Yaznn Yayn Tarihi:
10/07/2018-19:10
19 May覺s'ta balamamak, Ankarag羹c羹'n羹 felakete g繹t羹r羹r

Öncelikle unu ifade edeyim; bir Ankaragücü taraftar覺 olarak Mehmet Yiiner bakanl覺覺ndaki Ankaragücü yönetimine her zaman büyük destek verdim ve takdir ettim. Çünkü Bakan Yiiner amatöre düme aamas覺na gelmi bir Ankaragücü’nü ald覺, ad覺m ad覺m ilerleyerek Süper Lige kadar ç覺kard覺. Belki d覺ar覺dan görenler için bu çok büyütülecek bir durum deildi. Ancak içeriden bu ii takip eden birisi olarak ben bunun gerçekten çok çok büyük bir baar覺 olduunu her f覺rsatta söyledim ve yazd覺m. Bu aç覺dan defalarda Ankaragücü Bakan覺 Mehmet Yiiner’e sayg覺lar覺m覺 sundum.

Ancak gelelim bugüne; bugün gelinen süreçte Ankaragücü bir çok aç覺dan s覺n覺fta kalm覺t覺r. Ankaragücü Süper Lige ç覺kmas覺na ramen halen bir 2.Lig tak覺m覺 gibi yönetilmektedir.

Ki bizler, Ankaragücü menfaatlerini göz önünde bulundurularak kulübün direkt olarak politize olmas覺na, politikan覺n içine çekilmesine bile sesimizi ç覺karmad覺k. Çünkü biliyoruz ki, bu siyasi zemin Ankaragücü’nün avantaj覺nayd覺.

Gelelim stat skandal覺na! Skandal diyoruz çünkü bu i gerçekten büyük skandald覺r. Bak覺n kulüp o kadar iletiime kapal覺 ki, Ankaragücü’nün maçlar覺n覺 Afyon’da oynayaca覺n覺 “resmen” 1.Lig fikstür çekiminde öreniyoruz. Çekim öncesi TFF yöneticisi diyor ki; “Ankaragücü’nün durumu nedeniyle Afyonspor’un fikstürünü Ankaragücü’ne göre çekeceiz.” Ya kardeim bu kulübü bu kadar içe kapatmaya hakk覺n覺z var m覺? Böyle bir karar覺 bu camia son dakikada m覺 örenecek? Neyi kimdem sakl覺yorsunuz. Yaz覺kt覺r ! Saklad覺覺n覺z ve aç覺klamad覺覺n覺z karar Ankaragücü için hayati bir karard覺r.

Bak覺n stat konusunda Anknaragücü hiçbir zaman bask覺n olmad覺. Geçen sezon ba覺nda da stat krizi yaanm覺t覺, o gün Gençlerbirlii sayesinde 19 May覺s’ta oynama hakk覺 kazan覺ld覺. Bu sezon da yumurta kap覺ya dayanana kadar ufak tefek birkaç c覺l覺z giriim d覺覺nda hiçbir ey yap覺lmad覺. Ben ocak ay覺ndan bu yana Eryaman Stad覺’na 3 kez gittim ve haber yapt覺m. Gördüm ki stat ile ilgili hiç bir gelime, ilerleme yok. Stad覺n yeni sezona yetimeyeceini yetkisiz bir insan olarak ben bile hissediyordum. Ankaragücü Kulübü Süper Lige ç覺kmay覺 aylar önce garantiledii halde neden aylarca sessiz kald覺?

Ankaragücü Kulübü bu konuda maalesef hiç takipçi olmad覺. Birkaç keç kere stada gidip gelmek, konumak çaba sarf etmek deildir takip etmek. Sen koskoca Ankaragücü Kulübüsün ve bu ülkeyi yöneten Recep Tayyip Erdoan’a en yak覺n kulüplerden birisi haline gelmisin ama Eryaman’da 1 ad覺m ilerleme salayam覺yorsun. Oysa bu gücünle ortal覺覺 aylar önceden ayaa kald覺rman laz覺md覺. Ama arkada neler var bilemiyoruz ite !

Hadi b覺rak覺n Eryaman’覺 elimizdeki 19 May覺s Stad覺’n覺 kaybetmiiz. 19 May覺s Stad覺’n覺n turnikeleri, skorbordu, reklam panolar覺 sökülmü kimsenn haberi yok. Stad覺n son halini bir görelim diye stada bakmaya gittiinde bu ac覺 gerçei öreniyorsun. Oysa “durun bakal覺m, y覺k覺m ihalesi bile iptal edildi, Eryaman’da yetimedi, bizim burada oynama ihtimalimiz var, stada dokunmay覺n” diye takipçi olmal覺yd覺n.

Bunlar skandal iler.

YOL YAKINKEN HATADAN DÖNÜN

Ama yol yak覺nken gelin bu hatay覺 düzeltin. 19 May覺s için bari bu saatten sonra bast覺r覺n. Çünkü geçen sene almay覺 baard覺覺n覺z Yenikent’i bile alamam覺s覺n覺z bari 19 May覺s için sava覺n. 19 May覺s’ta zemin maç yapmaya uygun, tribünde k覺r覺lan 300-500 koltuk tak覺l覺r. Turnikeleri takt覺rmak için bast覺r覺n ve bu ii bitirin. Aksi takdirde t覺rnaklar覺n覺zla kaz覺ya kaz覺ya ç覺kard覺覺n覺z Ankaragücü’nü yeniden düürürsünüz.

Ankaragücü camias覺 bu travmay覺 kald覺rmaz. Afyon’a 7-8 maç gitmek Ankaragücü’nü bitirir. Her hafta deplasman olur mu? Ç覺kard覺覺n覺z sezon düürme projesi mi bu? Buras覺 Süper Lig, buray覺 1.Lig, 2.Lig sanmay覺n. Burada adam覺 3 maçta götürürler. 3-5 kötü sonuçla tak覺m bir daha toparlanamaz hale gelir. Ankaragücü tak覺m覺 taraftar覺yla bütünleen bir tak覺m. Eski oyuncuda, yeni gelecek oyuncuda “taraftar” diyor baka bir ey demiyor. Ankaragücü taraftar覺 1 puand覺r. Bu taraftardan tak覺m覺 mahrum edemezsiniz.

19 May覺s Stad覺 için çaba harcay覺n. Miting için kupan覺n gittii stada, koskoca Ankaragücü’nü götürmeyi beceremiyorsan覺z bu kadar siyasete bulaman覺z覺n hiçbir anlam覺 kalm覺yor. Öncülük edin camia olarak biz gidelim istediiniz adam覺n kap覺s覺nda yatal覺m. Ama bu ii çözelim. Yoksa bir sezonu kafadan heba etmek üzereyiz haberiniz olsun. Biz imdi aylard覺r bize kombine soran ee dosta nas覺l “Maçlar Afyon’da oynanacak !” diyeceiz.

Son sözüm bu konuda u olsun; Baka ehirde maç oynamak bize yak覺maz say覺n bakan覺m Mehmet Yiiner.  Angara bizimdi, halen bizim ! Bunu göstermek de sizin iiniz…

ORHAN SAL

Orhan Sal