Yaznn Yayn Tarihi:
03/08/2018-21:23
Ankarag羹c羹, sezonu ilk be i癟inde bitirir

Evet, y覺llar sonra Süper Lig'e yeniden yükselmi bir tak覺m覺n ilk senesi için çok büyük bir iddia gibi görülebilir. Ama, Süper Ligde ki dier kulüp yönetimlerine oranla oldukça tecrübesiz olmalar覺na ramen, Ankaragücü yönetiminin bu transfer döneminde ortaya koyduu performans, dorusunu söylemek gerekirse beni  a覺rtt覺.

Y覺llard覺r mali sorunlarla bouan ve büyük bir borç yükü ile kar覺 kar覺ya kalan Ankaragücü’nde, yönetim bu borç yükünün getirdii transfer yasa覺 nedeniyle, transfer döneminin ilk günlerinde transfer yapamad覺. Transferde yaanan bu sessizlik taraftarlar覺 panikletti. Taraftar “Eyvah ç覺kt覺覺m覺z y覺l düecek miyiz acaba? “ dedi. Ancak transferdeki sessizlik fazla uzun sürmedi ve bombalar ard覺 ard覺na patlamaya balad覺.

襤lk bomba transfer, Bursaspor ile sözlemesi sona eren Ricardo Faty oldu. Ricardo Faty, fizii ve oyun bilgisi aç覺s覺ndan, Süper Ligde beendiim ön liberolar覺ndan biri. Özellikle defansif anlamda tak覺ma büyük katk覺 salayaca覺n覺 düünüyorum.

襤kinci transfer ise, geçtiimiz sezon Sivasspor’da forma giyen kanat oyuncusu Thievy Bifouma oldu. Bifouma, orta sahan覺n sa ve sol kanad覺nda oynayabilen ve son vuru becerisi de fena olmayan bir oyuncu. Gol yollar覺nda tak覺ma büyük güç katacakt覺r.

Bifouma’n覺n ard覺ndan tak覺ma kat覺lan isimler, deyim yerindeyse Ankara ve Türk futbolunun cierini bilen tecrübeli isimler oldu. Bu isimler geçtiimiz sezon Gençlerbirlii ve Osmanl覺spor formalar覺 giyen kaleci Johannes Hopf ve sol bek Thiago Pinto…

unu özellikle belirtmek istiyorum. Ankaragücü, bu oyuncular覺 transfer etme baar覺s覺n覺 nas覺l gösterdi, akl覺m alm覺yor. Yönetim beni olduu gibi herkesi a覺rtt覺. Çünkü, bu oyuncular覺 Ankaragücü'nden çok daha yüksek bütçeye sahip ekipler de istiyordu. Ankaragücü yönetimini bu transferlerden dolay覺 gönülden tebrik ediyorum. Dört futbolcunun da,  ilk resmi maçtan itibaren ellerinden gelenin en iyisini yapacaklar覺na dair en ufak bir üphem yok.

Böylesine dört iyi transferden sonra gerçekleen Mustapha El Kebir transferine biraz souk bak覺yorum. Souk bakmam覺n sebebi, El Kebir’in yaad覺覺 fiziksel ve mental istikrars覺zl覺k. Forma giydii hiçbir tak覺mda istikrar覺 yakalayamad覺. Bir maç iyi, be maç kötü… Kötü futbolcu diyemem ama, futbolda istikrar çok önemli.

El Kebir transferiyle birlikte aç覺klanan Fas as覺ll覺 Younnes Mokhtar transferi, bana göre tam bir kapal覺 kutu… Birçok kii gibi bende, Mokhtar hakk覺nda YouTube videolar覺n覺 seyrederek yorum yapabiliyorum. Gördüümüz kadar覺yla teknik, h覺zl覺 ve atletik yap覺ya sahip, rakip savunmalar覺 zorlayabilecek kalitede bir oyuncu… Ancak, Türkiye'de sert ve kat覺 savunmalara kar覺 ne yapabilir? Hollanda Ligindeki savunmalarla, Türkiye Ligindeki savunmalar bir deil. Bekleyip göreceiz.

Younnes Mokhtar’覺n ard覺ndan, Ankaragücü'nün transfer döneminde u ana kadar yapt覺覺 son transfer Burkina Faso’ lu stoper Bakary Kone oldu. Bakary Kone, son dönemde inili ç覺k覺l覺 bir grafik gösterse de, genel hatlar覺yla fizikli, hamleli, baar覺l覺 bir stoper. Yalç覺n Ayhan veya Alihan Kubalas ile beraber iyi bir ikili olurlar diye düünüyorum. Tabi bu arada, yap覺lan bu nokta transferlerin gölgesinde kalan, deyim yerindeyse araya s覺k覺t覺r覺lan Yalç覺n Ayhan transferini de unutmayal覺m. Futbol hayat覺n覺n son demlerinde olmas覺na ramen, 35 ya覺n tecrübesiyle bu tak覺ma çok ey kataca覺na inan覺yorum.

Geçtiimiz sezon Spor Toto Süper Lig vizesini alan tak覺m覺n büyük bölümünü muhafaza eden ve kadrosunu önemli isimlerle takviye eden Ankaragücü'nün, bana göre takviye etmesi gereken sadece iki mevki kald覺. Ofansif orta saha (10 numara) ve y覺rt覺c覺 bir santrafor… Santrafor mevkii için Mbokani’ nin ad覺 geçiyor, belki de bu yaz覺y覺 yazd覺覺m s覺ralarda anlama salayabilirler; ama Mbokani eski Mbokani deil. Kariyer olarak düüte olan bir futbolcu. Eski y覺rt覺c覺l覺覺 kalmad覺. Ankaragücü’ne üst düzey bir katk覺 salayaca覺n覺 düünmüyorum. Onun d覺覺nda, bu mevkilerdeki eksikler de giderilirse, Ankaragücü sezon sonu ilk 5 içerisinde olur ve Avrupa’ya gider diye düünüyorum.

Tabi ki bu tahminimin, normal artlar覺n devam etmesi ve yönetimin kar覺t覺r覺lmamas覺 (kar覺mamas覺), kirli ellerin ligin kaderine etki etmemesi halinde geçerli olduunu da belirtmek isterim.

BARICAN 襤REK 

Bar覺can 襤rek