doldururdum. Ama bunu yapmad覺m ve kulübün ç覺karlar覺 dorultusunda transferler yapt覺rd覺m.” Bu son derece doru bir politika. Zaten mali aç覺dan s覺k覺nt覺l覺 olan tak覺m覺 hoca daha fazla s覺k覺nt覺ya sokmamak için doru transfer hamleleri yapt覺 ve yap覺yor. Eer önüne gelen襤 transfer etseydi imdi 20 transfer yap覺lm覺t覺. Çünkü bu piyasada Ankaragücü’ne koa koa gelecek çok oyuncu var. Bu politika inallah lige iyi girilir de panik transferler yap覺lmadan böyle devam eder.

TARAFTARA DAHA FAZLA GÖREV DÜÜYOR

Ankaragücü taraftar覺n覺 tan覺y覺p takdir etmeyen kimse art niyetli veya k覺skançl覺k besleyenlerdir. Çünkü tak覺m覺n  yand覺, bitti, kül oldu dönemlerinde ta覺n alt覺na ellerini soktular ve köy kasaba tak覺m覺 yaln覺z b覺rakmad覺lar. Gittikleri yerlerde statlara s覺mad覺lar, ama d覺ar覺da bile olsa tak覺m覺 yaln覺z b覺rakmad覺lar. Sonuçta da imdi art覺k kayma覺 yeme vakti geldi. 襤sim vermeyim ama taraftar覺n terk ettii tak覺mlar nerelere gitti bir baknak laz覺m.

Ancak gelinen noktada rakamsal s覺k覺nt覺lar gözlemleniyor. Geçen sezon Passolig sistemine yeni girilmiti ve beklenen rakama az çok ula覺lm覺t覺. Geçen sezon ki rakam normal seviyedeydi diyebiliriz. Ancak sezon sonunda ampiyonluun gelmesi ve Süper Lige yeniden dönülmesi Passolig say覺s覺n覺 h覺zla artt覺rmal覺yd覺.  Maalesef beklenen art覺覺 göremiyoruz. Öncelikle u ac覺 gerçei kabullenmeliyiz. Bu sistem yerleti ve bundan sonrada sürecek. O yüzden Ankaragücü’nün maç覺n覺 izlemek zorunda olanlar mecburen bu kart覺 almak zorundalar.

Birde bu Yenikent olay覺n覺 çok abartan bir kesim var. Sonuçta i baland覺 ve Eryaman öncesi 15 günde bir buraya gidilecek. Net olarak unu ifade edeyim ahsen bizde zaten ayn覺 s覺k覺nt覺lar覺 çekeceiz.  Bunun için art覺k, “yok uzun, maç geç saatte, ula覺m s覺k覺nt覺” gibi mazeretleri bir tarafa b覺rakmak zorunday覺z. 2 sezon önce bir 襤stanbul tak覺m覺 olan Beikta burada oynad覺 ve hemen her maç覺n覺 doldurdu. Biz doldurmazsak çok büyük ay覺p olur. O yüzden derhal organize olunmal覺 ve ç覺kacak biletler h覺zla tüketilmeli. Kombine kart fiyatlar覺 da çok eletirildi. Bana göre de ilk bak覺ta fiyatlar yüksek gibi görünüyor. Ama 17 maça bölersek gayet makul bir rakam ortaya ç覺k覺yor. Onun için bu tart覺malar覺 da bir tarafa b覺rakmal覺y覺z. Alabilen als覺n, alamayan da gider maç maç bilet al覺r.

GALATASARAY MAÇI ANS OLAB襤L襤R

Ankaragücü bu yaz覺y覺 yazd覺覺m günde henüz tak覺mdaki sorunlar覺 bitirememiti. Kazan覺lan Bursaspor maç覺 moral verdi. Ama tak覺mda eksik bölgeler var. Kadro dar ve transfer laz覺m. Üstelik ilk hafta ki rakip son ampiyon Galatasaray. Rakip yaral覺 ama sonuçta güçlü bir tak覺m. Onlarda bu ortamda oynamak, avantajda dezavantajda olabilir. Avantaj olabilir çünkü onlarda henüz kadroyu oturtamad覺lar. Ama yaral覺 buraya gelmeleri dezavantajda olabilir. Büyük s覺k覺nt覺lar覺 var. Dünya Kupas覺’nda oynayan oyuncular覺 yeni döndü. Tak覺m覺 hücuma ç覺karan çok önemli isim Mariano bizim maçta yok, Gomis geçen sezon olduu gibi bu sezon da para krizi yaratt覺. Belhanda gidebilir, gitmese de performans覺 beenilmiyor. Tak覺m覺n savunmas覺 elek gibi. Maicon gibi bir adam tart覺覺l覺yor. Bu yüzden Denayer’i tekrar getirmek için ç覺rp覺n覺yorlar. Fatih Terim son bas覺n toplant覺s覺nda çok s覺k覺nt覺l覺yd覺. Üstelik Süper Kupa finali oynay覺p 5 gün sonra bizim maça ç覺k覺yorlar. Bu faktörlerde Ankaragücü için avantaj olabilir. Muhtemelen; Muslera-Linnes, Maicon, Serdar, Nagatomo- Donk, Belhanda, Fegouli, Rodriguez, Fernando ve Gomis ilk 11’yle Ankara’da maça balarlar.

