Yaznn Yayn Tarihi:
06/08/2018-11:50
Merhaba yeni sezon...

Yeni sezon balamak üzere. Tak覺mlar覺m覺z覺n oyun yap覺s覺n覺n ve yeni oyuncular覺n seviyesinin belirlenmesi için bir iki hafta izlemeye ihtiyac覺m覺z olacak. Geçen sezon “Ankara Derbisi Baka Bahara” bal覺kl覺 yaz覺m覺zda Ankaragücü’nün Süper Lig’e yükseleceini, Gençlerbirlii’nin ligden düeceini yazd覺覺m覺zda iki tak覺m覺n da durumu net deildi. Bu sezonun tahminleri için de iddial覺y覺z, zira hem Ankaragücü’nün, hem Gençlerbirlii’nin tüm maçlar覺n覺 sadece izlemiyor, adeta ya覺yoruz. Bu yaz覺da Birinci Lige yabanc覺 olan Gençlerbirlii’nin transferlerini ve neler yapabileceini irdeleyeceiz.

Geçen sezon saç ba yolduran hatalar yapan ve Ümit Özat 覺srar覺 yüzünden tak覺m覺 ligden düüren Gençlerbirlii yönetimi belli ki süper Lige ç覺kmay覺 gönülden istiyor. Tak覺m覺n ba覺na Birinci Ligi iyi tan覺yan, camida çok sevilen ve say覺lan, beyefendi duruu ile dikkat çeken Erkan Sözeri’nin getirilmesi camiay覺 umutland覺rd覺. Devam覺nda geçen sezon yüksek maliyetlerle al覺nan ve tak覺ma hiç katk覺 vermeyen oyuncularla yollar覺n ayr覺lmas覺na sevindik. Zira önceki yaz覺larda bu oyuncular覺n tak覺mda kalmas覺 durumunda kulübün finansal yükümlülüklerini yerine getiremeyeceini detaylar覺 ile yazm覺t覺k. Ayr覺lan oyunuclardan sadece Hopf ve Palitseviç önemliydi.

Yeni transferlerden Hakan Ar覺kan, Selçuk ahin ve Mert Nobre tan覺d覺覺m覺z oyunular. Hakan Ar覺kan çok isabetli transfer. Selçuk ahin çok faydal覺 olacak deerli bir oyuncu. Hem tak覺ma aabeylik yapacak, hem de çal覺kanl覺覺 ve teknii ile orta sahay覺 toparlayacak. Mert Nobre art覺k çok yaland覺. 襤lk onbirde düünülüyorsa 90 dakikay覺 ç覺karmas覺 zor görünüyor ama s覺k覺an maçlar覺n sonlar覺na doru ikinci sanrtafor olarak oyuna al覺nacaksa faydal覺 olur. Mevcut kadroda son vuruu en iyi yapabilen oyuncu Nobre u anda. Hacettepe’den gelen oyuncular覺n forma ans覺 bulurlarsa faydal覺 olacaklar覺na inan覺yorum. Mahmut Boz bence hatal覺 transfer. Dier transferleri hiç izlemedim. Yorum yapmak için erken ancak Erkan Hoca’dan geçen sezon 1. Ligin önemli oyuncular覺n覺 transfer ettirmesini beklerdim.

Tak覺mdan ayr覺lmak isteyen Sessegnon’un ikna edilip yeni sözleme imzalanmas覺 çok doru bir hamle. PSG geçmii olan usta ayak Sessegnon bu sezon sakatl覺k geçirmez ise Birinci Ligin en deerli oyuncusu olacakt覺r. Bana göre Süper Ligde ampiyonluk kovalayan tak覺mlar覺n bile aray覺p da bulamayaca覺 bir oyun kurucu Sessegnon.

