Yaznn Yayn Tarihi:
13/05/2018-22:55
Film gibi bir sezon

Spor Toto 1. Lig’in 33. haftas覺nda deplasmanda Grandmedical Manisaspor’u 3-0’l覺k skorla malup edince, 6 sezon aradan sonra ait olduu yer olan Spor Toto Süper Lig’e yükseldi Ankaragücü ve son hafta kendi evinde Adana Demirspor ile oynad覺覺 formalite maç覺nda 1-1 berabere kalarak sezonu 63 puanla tamamlad覺..

6 sezon önce Ankaragücü’nün Süper Lig’e veda ettii günleri çok iyi hat覺rl覺yorum. Gereksiz futbolculara ödenen astronomik transfer bedelleri yüzünden iflas etme noktas覺na gelmi, hatta iflas etmi bir kulüp… Dönemin Ankara Büyükehir Belediye bakan覺 olan zat-覺 muhterem’in kiisel h覺rslar覺 yüzünden, oluna hediye edilecek bir oyuncak muamelesi yapt覺覺 koca bir camia… Bu çocuun eseri olarak, dalar覺 aan borçlar yüzünden kulüp binas覺n覺n kap覺s覺ndan ayr覺lmayan icra kamyonlar覺 ve haciz memurlar覺… Kamyonlara yüklenen koltuklar, masalar, bilgisayarlar… 襤te böylesine büyük ve omuzlanmas覺 çok zor olan s覺k覺nt覺lardan, geçmii ve kökleri salam olan bir camia olman覺n verdii dirayetle kurtulan Ankaragücü,  çektii bu cefan覺n sonucunda y覺lmayarak büyük bir mücadele ve fedakarl覺klar覺n, ak覺t覺lan al覺n terinin ödülü olarak tekrardan hak ettii yer olan Süper Lig’e yükseldi.

2. Lig’de 2016-2017 sezonunu ampiyon olarak tamamlayarak 1. Lig’e yükselmeyi baaran Ankaragücü, bir sezon sonra ula覺lacak olan baar覺n覺n ilk sinyallerini veriyordu. Spor Toto 1. Lig’deki ilk günler tak覺m planlamas覺 aç覺s覺ndan bir hayli s覺k覺nt覺l覺 geçti. 2. Lig’de ampiyon olunduktan k覺sa bir süre sonra, kulübü ve camiay覺 küllerinden douran kiilerden biri olan teknik direktör 襤smet Tademir ile yönetim kurulu belli konularda anlaamay覺nca, baar覺l覺 teknik adamla yollar ayr覺ld覺. 襤smet Tademir ile yollar覺n ayr覺lmas覺n覺n hemen ard覺ndan birçok teknik adamla görüüldü ve belli bir süre sonra tak覺m覺n ba覺na 襤smail Kartal getirildi.

襤smail hoca tak覺m覺n ba覺na geçtikten sonra, tak覺mdan gönderilenler-transfer edilenler aç覺s覺ndan büyük bir sirkülasyon yaand覺. 2. Lig’den 1. Lig’e yükselen kemik kadrodaki baz覺 isimler 襤smail hoca taraf覺ndan yetersiz bulundu ve bu isimlerle yollar ayr覺ld覺. Tak覺mdan ayr覺lan oyuncular覺n yerlerine daha kaliteli isimler transfer edilecek ve tak覺m güçlenecekti. Ancak bu hedef, kulübün içinde bulunduu ekonomik darboaz nedeniyle UEFA taraf覺ndan getirilen transfer yasa覺 yüzünden biraz sekteye urad覺, s覺k覺nt覺ya düüldü. Anla覺lan ve ön protokol imzalanan oyuncular, ancak üçüncü kamp döneminin sonuna doru peyderpey olarak tak覺ma kat覺labildi.  Böylece bir tak覺m s覺k覺nt覺lar eliinde, sonu zaferle sonuçlanacak olan  Spor Toto 1. Lig serüveni balam覺 oldu.

Oyuncu kadrosunu, sezonun balamas覺na k覺sa bir süre kala tamamlayabilen Ankaragücü için 2017-2018 sezonu istedii düzeyde balamad覺. 襤lk dört haftada yaln覺zca 2 puan toplayabilen ve taraftarlar覺na “acaba olmayacak m覺?” dedirten Ankaragücü’nün yükselii 5. haftadaki  Çaykur Rizespor maç覺yla balad覺. Deplasmanda 4-1 galip tamamlanan Çaykur Rizespor maç覺yla birlikte balayan ve giderek iddeti artan Ankaragücü rüzgar覺, arada ufak tefek form düüklükleri yaansa da,  camiay覺 y覺llard覺r beklenen  Süper Lig arenas覺na  ta覺d覺.

4. hafta sonunda puan cetvelinde sondan 2. s覺rada bulunan Ankaragücü 9. Haftada puan cetvelinin 3. s覺ras覺na oturdu. 12. haftada 2. s覺raya, 14. haftada en tepeye yerleti ve ilk yar覺y覺 zirvede bitirdi.

Ligin 2. yar覺s覺nda 2. lik ve 3. lük aras覺nda gitti geldi. Bir hafta Ankaragücü, bir hafta Ümraniyespor yerleti ikincilie. Ama, 32. hafta 2. s覺raya oturan Ankaragücü ligi öyle tamamlad覺.

Y覺llard覺r Süper Lig arenas覺nda boy göstermenin özlemini çeken ve bu uurda çok ac覺lar yaayan Ankaragücü taraftar覺 ve camias覺 bu ampiyonluu o kadar çok hak ediyordu ki, sonunda hak ettiini ald覺.

Bakan Mehmet Yiiner süper lig için “Destek gelmezse, transfer olmaz” diyor. Ancak ben kulübün ba覺na geldii günden beri s覺k覺nt覺lar ile bouan ve hepsinin üstesinden gelen Mehmet Yiiner ve ekibinin bu sözleri taraftar覺/camiay覺 motive etmek için söylediine eminim.

A覺lmaz denilen bu kadar s覺k覺nt覺y覺 atlatan bir camiaya bu s覺k覺nt覺lar v覺z gelir. 襤nan覺yorum ki süper lig’de para da gelir, transfer de yap覺l覺r,  baar覺 da gelir.

BARICAN 襤REK 

Bar覺can 襤rek