Bir kere Gomis’e ekstra önlem art. Ceza sahas覺 içinde özellikle sa aya覺 çivi gibi. Adeta topu çak覺yor. Kafadan da çok iyi golleri var. Asla onla topla buluturmamak gerekli. Henüz hiçbir hatt覺 oturmayan Galatasaray ile ilk hafta oynaman覺n büyük avantaj覺n覺 kullanmal覺y覺z. Sol taraf覺 çok iyi kullan覺yorlar, buna da dikkat etmeli.

BURSASPOR MAÇI BAZ ALINMASIN

Bizim için ise Bursaspor maç覺 asla baz al覺nmas覺n. Evet kazan覺lan ve güzel futbol oynan覺lan bir maç oldu. Ancak Bursaspor’un çok çok kötü bir gününde olmas覺 da bu rahat galibiyette etken oldu. Yeni transferlerden Faty, El Kabir, Bifouma, Kone çok iyi oynad覺lar. Hopf’a kendisini zorlayacak bir top gelmedi. Yalç覺n h覺zl覺 hücumlarda a覺r kald覺, ama tecrübesiyle baar覺l覺 bir maç ç覺kard覺. Pinto beklediim seviyede deil, Younnes Mokhtar ise henüz uyum sürecinde. Uyum salad覺覺 zaman att覺覺 golün bile fragman olaca覺n覺 düünüyorum. 襤lhan, Arif ve kaptan Sedat’da kald覺klar覺 yerden devam ediyorlar. Mehmet Sak’da iyi niyetli. Bu tak覺ma daha Alihan ve Putsila girecek. Bursa’da az bir süre alsa da Kenan Özer girecek. Galatasaray’覺n süratli hücumcular覺n覺 düündüümüzde muhtemel ilk 11’de Alihan balayabilir. Ancak yine de tak覺ma mutlaka bir santrfor ve ön libero transferi yap覺lmal覺. Akhisar’覺n Galatasaray maç覺nda nas覺l oynad覺覺n覺 çok dikkatli takip ettim. Akhisar sert ve oturmu bir tak覺m. Oysa biz hem oturmad覺k, hem de Akhisar’a göre daha yumuak bir tak覺m覺z. Süper Lig seviyesinde daha sert ve agresif oyuncular laz覺m. Bana göre 6 numara pozisyonuna yani ön liberoya duvar gibi bir adam laz覺m. Oras覺 yumuak karn覺m覺z. Ayr覺ca maçta geriye dütüün anda topu rakip ceza sahas覺na y覺acak gerçek anlamda y覺rt覺c覺 ve h覺zl覺 bir santrfor laz覺m.  

Galatasaray maç覺na tak覺m覺m覺z muhtemelen; Hopf-Erdem, Alihan (Yalç覺n), Kone, Pinto- Arif (Sedat), Faty- Bifouma, Putsila, Mokhtar- El Kabir on biriyle ç覺kar diye düünüyorum. Orta sahada salam durursak, h覺zl覺 hücumcularla Galatasaray’覺n sorunlu ve yava savunmas覺ndan çok ekmek yiyebiliriz. Ayr覺ca bu maça özel 4-3-3 diziliiyle balay覺p orta sahay覺 kalabal覺k tutup, Bifouma, El Kabir ve Mohktar “h覺zl覺” üçlüsüyle defanslar覺n覺n ba覺n覺 döndürebiliriz.

SONUÇ

Galatasaray ile lige giriyoruz. Bu maç kazan覺l覺r veya kaybedilir. Çünkü ortada bir kalite fark覺 var. Ama sonuç olarak rakip uyum sürecinde. Bunun k覺ymetini bitmeliyiz. Öncelikle Ankaragücü taraftar覺 Galatasaray maç覺na konsantre olmal覺. Bu maçta sar覺-lacivertlilere yakla覺k 16.500 bilet sat覺lacak. Bu biletlerden 1 tanesi bile kalmamal覺. Hepsi sat覺lmal覺. Hem de ilk gün bitmeli ki, oyncuda olay覺n ciddiyetinin fark覺na vars覺n. Sahayla tribünleri birbirinden ay覺ran teller pankartlarla, bayraklarla donat覺lmal覺 ki görsel olarak muhteem bir görünüm olsun. Herkes sar覺 giyinmeli. TFF, geçen sezonun  ampiyonlar覺n覺 aç覺l覺 maç覺na vererek bu maça ne kadar çok önem verdiini gösterdi. Bunu deerlendirmeliyiz ve Türkiye’ye hem sahada, hem tribünde bir güç gösterisi yapmal覺y覺z. Ertesi gün herkes bizi konumal覺.

Sezon sonunda lige tutunmak ve kupada ampiyonluk bu sezon için tad覺ndan yenmez bir baar覺 olur. Bunun için ligde 12-13 galibiyeti görmemiz laz覺m. Galatasaray gibi rakiplerden alaca覺m覺z ekstra galibiyetlerle hem hedef büyür, hem de yeniden Türkiye bizi konuur.

Art覺k Ankaragücü markas覺n覺n yeniden vizyona girme vakti geldi. 6 sene çok çile çektik. Ama art覺k önce Yenikent’te, sonra Eryaman’da sahne bizim. 

O zaman daha güçlü bir sesle Bast覺r Ankaragücü…

Sonsuza dek 襤malat-覺 Harbiye…

ORHAN SAL                    

Orhan Sal