Yaznn Yayn Tarihi:
15/05/2018-23:28
Her puan覺 helal, tertemiz ampiyon 3.B繹l羹m

3.BÖLÜM

ONURLU B襤R SAVA VE ZAFER

Ankaragücü sezonun ikinci yar覺s覺na transfer yasa覺n覺 kald覺ramadan girdi. Daralan kadroyla ve mali sorunlarla nereye kadar gidilebilirdi bu kocaman bir soru iareti olarak önümüzde duruyordu.

Ancak yasa覺n kald覺r覺lamamas覺 bir yönde de iyi oldu. Çünkü yasa覺n kald覺r覺lmas覺 için ayr覺lan bir miktar para vard覺 ve bu para tak覺mdaki oyunculara da覺t覺ld覺.  Yasak kald覺r覺l覺p, içeriye para verilemese o da baka bir krize neden olurdu.

襤kinci yar覺 t覺pk覺 sezonun ba覺 gibi çok s覺k覺nt覺l覺 balad覺. Hatta oldukça s覺k覺nt覺l覺 balad覺 ve uzun süre de s覺k覺nt覺l覺 geçti. Antalya’da haz覺rl覺klar覺n覺 yapan sar覺-lacivertliler devrenin ilk maç覺nda Erzurum deplasman覺nda BB.Erzurumspor ile 0-0 berabere kald覺lar. 2 puan daha kaybedilmiti ama tek teselli Korcan’覺n penalt覺 kurtarmas覺yd覺. Bu maçtaki kay覺p puanlarla liderlik tekrar Ümraniyespor’un eline geçti.

Ard覺ndan 19 May覺s Stad覺’ndaki Alt覺nordu yenilgisi geldi. Yine 1 hafta sonra  Bakent’te Elaz覺spor’la ile 0-0 berabere kal覺nd覺. 2 hafta üst üste Ankara’da oynama avantaj覺 kaybedilmiti.

Ard覺 ard覺na yaanan kay覺plar ve mali sorunlarla taraftar içinde homurdanmalar balam覺t覺. Bir umutsuzluk rüzgar覺 esiyordu.

Yeniden bir ç覺k覺 yakalan覺r m覺 diye düündüümüz Bal覺kesirspor Baltok galibiyeti bile ç覺k覺a geçilmesine yaramad覺. Deplasmanda 3-1 kazan覺lan Bal覺kesir Baltok maç覺n覺n ard覺ndan içeride ligdeki en önemli rakiplerden olan Çaykur Rizespor ile mücadele edildi. Ancak sonuç hüsrand覺. Kar覺lamay覺 Karadeniz ekibi 4-2 kazand覺. Kötü gidi 23.hafta da sürdü. Samsun deplasman覺nda Samsunspor ile kar覺la覺ld覺. Umut Nayir’in golüyle 1-0 öne geçen Bakent ekibi, penalt覺 golüne engel olamay覺nca kar覺lama 1-1 sona erdi.

GAZ襤ANTEP ALADI, B襤Z ALADIK

24.Hafta Ankara’da oynanan Gaziantepspor maç覺 çok dramatik sahneleri ortaya ç覺kard覺. Ankaragücü tribünlerinin sevilen isimlerinden Osman Amca ve olunun Ankaragücü'nün Süper Lig'den dütüü sezon alayarak yan yana çekilen fotoraf覺 futbol tarihinin en dramatik fotoraflarlar覺ndand覺.

