Yaznn Yayn Tarihi:
11/06/2018-09:57
Ankarag羹c羹 taraftar覺n覺n yeniden yap覺lanmas覺 gerekli !

1978 y覺l覺yd覺, 40 y覺l önce Cebeci 襤nönü Stad覺’nda tan覺t覺m Ankaragücü ile. Rakibi o gün kimdi hat覺rlam覺yorum. Ama maç覺 izledik ve ç覺kt覺k. Mahallemizdeki toprak direksiz, tatan kaleli saham覺z覺n ad覺 19 May覺s’t覺, ama Cebeci Stad覺’n覺 daha önce hiç bilmiyordum.

Ankaragücü maç覺 kazand覺, taraftar comutu. O coku seliyle, “buras覺 ne güzel bir yer !” dediimi hat覺rl覺yorum. Art覺k Ankaragücü’nün a覺s覺n覺 alm覺t覺m. 

1981’deki büyük kupa zaferinin 2-3 maç覺na tan覺k oldum. O dönemde maçlara girmek o kadar zordu ki! Müthi bir kalabal覺k oluyordu. Sabah覺n erkeninden s覺raya girip saatlerce bekler, stada girdikten sonra da yine maç覺n balamas覺n覺 saatlerce bekleyerek maç覺 izler ve dönerdik. O dönemde tribünlerdeki büyük arkadal覺k dostluk görülmeye deerdi. Bunun en büyük nedeni bu bekleme saatleriydi. Çünkü o bekleme süresinde tavla oynan覺r, ka覺t oynan覺r, çaylar içilir, evden getirilen kekler börekler yenirdi. Büyüklerimiz muhabbetin dibine vurur. En keyifli an覺lar maçlarda anlat覺l覺rd覺. Güne varsa gazeteden apkalar yap覺l覺rd覺. Maraton tribününde zeminde tahtalar olduu için betona oturmazd覺k. O Maratonun ayr覺cal覺覺yd覺. O dönemin efsaneleri, Amigo Hüsnü, Köfteci Ferit, Turucu Hurit ve bunlar gibi onlarca büyük sembol olmu isim vard覺.

Ortaokul lise y覺llar覺na geldiimde art覺k babamla deil, arkadalar覺mla maçlara gitmeye balad覺m. O dönemde Sol Kapal覺 efsanesi vard覺. O tribüne girmek için 15 gün para biriktirirdik. Gerekirse evden stada kadar yürür ama oraya girmek isterdik. Çounlukla da giremezdik. Çünkü müthi bir kemik tayfa vard覺. Sol Kapal覺 o tayfayla dolar taard覺, bize yer kalmazd覺. Hatta 1 gece önceden stada gizlice girip tuvalette yatanlar olurdu.

Tabii durumu dönemsel deerlendirmek gerekli. Her dönemin kendine has tribün atmosferi oldu. Ama 80’lerin ba覺ndaki o masum, içten, gönülden tribün atmosferini yakalamak san覺r覺m art覺k mümkün deil. Küçük bir örnek vereyim. Paras覺 olmad覺覺 için maça giremeyenler için hemen bir apka aç覺l覺r ve 5 dakikada para toplan覺r aa覺ya at覺l覺rd覺.

