Yaznn Yayn Tarihi:
26/05/2018-11:46
Ankara Demirspor

Bakent ad覺na futbolda her ne kadar Gençlerbirlii’nin üzüntüsünü yaasak da,  bizi mutlu eden gelimeler de var. Art覺k yava yava ampiyonlar ç覺karmaya balad覺k.

Ankaragücü ve Ankara Demirspor sezon sonunda mutlu sonu yakalad覺lar. Ankaragücü 6 y覺l aradan sonra Süper Lige ç覺karken, Ankara Demirspor’da yeniden 2.Lige ç覺kmay覺 baard覺.

Ankara Demirspor’un çok güzel ve temiz bir öyküsü var. Bakent ekibi bu sezona Adnan entürk ile balam覺t覺. entürk uzun süre tak覺m覺 çok iyi götürdü. Ayr覺ld覺覺 döneme kadar Demirspor hep üst s覺ralarda yer ald覺. Zirveden hiç kopmad覺. entürk’le tak覺m play-off baraj覺nda kalmay覺 baard覺. Ancak istikrars覺z bir görüntü de sergileniyordu. Al覺nan sonuçlar 2 ileri bir geri veya 2 geri 1 ileri eklindeydi.

Adnan entürk ile Ankara Demirspor’un yollar覺 son 12 haftada ayr覺ld覺 ve tak覺m覺n ba覺na Bülent Akan getirildi. Bülent Akan ile Demirspor yukar覺ya doru müthi bir ivme yakalad覺. Akan son 12 maçta 12 galibiyet birden alarak gerçekten yakalanmas覺 çok çok zor bir baar覺ya imza att覺. Ama rakip Dar覺ca Gençlerbirlii tak覺m覺 da iyi tak覺md覺. Demirspor 12’de 12’ye ramen ampiyonluu k覺l pay覺 1 puanla Dar覺ca’ya kapt覺rd覺.

Fakat bu formuyla Ankara Demirspor’un ampiyonluu es geçme ihtimali yoktu. Her ne kadar play-off yar覺 final ilk maç覺nda 24 Erzincanspor’a deplasmanda 1-0 kaybettilerse bile Ankara’da 3-0 kazand覺lar ve finale ç覺kt覺lar.

Finalde, finallerin sürekli kaybeden tak覺m覺 Diyarbekirspor rakipti. Kar覺lamay覺 izleme ans覺n覺 buldum. Ankaragücü’nden de tan覺d覺覺m覺z kaptan Adem Salam ile Hasan Kaya’n覺n da forma giydii Demirspor ligin son bölümünde nas覺l 12’de 12 yapt覺覺n覺 herkese gösterdi. Oyunun hakimi Bakent ekibiydi. Hasan Kaya’n覺n nefis golüyle öne geçtiler. Tam istedikleri bir havada maç devam ediyordu. 襤kinci yar覺n覺n ba覺nda bariz bir Diyarbekirspor bask覺s覺 gözlendi. Zaten bu bölümde eski Adliyespor santrforu Aykut Çift defanstaki bir anl覺k panii iyi deerlendirdi ve kafayla tak覺m覺n覺 umutland覺rd覺.

Maç覺n 66.dakikas覺nda Diyarbekirspor tak覺m覺ndan Fatih Ergen’覺n k覺rm覺z覺 kart görmesi Diyarbak覺r ekibinin bütün direncini düürdü. Diri olan ve diri kalan Demirspor bu dakikadan sonra adeta güle oynaya maç覺 3-1’e getirdi. 2 topu direkten döndü, bir çok net pozisyonu da gol yapamad覺. Adeta rakibini teslim ald覺 ve hak ettikleri ampiyonlua ulat覺.

Yaln覺z Ankara Demirspor o bölümde gerçekten inan覺lmaz güzel bir futbol oynad覺. Ben ahsen hayran kald覺m oynana futbola. Ne yapt覺覺n覺 bilen oyuncular, kaliteli hücum tercihleri ve güzel goller izledik.

Sonuçta da büyük zafer ve ampiyonluk geldi.

Maç覺n ard覺ndan özellikle bakan Numan Yavuz’u takip ettim. Çocuklar gibi endi.Bir oraya bir buraya kouyor, futbolcularla tezahuratlar yap覺yordu.  Bakan Yavuz bu tak覺ma çok emek verdi. Daha önceki dönemde bir ara bakanl覺覺 b覺rakmas覺 tak覺ma çok kötü eylere mal olmutu. Dönü yapmas覺yla tak覺m yeniden toparland覺.

22 hafta görevde kalan Adnan entürk kukusuz tak覺m覺n buralara gelmesinde en büyük pay sahiplerinden. Bülent Akan ise zaferin mimar覺. Gerçekten dile kolay 15 maçta 14 galibiyet ç覺karmak öyle her babayiidin harc覺 deil.

Tabii ki ampiyonluu kazand覺ran isimler sahadaki futbolcular. Hepsi de 1 sezon emek verdiler. Karda yamurda, soukta s覺cakta büyük emek verdiler. Sonuçta da emeklerinin kar覺l覺覺n覺 ald覺lar. Finalde kötü oynayan yoktu ama Ç覺nar’覺n performans覺 sanki daha göze ho gelen bir ekildeydi.

Son olarak buradan bir sitemimi de aktarmak istiyorum. Ankara Demirspor daha önceki finalinde de Sakaryaspor’u 襤zmir Atatürk Stad覺’nda yenerek ampiyonlua ulam覺t覺. Sessiz sakince gittiler, sessiz sakince ampiyon oldular. Ankara’da kendi tesislerinde kendi iç bünyelerinde kutlamalar覺n覺 yapt覺lar ve bitti.

Bu kez de sessiz sakin bir ampiyonluk yaad覺lar. Kendi tesislerinde kendi aralar覺nda sade bir ekilde ampiyonluu kutlad覺lar.

Bu saatten sonra yapsalarda çok bir ey deimez ama sanki biraz daha tak覺m覺 bas覺na ve Ankara’ya açsalard覺 diye düünmekteyim. O zaman daha geni kitlelere verdikleri mücadele ula覺rd覺. Ankara’n覺n bu köklü kulübüyle maalesef Ankara’n覺n hiçbir balant覺s覺 yok.

Ankara Demirspor camias覺n覺 baar覺lar覺ndan dolay覺 kutluyorum. Dilerim yeni zaferlerle daha yukar覺larda bir Demirspor görürüz.

ORHAN SAL 

Sporanki diyor ki...