Yaznn Yayn Tarihi:
03/07/2018-17:08
Transfer nas覺l yap覺lmal覺 ?

Süper Lig o bildiiniz eski Süper Lig deil art覺k. Bir alt lig ile aras覺nda uçurum say覺labilecek kadar kalite fark覺 olutu. Ligi orta s覺ralarda tamamlayan bir tak覺m覺n naklen yay覺n, idddia ve reklam gelirleri  y覺ll覺k ortalama  80-90 milyon TL’ye yükseldi. Bu müthi gelirden mahrum olmak istemeyen kulüpler güçlü kadrolar kurdular. Özellikle yeni naklen yay覺n ihalesinden sonra geçen sezon tak覺mlar覺n oyuncu kalitesi çok yükseldi. Bu deiimi okuyamayan acemi Gençlerbirlii yönetimi tak覺m覺 ligden düürdü. Ankaragücü’nün Süper Lig’de tutunmas覺, ligde baar覺l覺 olmas覺 için nas覺l transfer yapmas覺 gerektiini irdeleyelim.

襤yi oyuncuyu Süper Ligden almak genellikle mümkün olmuyor. Ancak Gençlerbirlii gibi kötü yönetilen kulüpler verim ald覺覺, performans覺 yüksek oyuncular覺n覺 elinden ç覺kar覺yor. Örnein bir önceki sezon 17 gol atan Serdar Gürler, orta sahan覺n direi Selçuk ahin, ülkemizde nadiren yetien yetenekli ayak 襤rfan Can Kahveci gibi oyuncular nedensiz bir ekilde tak覺mdan ayr覺ld覺. Süper Lig’den iyi oyuncu al覺nsa da çok yüksek bonservis bedelleri ödenmek zorunda. Göztepe’den ara transferde Konyaspor’a giden Jahoviç ve Etoo’ gibi. Sadece ligden düen tak覺mlardan makul bir maliyetle ie yarayan oyuncular al覺nabiliyor. Devre aras覺nda talan edilen Karabükspor oyuncular覺 gibi. Gençerbirlii’nden ayr覺lacak 3 oyuncu var. Bunlar ampiyonlua oynayan tak覺mlarda  bile y覺ld覺z olabilecek, ilk onbirde tereddütsüz oynat覺labilecek oyuncular. Ligin bence en iyi kalecisi ve çok ahlakl覺 bir oyuncu olan Hopf, hem hava sahas覺n覺 rakibe kapatan, hem çok iyi kademeye giren,  golcü ve savaç覺 stoper Palitseviç, futbol virtüözü Sessegnon. Uzakta aramaya gerek yok, Sessegnon Süper Lig’in üzerinde bir oyuncu bence.

Süper Lig’de tak覺mlar覺n puan s覺ralamas覺ndaki yerini yabanc覺 oyuncular覺n覺n kalitesinin belirledii art覺k biliniyor. Kadroda 14 yabanc覺 oyuncu bulunabiliyor. Baz覺 tak覺mlar maçlara 11 yabanc覺 oyuncu ile ç覺k覺yor. O halde yurt d覺覺ndan nerelerden kaliteli oyuncu al覺n覺r ona bakal覺m. Futbol kalitesinin yüksek olduu ülkelerin en üst liglerindeki oyuncular Süper Lig’de faydal覺 oluyor. Bizim Süper Lig kulüplerimize yak覺n gelirleri olan Fransa, Portekiz, Almanya, Hollanda, Belçika, kuzey Avrupa ve Güney Amerika d覺覺ndaki ülkelerden getireceiniz oyuncular覺n verimli olmas覺 çok zor. 襤ngiliz Premier Ligi,  襤spanya La Liga ve 襤talya’dan al覺nacak oyuncular覺n maliyeti bizim tak覺mlar覺 aar. Mali denetimin yeterli olmad覺覺 Balkan ülkeleri, eski SSCB ülkeleri, Çin, Afrika ülkeleri gibi bölgeler, genelde kulübün paralar覺n覺 buharlat覺rmak isteyen kötü niyetli yönetimler taraf覺ndan tercih ediliyor.

Al覺nan oyuncuda önce hangi özellie dikkat edilmeli? Mutlaka bir önceki sezonda tak覺m覺nda sürekli ilk onbirde oynayan oyuncular al覺nmal覺. Tak覺ma giremeyen oyuncular bilin ki ya yeteneksizdir, ya kiilik sorunlar覺 vard覺r, ya da a覺r sakatl覺k geçirmitir ve tekrar etme riski vard覺r. Bunlar覺n hiçbiri olmasa bile bu oyuncular maç kondisyonu kazanana kadar sezon bitiyor. O halde bir önceki sezonda en az 20 maça onbirde balamayan oyunculardan uzak durulmal覺. Süper Lig, “ya tutarsa” mant覺覺 ile kumar oynanacak bir lig deil art覺k. En az覺ndan ilk onbirde oynatmay覺 tasarlad覺覺n覺z oyuncular tereddütsüz oynatabileceiniz kendini ispatlam覺 banko oyuncular olmal覺. Golcü ar覺yorsan覺z önceki 3 sezonda oynad覺覺 tak覺mda bir sezonda ortalama 15 ve üzeri gol atm覺 olmal覺. Eskiden olduu gibi tak覺m kötü gidince hocay覺 kovup, ara transferde 2 yetenekli oyuncu al覺p ligde kalma dönemleri geride kald覺 art覺k.

襤yi oyuncular kadar tak覺m oyunu oynayabilmek de önemli. Geçen sezon Ankaragücü’nü baar覺ya ta覺yan tak覺m ruhunu kaybetmemek için 10 civar覺nda oyuncu kadroda tutulmal覺. Bana göre kaleci Korcan, Altay, Alihan, Erdem, Arif, Putsila, Sedat, Kenan, Nduka gibi oyuncular tak覺mda kalmal覺. Birinci ligin önemli oyuncular覺 Süper Lig’de baar覺l覺 olabilir. Hemen her tak覺mda Süper Lig’de oynayabilecek kalitede bir iki oyuncu dikkatimi çekmiti. Bu oyuncular ilk onbir için olmasa bile kadro derinlii için düünülebilir.

Asl覺nda Ankaragücü’nün elinde Gençlerbirlii’nin, Gençlerbirlii’nin elinde Ankaragücü’nün gözü kapal覺 ilk onbirde oynatabilecei oyuncular var. Bu iki kulübümüzün yönetimleri ibirlii yapsa Ankara futbolu kazançl覺 ç覺kar. Her iki tak覺m覺m覺za da yeni sezonda baar覺lar dilerim.

ONUR AYDOAN 

Onur Aydoan