90’LARDA BÜYÜK DÜÜ

90’larda Ankaragücü tribünlerinde büyük bir düü yaand覺. Tak覺m覺n hedefsizlii, sahipsizlii ve birde o malum sezondaki iç sahadaki 0-4, 0-5, 0-6 ve 0-8’lik (FB, KSK, BJK ve GS)yenilgiler tribünlere yans覺d覺. Küsen ve oldukça boalan bir tribün vard覺. O malum sezonun ilk yar覺s覺nda 8-0 kazan覺lan bir Konyaspor maç覺 vard覺. Stat en son o zaman dolmutu. 襤kinci yar覺da gelen müthi kötü sonuçlar yakla覺k 10 y覺l tribünleri boaltt覺. Her daim Ankaragücü tribünlerinin bayraktarl覺覺n覺 yapm覺 olan Gecekondu ve Sol Kapal覺 hariç tribünleri kapt覺rd覺k. Hatta Gecekondu ve Sol Kapal覺y覺 bile yeteri kadara dolduramad覺k. Bu dönemde Maraton tribününü bile 襤stanbul’a kapt覺rd覺k. Ama kemik kitle her zaman yerini al覺yordu. Özellikle Gecekondu’yu kalemiz olarak görürdük. Oraya girdiimizde Ankara bizimdi. Tabii ben tak覺m覺n en kötü dönemlerinde bile15 günü iple çekip kendimi 19 May覺s’a atan biri olarak bugün kendimi ansl覺 hissedenlerdenim. Asl覺nda 90’lara yönelik hat覺rlanmas覺 gereken tek ey Galatasaray’la 襤zmir’de oynanan ve kaybettiimiz kupa finaliydi. 10 bin kiilik nefis koro maalesef Zalad ve Sabotiç sayesine heba olmutu.

UYANI BALADI !

2000’lerden sonra yeniden uyan覺 balad覺. Yakla覺k 10 y覺ll覺k tribün erozyonu nihayet bitti.  Yeni gelen genç kitle gerçekten çok bilinçliydi. ehrine ve tak覺m覺na gönülden bal覺 bir nesil geldi. 2000’lerde 19 May覺s Stad覺 art覺k t覺pk覺 80’lerdeki gibi gerçekten evimiz haline dönütü. Tabii bu tribünlerin boald覺覺 dönemdeki çaresizliimizi anlatmam çok zor. Düünün 80’lerdeki her iç saha maç覺n覺 26 bin biletli, 30-32 bin taraftarla oynuyorsunuz. Ama o kötü dönemde 襤stanbul tak覺mlar覺 ile oynad覺覺m覺z maçlarda Gecekondu’ya ve Sol Kapal覺’ya s覺k覺m覺s覺n覺z. Bu da bizi oldukça eziyordu, h覺rç覺nlat覺r覺yordu. Büyük olaylar覺 yaanmas覺nda bunun da etkisi vard覺.

2 binli y覺lar覺n ba覺ndaki taraftar yükseliinin Ersun Yanal’l覺 Ankaragücü’nün gövde gösterisi yapmas覺n覺n da etkisi oldu. Yanall覺 2 sezondaki ç覺k覺 taraftar覺n k覺p覺rdamas覺na sebep oldu. Daha sonra Yanal gitti, ama taraftar tribünde kald覺. Üstelik bu sefer güçlenerek yürüdü.

As覺l taraftar harekat覺n覺n ve futbol kamuoyunun bugünlerde “Taraftar gibi taraftar !” demesine yol açan süreç ise Ankaragücü’nün en zor dönemindeki tak覺ma sar覺l覺t覺.

Ankaragücü ayak oyunlar覺 ile düüe geçmeye balam覺t覺. 2009’daki Cengiz Topel Y覺ld覺r覺m’覺n k覺sa bakanl覺覺nda tak覺m kalan 9 haftada müthi bir ç覺k覺 yaparak mucizevi bir ekilde küme de kald覺. O dönemde bakan  Y覺ld覺r覺m camiay覺 müthi birletirdi. Bu kenetlenme tak覺m覺 kümede tuttu. Ancak daha sonra gelien süreçte tak覺m a覺r hasar görmeye  balad覺 ve y覺llarca yönetimsiz kald覺. 襤te bu dönemde taraftar覺n gücü ortaya ç覺kt覺. Taraftar terk etmedi. Islak formalar, menemenli akam yemekleri, elektiriksiz, susuz, gazs覺z, icaral覺, hacizli günlerde hep tak覺m覺n arkas覺nda taraftar vard覺. Asla terk etmeyen taraftar amatöre düürmeye çal覺anlara set çekti ve “bu tak覺m bizim sokakta oynasa kald覺r覺mda destekleriz” dediler ve desteklediler de. Artvin’den, Ayd覺n’a; Diyarbak覺r’dan K覺rklareli’ne kadar tak覺m覺 bir maçta bile yaln覺z b覺rakmad覺lar.

