Yaznn Yayn Tarihi:
18/06/2018-13:05
Ankara\'n覺n kupalar覺

Bakent sporu 2017-2018 spor sezonunda üzüntü ve sevinçleri bir arada yaad覺. Ancak kazan覺lan baar覺lar覺n daha fazla olmas覺 mutluluumuzu artt覺rd覺.

Ankara tak覺mlar kazand覺klar覺 kupalarla dikkatleri üzerinde toplad覺lar. Futbolda Ankaragücü ve Ankara Demirspor, Basketbol da Türk Telekom ve Voleybolda Halkbank ampiyonluklar覺 elde ettiler. Karayollar覺 bayan voleybol tak覺m覺 da Venüs Sultanlar Ligine ampiyon olarak yükseldi.

Ancak zaferler bununla da bitmedi. Polatl覺 Belediyespor bayan hentbol tak覺m覺 zorlu rakiplerinden aras覺ndan s覺yr覺larak Türkiye Kupas覺’na uzand覺.

襤te Bakent tak覺mlar覺n覺n geride b覺rakt覺覺m覺z sezonda elde ettikleri baar覺lar k覺saca öyle:

FUTBOL

ANKARAGÜCÜ

Dütüü 2.Ligden sonra ampiyon olup 1.Lige ç覺kan Ankaragücü ara vermeden buradan da Süper Lige ç覺kt覺. 1910 y覺l覺nda kurulan ve tarihinde büyük baar覺lar覺 elde eden sar覺-lacivertliler 6 sene aradan sonra yeniden Süper Ligi gördüler. Herkes taraf覺ndan “Kupa Beyi” olarak tan覺nan Ankaragücü, Türkiye Kupas覺n覺 1972 ve 1981 tarihlerinde kazand覺. 1949 y覺l覺nda Türkiye ampiyonu, 1968 ve 1992’de Babakanl覺k Kupas覺n覺 müzesine götüren Ankaragücü, 1981 y覺l覺nda ise Cumhurbakanl覺覺 Kupas覺n覺 kazand覺.

ANKARA DEM襤RSPOR

1932 y覺l覺nda kurulan Ankara Demirspor, geçen sezon dütüü 3 ncü Ligde baar覺l覺 olarak yeniden 2 nci Lige ç覺kma baar覺s覺n覺 ortaya koydu. 3000 kiilik mütevazi stad覺 ve imkanlar覺 ile mücadele eden Mavi-Lacivertliler bugüne kadar Türk futboluna birçok ünlü futbolcu yetitirdi. Bir kamu kuruluu olan TCDD’nin futbol tak覺m覺 olan Ankara Demirspor’un yöneticileri, 2 nci Ligde de zirve mücadelesi yapaca覺n覺 belirtiyor.

Futbolda Keçiörengücü play-off yar覺 finaline kadar yükselmeyi baard覺. Yar覺 finalde Afjet Afyonspor’a malup oldu.

BASKETBOL

TÜRK TELEKOM

1954 y覺l覺nda postac覺lar覺n kurduu bu ekip 1991’de basketbol ubesi olarak hizmete balad覺. Bir dönem amatör Kümeye kadar düen Türk Telekom, o günlerde Cumhurbakanl覺覺 kupas覺nda 2 kez finali oynama baar覺s覺n覺 gösterdi. 1 nci Ligdeki son baar覺s覺 Ligin bitimine 4 hafta kala ampiyonluk ile süsleyen Türk Telekom’un kadrosunda Ender Aslan ve Kaya Peker gibi önemli y覺ld覺zlarda mücadele etti. Mavi-beyazl覺lar bu sezon Tahinciolu Süper Basketbol Liginde mücadele verecek.

VOLEYBOL

HALKBANK

Ankara’da faaliyet gösteren ve 1930 y覺l覺nda kurulan Mavi-K覺rm覺z覺 ve Beyaz forma renkli tak覺m 1983’den itibaren Türk voleyboluna ismini kaz覺maya balad覺. Bu baar覺lar 1992 ile 1996 y覺llar覺 aras覺nda pepee ampiyonluk getirdi. Selahattin Süleymanolu’nun Bakanl覺覺n覺 yapt覺覺 bu tak覺m 2013’de de CEV kupas覺n覺 kazand覺rd覺. Geride b覺rakt覺覺m覺z sezonda Halkbank yine zirvenin en üstünde yer ald覺.

BAKENT襤N SULTANLARI

Voleybolda baar覺lar bunlarla da bitmedi. Ayd覺n’da yap覺lan organizasyonda rakiplerine üstünlük kuran Karayollar覺 bayan voleybol tak覺m覺, Venüs Sultanlar Ligine Mula’da daki turnuvada ise ilk 2 s覺rada yer alan Keçiören Belediye Balumspor ve Halkbank Kad覺nlar Birinci Lige ç覺kt覺lar.

Ayd覺n Mimar Sinan Spor Salonu'nda gerçekletirilen organizasyonun  üçüncü maç覺nda Karayollar覺, Pursaklar Voleybol 襤htisas'覺 3-1  malup etti. Bu sonuçlarla THY'nin ard覺ndan Vestel Venus Sultanlar Ligi'ne yükselen  ikinci tak覺m, Bal覺kesir Büyükehir Belediyespor'la ayn覺 puana sahip olmas覺na  ramen averajla Bakent ekibi Karayollar覺 oldu.

 HENTBOL

POLATLI BELED襤YESPOR

Hentbol Kad覺nlar Türkiye Kupas覺 Final kar覺lamas覺nda Polatl覺 Belediyespor, Kastamonu Belediyespor'u 23-20 malup ederek ampiyon oldu.

Eskiehir Porsuk Spor Salonu'nda oynanan kar覺laman覺n ilk yar覺s覺n覺 Polatl覺 Belediyespor 11-6 önde tamamlad覺. Kastamonu Belediyespor ikinci yar覺da bir ara 18-17 öne geçmesine ramen Polatl覺 Belediyespor'un müsabakan覺n bitimine 4 saniye kala bulduu say覺yla maç覺n normal süresi 18-18 eitlikle tamamland覺.

Uzatma devresinin ilk yar覺s覺 21-20 önde geçen Polatl覺 Belediyespor, kar覺lamay覺 23-20 kazanarak, Türkiye Kupas覺'n覺n sahibi oldu.

Polatl覺 Belediyesporlu oyuncular kupalar覺n覺 Türkiye Hentbol Federasyonu Bakan覺 Bilal Eyubolu’nun elinden ald覺.

Hentboldeki Bakent temsilcisi Yenimahalle Belediyespor’da ülkemizi önümüzdeki sezon Avrupa Kupalar覺nda temsil etme hakk覺n覺 kazand覺.

ORHAN SAL

Sporanki diyor ki...