Ancak Ankaragücü-Gaziantepspor maç覺n覺n ard覺ndan yaanan inan覺lmaz sahneler gerçekten hepimizi y覺kt覺 ve çok daha ac覺 görüntülerle ba baa kald覺k. Gaziantepspor taraftar覺n覺n Ankaragüçlülerin tak覺mlar覺n覺 tribüne ça覺rarak "Ba覺n öne eilmesin, ald覺rma Antep ald覺rma!" ark覺s覺n覺 söylemeleri ile birlikte tribünlere gelen az say覺daki Gaziantepsporlu taraftarla adeta hüngür hüngür alad覺lar. Daha sonra futbolcular覺nda soyunma odas覺nda alad覺覺n覺 örendik. Asl覺nda bu tak覺m sezon balad覺覺nda dümütü. Ama hiç bu tür alama görüntüleri görmüyorduk. Ama Ankara'da yaanan olayla tüm k覺rm覺z覺-siyahl覺lar adeta bir duygu patlamas覺 yaad覺lar. Kaderlerine isyan ettiler, kendi, ehirlerinde bu kadar覺n覺 bile görememenin isyan覺n覺 yaad覺lar. Adeta onlar alad覺, biz alad覺k.
Peki biz neden alad覺k?
Çünkü bizde bu yollardan geçerek buralara geldik. Bizi de ittiler, kakt覺lar, horlad覺lar, aa覺lad覺lar. Hatta kupa maç覺nda 襤stanbul'da Beikta taraftar覺 gencecik oyuncular覺m覺za para att覺lar. "Açl覺ktan geberin!" diye ba覺rd覺lar. Ankaragücü taraftar覺 bu maçta bir kez daha büyüklüünü ve özel  olduunu gösterdi ve tüm Türkiye'ye müthi bir mesaj verdi. Y覺llarca Artvin’den Ayd覺n’a, Hatay’dan K覺rklareli’ye kadar en ücra köelere gidip tak覺mlar覺n覺 destekleyen bu taraftard覺. O yüzden Gaziantepsporlu taraftarlar覺n neler hissettiini de zaten en çok sar覺-lacivertliler anlard覺.

襤LAÇ OLMADI

Ankaragücü’ne Gaziantepspor galibiyeti de ilaç olmad覺. Çünkü tak覺mda bu dönemde belli bir durgunluk vard覺. Motivasyon ve konsantrasyon çok kötü duruma gelmiti. Bu 25.hafta oynanan Boluspor maç覺nda da net belli olmutu. Sar覺-lacivertliler henüz 4.dakikada duran toptan golü yediler. Ard覺ndan bir duran top golüyle daha durum 2-0  oluvermiti. Youn yamur alt覺nda oynanan maç覺 Ankaragücü 3-1 kaybetti.

襤K襤 GÜNDE B襤TEN MAÇ

Her sezon içinde kendine özgü baz覺 ilginç olaylar bar覺nd覺r覺r. Bu sezona özel bir durumda 26.haftada ki Adanaspor maç覺nda yaand覺. TFF’nin s覺k覺t覺r覺lm覺 program覺yla maç Perembe gecesine kayd覺r覺ld覺. Akam 19.00’da oynanmas覺 gereken kar覺lama stad覺n trafosunun patlamas覺 nedeniyle 39.dakikada Ankaragücü 1-0 öndeyken yar覺da kald覺. TFF maç覺n bir sonraki gün oynanmas覺na karar verdi. Ancak karar verildiinde elektriklerin gelmi olmas覺 kafalarda soru iaretlerinin kalmas覺na sebep oldu. Bu soru iaretleri maç覺n temsilcisinin Rizespor’a yak覺n bir isim olarak atanmas覺 ile iyice artt覺.

Ard覺ndan erteleme nedeniyle Adanaspor’un bir sonraki hafta oynayaca覺 maç覺 bir gün sonraya kayd覺r覺l覺rken, Ankaragücü’nün maç覺n覺n kayd覺r覺lmamas覺yla da bu soru iareti zirve yapt覺.

Ertesi gün tamamlanan maç覺 Bakent ekibi 2-1 kazanarak deerli bir galibiyet elde etti.

Ancak bu maçtan 3 gün sonra oynanan 襤stanbulspor maç覺n覺n sonucu daha da önemliydi. 襤stanbulspor ligin belki de en oturakl覺 futbolu oynayan tak覺m覺yd覺. Bakent ekibi 89.dakikada Kehinde’nin att覺覺 golle çok zorlu deplasmandan 2-1 galip dönerek Eskiehirspor maç覺 öncesi moral depolad覺.