Bugün o terk etmeyen taraftarlar gurur günlerini ya覺yorlar. Onlar bugün Süper Lige yeniden dönen Ankaragücü’nün baar覺s覺n覺n ard覺ndaki en büyük, en itici güçler. Hiç b覺kmadan usanmadan Ankaragücü sevdas覺n覺 kovalad覺lar. Bugün art覺k bu gurur elbette onlar覺n. Doya doya 2 y覺l üst üste gelen ampiyonluunun tad覺n覺 ç覺karma zaman覺.

Ama tabii ayn覺 zamanda yeni bir yap覺lanman覺n da zaman覺.   Yeni sezona belki yine 19 May覺s Stad覺’nda balar覺z. Ama en fazla Ekim’den itibaren bizleri yep yeni bir macera bekliyor. Art覺k rota Eryaman’da yeni yap覺lan stat olacak. En az 3 sezon Ankaragücü maçlar覺n覺 Eryaman Stad覺’nda oynayacak. Bu stat 22 bin kiilik. 襤ngiliz statlar覺n覺n türünde. Yani tribünler nerdeyse kalenin içinde. Müthi bir ambians覺n oluaca覺 bir stadyum. Ankaragücü taraftar覺 son y覺llarda müthi bir bilinçlenme yaad覺. Küfürü kesti, kavgay覺 s覺f覺r noktas覺na indirdi. Bakmay覺n siz PFDK’n覺n Ankaragücü’ne cezalar kestiine. Ankaragücü taraftar覺n覺n bu sezon Denizli deplasman覺 haricinde ceza alabilecei 1 tek maç覺 bile yok. Taraftar art覺k müthi bilinçlendi. Küçük bir örnek. Geçen sezon Hatayspor maç覺n覺n ard覺ndan yaananlara bak覺n, bir de Adana Demirspor maç覺n覺n ard覺ndan. Uyar覺lar yap覺ld覺, kimse sahaya girmedi. Yak覺lan mealeleri de o büyük cokuda olaan kar覺lamak laz覺m. Tak覺m Süper lige ç覺km覺. Kan覺 kaynayan gencecik delikanl覺lar var tribünde.

GELEL襤M SON NOKTAYA

Eryaman Stad覺 hepimiz için yeni bir deneyim olacak. Yeni stat, yeni tribün yap覺s覺 filan bir bocalama olacakt覺r. Ama sonuçta müthi bir ambians sadece bizi deil, Türk futbol kamuoyunu bekliyor. u bir gerçek ki, bugüne kadar Ankara’daki tüm deplasmanlar覺 unutsunlar. imdi art覺k deplasman gibi deplasman yaanacak.

Ancak burada öyle bir sorun ortaya ç覺k覺yor. Gruplar ve münferitler tribünde nas覺l yer alacak. Biliyoruz ki askerlikteki devrecilik, tertipçilik gibi Ankaragücü’nde grupçuluk var.  Bu kimi zaman iyi, kimi zaman kötü sonuçlar verebiliyor. Örnein son Adana Demirspor maç覺nda baz覺 gruplara 1’de yetmemi, ikinci grup pankartlar覺n覺 asm覺lar. Eryaman’da bu sorunu çözmek laz覺m. Hepimizin bu gruplar覺n içinde arkada覺, büyüü küçüü var. Hepsini severiz sayar覺z. Ama burada herkese anlay覺 ve sorumluluk düüyor. Gruplar覺n yeni statta bir yere toplanmas覺 laz覺m. 襤rili ufakl覺 her tribüne yay覺lmak zarar veriyor.

Ankaragücü Süper Lige ç覺kt覺覺ndan bu yana bir çok aile, e dost benimle temas kurdu ve Eryaman’da ailecek kombine al覺p her maça gelmek istediklerini, ancak stadyumda bir aile tribünü oluturulmas覺n覺 talep ettiler. Bu konuda stadyumdaki tribün payla覺m覺nda yönetimin de devreye girilmesi ile çözülebilir diye düünüyorum. Bu tür konularda hiç sorumluluk almayan her eyi taraftara b覺rakan Ankaragücü yönetimi art覺k devreye girmeli. Gruplar覺n toplu oturmas覺 destek aç覺s覺ndan çok daha iyi olacakt覺r. Gruplar 3 tribüne yerleir 1 tribünde tamamen ailelere veya münferit olarak gelenlere tahsis edilebilir. (襤ngiliz tarz覺). Bu bölüme aile kombinesi ç覺kar覺labilir. Bunlar zor iler deil. Yeter ki istensin.