Toparlarsak Gençlerbirlii’nin kalesi emin ellere emanet. Alper, Mert, Claro, Ahmet Ouz’dan oluan geri dörtlü yedekleri ile de birlikte Birlinci Lig için fazlas覺yla iyi. Orta sahan覺n ortas覺 Gençlerbirlii’nin en güçlü bölgesi. Sessegnon gibi bir futbol virtüözünün yan覺nda Selçuk gibi futbolu bilen, mücadeleci, aya覺 düzgün bir oyuncu var. Benim çok umutlu olduum bir dier oyuncu da Rahmetullah Beribek. 8 numaral覺 forman覺n hakk覺n覺 fazlas覺yla verebilecei gibi, s覺k覺nt覺 olmas覺 durumunda kanatlarda da etkili olabilecek çok yetenekli bir oyunucu Rahmi. Erkan Hoca pek düünmese de bence Scekic tam bu ligin oyuncusu. Güçlü fizii, uzun boyu ve sade oyun anlay覺覺 ile Sesse ve Selçuk’la biribirini tamamlayan, uyumlu bir orta sahan覺n parças覺 olabilir.

En s覺k覺nt覺l覺 bölge forvet hatt覺 Gençlerbirlii’nde. Golcü olarak Deniz Y覺lmaz çok verimli deil. Sürekli onbirde ans bulup maç eksiini giderirse belki aç覺labilir. Nobre bence onbir oyuncusu olarak düünülecek ya覺 çoktan geçti. Bu bölgeye transfer gerekiyor. Kendilerinden çok ey beklenen Jailton ve Ahmet 襤lhan için tereddütlerim var. Sert futbol oynanan Birinci Ligde fiziksel olarak güçlü olmayan bu oyuncular覺n sakatl覺k problemi yaama olas覺l覺覺 yüksek. Kadroda bir zamanlar Romanya milli tak覺m覺 kadrosunda da yer alan Matei ans verilirse faydal覺 olabilir.

Birinci Ligde Süper Ligde olduu gibi her stad覺n zemini futbol oynamaya elverili deil. Saha içinde çetin bir mücadele vermeniz gerekiyor. Tak覺mlar genelde y覺ld覺z oyuncular覺 ile deil, tak覺m oyunu ve mücadele gücü ile mutlu sona ula覺yor. Çok sert futbol oynan覺yor ve sakatl覺k oran覺 fazla. Genç ve yetenekli hakemlerin Süper Lige yükselmesinden sonra hatal覺 kararlar覺 ile tak覺mlar覺n can覺n覺 yakan hakemler Birinci Ligde düdük çalmaya baalad覺. Yani saç覺n覺z覺 ba覺n覺z覺 yolmaya haz覺rl覺kl覺 olun. Taraftar destei çok önemli. Hakemler taraftardan etkileniyor. Belediyelerin olanaklar覺n覺 sonuna kadar kullanan, siyaseten kay覺r覺lan tak覺mlar var. Özetle, Birinci Ligde ampiyon olmak, Süper Ligde tutunabilmekten daha zor. Az hata yapman覺z ve futbol ans覺n覺n yan覺n覺zda olmas覺 gerekiyor, aksi halde koskoca bir sezonun emekleri heba olabiliyor.

Bu yar覺ta Gençlerbirlii’ni zorlayacak rakipler geçen sezon sahip olduu kadrosunu koruyan ve yeni transferlerle takviye eden Ümraniyesipor, geçen sezonun iyi futbol oynayan tak覺mlar覺ndan Boluspor, ligin en iyi kadrolar覺ndan birine sahip olan Giresunspor ve Osmanl覺spor olur bana göre. Tak覺m oyunu oynayan, iyi mücadele dier tak覺mlar da bu yar覺a ortak olabilir. Gol bölgesindeki oyuncular覺ndan verim alabilirse ilk ikinin güçlü aday覺 Gençlerbirlii’nden en az覺ndan play off oynamas覺 beklenir. Ülke futbolunun gelecei için Gençlerbirlii en k覺sa zamanda ait olduu lige dönmesini dilerim.

ONUR AYDOAN 

Onur Aydoan