Asl覺nda 襤stanbulspor galibiyeti bu sezonun k覺r覺lma maçlar覺ndan biriydi diyebiliriz. 襤stanbulspor galibiyeti tak覺mda ve taraftardaki inanc覺 ve özgüveni yeniden artt覺rd覺. Yeniden ampiyonluk ark覺lar覺 söylenmeye baland覺.

Büyük bir tribün gücü ve müthi bir ambiansta oynanan Eskiehirspor maç覺n覺 da Yusuf Abdiolu’nun golüyle kay覺ps覺z geçen sar覺-lacivertliler son 6 haftaya 2.s覺rada girdiler.

DEN襤ZL襤 FAC襤ASI

Tabii dikensiz gül bahçesi olmaz. Bu ligin kendine has özellikleri ve dengeleri var. Bu kendine has dengeler içinde kulis gücü olan tak覺mlar var. Belki de bu tak覺mlardan en önemlisi de Denizlispor’du. Kimseyi sorgulamak veya zan alt覺nda b覺rakmak bizim haddimize deil. Ama Denizli’de Ankaragücü müthi bir kapan içine al覺nd覺. Sahada hakem hatalar覺na maruz kalan sar覺-lacivertli ekipte protokol tribününde de Ankaragücü Bakan覺 Mehmet Yiiner’e yönelik tacizler oldu. Protokol’de Bakan Yiiner kenar k覺sma yani Denizlisporlu taraftarlara yak覺n bölüme oturtuldu. Buradan bakan ve yöneticilere sürekli taraftarlardan tacizler oldu. 45.dakikada Alihan’覺n k覺rm覺z覺 kart gördüü pozisyonun ard覺ndan tacizler sald覺r覺ya dönütü. Tabii bu sald覺r覺lar Bakan Mehmet Yiiner’e de yönelik olunca film koptu. Bu tür durumlarda asla geri ad覺m atmayan bir yap覺ya sahip olan Yiiner, protokolde Denizlispor Bakan yard覺mc覺s覺n覺 biraz h覺rpalad覺. Maçta yaanan olaylar nedeniyle Ankaragücü’ne 1 maç seyircisiz oynama cezas覺 gelirken, Bakan Yiiner, yöneticiler ve teknik ekip a覺r cezalara maruz kald覺. Bakan Yiiner’e 1 y覺l hak mahrumiyeti cezas覺 verildi. Ceza sonradan 5 aya  indirildi.

KALAN 5 MAÇ

Art覺k ligin bitimine sadece 5 maç vard覺.Son 5 haftaya Çaykur Rizespor 56, Ümraniyespor 53, Ankaragücü 52 puanda girdiler. Alttan zorlayan Gaziehir, Boluspor, Alt覺nordu gibi tak覺mlar da vard覺.

30.Haftan覺n ilk maç覺nda Gaziehir, Erzurum BB’ye yenilince ilk 2 ans覺n覺 kaybetti. Ankaragücü, Girsunspor’u 3-2 malup ederek yar覺a tutundu. Ancak 1 sonraki gün Alt覺nordu kendi evinde Ümraniyespor’a kaybedince ilk 2 hesaplar覺 at覺. Bu yenilgi Alt覺nordu’nun da umutlar覺n覺 tüketirken, Ankaragücü’nün 3.s覺rada kalmas覺na neden oldu. Lider Ç.Rizespor ise evinde Eskiehirspor’u rahat yendi.

Hafta sonunda puan durumu öyle olumutu.