Bak覺n enteresan bir ey anlatmak istiyorum. Her Ankaragüçlü gibi bizde bu dava için mücadele veriyoruz. Yaz覺yoruz, çiziyoruz. Bunlar gerek Sporanki’de, gerek Anayurt’ta  gerekse sosyal medyada gözlemleniyor. En çok da eimiz dostumuz takip ediyor. Bu insanlar içinde bir sürü Ankaragüçlü olmayanlar var. Ama onlarda Ankaragücü’nün bu hakl覺 ve onurlu mücadelesine büyük alk覺 tutuyorlar ve destek olmak istiyorlar. Bu destek stadyumda olacak, kombine almak isteyen onlarca kii var. Geldiimiz bu nokta asla küçümsenecek veya geçitirilecek bir nokta deil.  襤te bu insanlar覺 art覺k kazanmam覺z laz覺m. Benim anlatt覺覺m tarzda biliyorum ki herkesin çevresine bir çok insan var. Bu insanlar覺 kazanmam覺z laz覺m. Maça gelen aileleri; gerek stat çevresinde, gerek metroda koruyup kollamam覺z, rahats覺z etmememiz laz覺m. 80’li y覺llar覺n ba覺nda Ankara’n覺n nüfusu 2 milyon civar覺ndayken bu insanlar覺n neredeyse tamam覺 Ankaragücü taraftar覺 veya sempatizan覺yd覺. Ama biz ilerleyen y覺larda sonraki jenerasyonlar覺 kaybettik. Eer ki arzulanan bir ortam oluursa yeni jenerasyonlar覺 kazan覺r覺z.

Ama bunun için yukar覺da da belirttiim gibi yeni bir hamle yapmam覺z ve yeni bir yap覺lanmaya gitmemiz art. Ankaragücü tribünleri bunu baar覺rsa tribün anlam覺nda bir devrim yap覺lm覺 olur.

NOT: Cumhurbakan覺 Recep Tayyip Erdoan’覺n Ankara Mitingi çok tart覺覺l覺yor. Elbette mitingde Ankaragücü üzerine yaananlar beni de çok rahats覺z etti. Ancak büyük resme bakmak laz覺m. Duyduklar覺m覺z ve gördüklerimiz son derece ilginç ve daha önce Türkiye’de benzeri görülmemi eyler. Görüntüler Ankaragücü’nün bileinin hakk覺yla 2 tane ampiyonluk kazanm覺 tak覺m imaj覺n覺 bozar.

Ancak mitingin ard覺ndan Ankaragücü için olumlu bir süreç de balayabilir. Ankaragücü Bakan覺 Mehmet Yiiner son 2 sezondaki müthi performans覺na ve hamlelerine bir yenisini daha eklemi ve Erdoan’dan istediini koparm覺 olabilir. Nedir istedii TFF’den gelecek paralar覺n yar覺s覺n覺n borçlara, yar覺s覺n覺 da kulüplere kalmas覺. Bence Bakan bu mitingde bu konuda istediini ald覺. Ancak Erdoan deilde Muharrem 襤nce seçilirse ne olur? 襤nce’nin yan覺nda da Aylin Nazl覺aka var. Yine kazanan Ankaragücü olur. Nazl覺aka, Ankaragücü’nün anas覺d覺r, kollar覺 alt覺na al覺r.

Elbette net olarak unu ifade edeyim; Ankaragücü’nün siyasetten uzakta durmas覺 her zaman ilk tercihimdir. Ancak Türkiye gibi bir ülkede bu mümkün görünmüyor. 

ORHAN SAL

Orhan Sal