1.Çaykur Rizespor: 59

2.Ümraniyespor : 56

3.Ankaragücü: 55

Ve danan覺n kuyruunun kopabilecei hafta olan 31.haftaya gelinmiti. Ankaragücü 2.s覺radaki Ümraniyespor kar覺s覺ndayd覺. Bu maç覺 kazanmas覺 halinde 2.s覺raya yerleecekti. 襤stanbul’daki maçta sar覺-lacivertliler henüz 2.dakikada Putsila’n覺n golüyle öne de geçtiler. Ancak maça kirli bir el dedi. Kar覺lamaya atanan Bar覺 imek maç覺n 22.dakikas覺nda Putsila’ya haks覺z yere bir direkt k覺rm覺z覺 kart ç覺kard覺. O dakikaya kadar maç覺n hakimi olan ve güzel bir futbol oynayan Bakent ekibi, kontrolü rakibe verdi ve üstünlük ev sahibi ekibe geçti. Buna ramen Ankaragücü tak覺m halinde iyi direndi. Ta ki 90+4’e kadar. Bu dakikada gelien ev sahibi ak覺n覺nda gol geldi ve maç 1-1 berabere bitti.

VE AMP襤YONLUK GEL襤YOR 

Ankaragücü tüm olumsuzluklara ramen sürdürdüü büyük mücadelesini 32.haftada art覺k son aamaya getirdi. Bu hafta sonu oynanan maçlar覺n ard覺ndan ampiyonluun kap覺s覺 araland覺. Ankaragücü, 19 May覺s’ta Gaziehir’i rahat bir maç ç覺kararak 4-0 yendi, ayn覺 gün Ümraniyespor ise Bal覺kesirspor Baltok deplasman覺ndan 1-1 beraberlikle ayr覺l覺p 2 puan kaybedince Ankaragücü son 2 haftaya 2.s覺rada ve avantajl覺 girdi.

Herkesin çok korktuu Gaziehir maç覺ndan önce asl覺nda ben çok rahatt覺m. Maç覺 kolay alaca覺m覺z içime domutu. Hatta endieli gördüüm Alpay Uzunali’ye “bak hiç tahmin etmeyecein bir sonuçla bu maç覺 alaca覺z” demitim. 4-0 kazand覺k, a覺rmad覺m.

Bas覺n toplant覺s覺na girip hemen eve döndüm ve Çaykur Rizespor-Giresunspor, Bal覺kesirspor Baltok-Ümraniyespor maç覺n覺 izlemeye balad覺m. Aç覺kças覺 Rizespor’un da, Ümraniyespor’un da maçlar覺 kazanaca覺n覺 düünüyordum. Zaten ben açt覺覺mda iki rakibimizde öndeydi. Ama Giresun ve Bal覺kesir’e helal olsun. Adam gibi top oynuyorlard覺. Rakiplerini s覺k覺t覺r覺yorlard覺. Derken Balkes’in kazand覺覺 penalt覺yla beraberlik golü geldi.

Bu sonuç Ankaragücü’nün önünü açt覺, ampiyonluun müjdesini verdi. Balkes’in bu k覺ya覺n覺 ahsen ben ömür boyu unutmam.

33.Hafta oynanan Manisaspor maç覺 için Manisa’ya giderken yan覺mdakiler asl覺nda çok tedirgindi. Ama ben yine bizim maçtan zerre kadar üphem yoktu. Onlara hep “biz rahat al覺r覺z, ampiyonluk için oraya gidiyoruz” dedim. Çünkü Eskiehirspor’un son haftalarda devreye giren ve ilk 2 için iddial覺 konuma gelen Boluspor’a geçit vermeyeceini biliyordum. Yoksa kendilerini riske atarlard覺. Çaykur Rizespor’un ise geçtiimiz sezon yaad覺覺 tecrübeden sonra iini asla son haftaya b覺rakmadan Ümraniyespor’dan  istediini alaca覺ndan emindim.

Ve maçlar balad覺. Bedenimiz Manisa’da, kulaklar覺m覺z Eskiehir ve 襤stanbul’dan gelecek haberlerdeydi. Boluspor maça golle balad覺, Çaykur Rizespor’da golü bulmutu. Manisa’da durum 0-0’d覺. 襤lk yar覺lar bittiinde istediimizi henüz alamam覺t覺k. Ama Ankaragücü’nden en ufak kukum yoktu. Devre aras覺 uyar覺larla gollerin geleceini biliyordum. Derken 2.yar覺n覺n balamas覺 ile birlikte Ankaragücü’nün 2 golü geldi. Ama Boluspor’da ikiyi atm覺t覺.

Manisa 19 May覺s Stad覺’nda tats覺z bir hava esmeye balad覺. Keyifler kaçt覺. 襤 son haftaya kalacak gibiydi. Bir 90 dakika stresi daha olacakt覺.

Derken Eskiehirspor’un bir gol bulmas覺 havay覺 deitirmeye balad覺. Art覺k kimse Manisa’daki maçla ilgilenmiyordu. Futbolcular bile al gülüm ver gülüm maç覺 tamamlay覺p dönmeyi düünüyorlard覺.

90 art覺larda sar覺-lacivertli tribünlerden müthi bir gol sesi geldi. Ama sahada gol yoktu. Sahadayd覺m, yan覺mda bulunan gazeteci bir arkada Eskiehirspor gol att覺 dedi. O anda müthi bir sevinç yaamaya balad覺k. Eskiehirspor, Boluspor kar覺s覺nda 2-2’yi bulmutu. Bu gol ampiyonluun müjdecisiydi. Art覺k saniyeleri say覺yorduk. Derken Enes bir gol daha att覺 Ankaragücü 3-0 öne geçti.

Art覺k Eskiehir-Bolu maç覺n覺n bitmesini bekliyorduk.

Ve haber geldi; Ankaragücü Süper Ligi garantilemiti. Aman tanr覺m nas覺l bir cokuydu bu!.. Bir anda sahada herkes koptu. Koanlar, birbirine sar覺lanlar, tribünlere t覺rmananlar vard覺.

Tribünler ise resmen uçuyordu. Alayanlar, tellere t覺rmananlar, tezahurat yapanlar hep birlikte futbolcular覺n, teknik heyetin ve yöneticilerin cokusuna ortak oldular. Herkes tek vücut olmutu. Tarifsiz bir mutluluk ya覺yorduk. Bir taraftan bu tarihi dakikalarda yaananlar覺n resmini çekiyor, dier taraftan önüme gelen herkese sar覺l覺yordum.

Daha sonra bas覺n toplant覺s覺nda 襤smail Kartal’a futbolcular taraf覺ndan  yap覺lan sulu akaya tan覺k olduk.

ampiyonluk gerçekten tarifsiz bir duyguydu. imdi o dakikalar覺n videolar覺n覺 izleyince neler yaad覺klar覺m覺 daha iyi anl覺yorum. O gün orada olduum için kendimi gerçekten çok ansl覺 say覺yorum.  

34.Hafta oynanan formalite maç覺nda sar覺-lacivertliler 1-1 beraberlikle ayr覺ld覺lar. Maçtan sonra kupa kald覺r覺ld覺.

Evet anl覺 MKE Ankaragücü 2016-17 sezonundaki ampiyonluktan sonra 207-18 sezonunu da bo geçmeyerek bir ampiyonlukla daha taçland覺rd覺. 6 y覺ld覺r çekilen büyük cefa, kaybedilen y覺llar, boa harcanan zaman, hacizler, icralar, 覺slak formalar, açl覺k ve sefaletten sonra Ankaragücü hak ettii Süper Lige döndü.

Hemde büyük mali krizlere, s覺k覺nt覺lara, hakem hatalar覺na, a覺r cezalara ramen bunu baard覺.

Bata Mehmet Yiiner ve yönetiminin, 襤smail Kartal ve ekibinin, futbolcular覺n, taraftarlar覺n ve kulüp emekçilerinin büyük özverisi ve çal覺kanl覺覺 ile bu büyük zaferi kazand覺.

Baka bir deile; her puan覺 helal, tertemiz bir ampiyonluk kazan覺ld覺. 

Sonsuza dek yaa varol 襤malat-覺 Harbiye…

ORHAN SAL

Orhan Sal