Yaznn Yayn Tarihi:
13/05/2018-13:14
Zor y覺llar kap覺da...

襤nanmak çok zor ama Gençlerbirlii Süper Lig’de olmayacak art覺k. Gençlerbirlii’ni sevenler bununla yüzleecek imdi. Kimi bir dostunun omuzunda alayacak, kimi ana avrat küfür edecek, yeil sahalardan balay覺p en tepede bitirecek... Kimi gözya覺n覺 içine ak覺tacak, damarlar覺nda alkol gezdirecek, kimi telefonlar覺n覺 kapat覺p ac覺s覺n覺 uykuya boduracak, ne yaparsa yaps覺n, sevmesinin bedelini bir ekilde ödeyecek... Tüm zorluklar覺na ramen güzeldir Gençlerbirlii’ni sevmek... Üzülmeyince sevinmeyince yaaman覺n ne anlam覺 var ki... Asla piman deilim ben. Rüzgarl覺 bir May覺s akam覺nda yukar覺lardan ligden dütüümüz Kas覺mpaa Stad覺na bak覺p hüzünlenmenin bile ayr覺 bir güzellii var. Maç sonras覺 Tepeba覺’ndan Haliç’i seyrederken akl覺m覺zda Gençlerbirlii’nin birgün yine Süper Lig’de oynay覺p oynayamayaca覺 sorusu vard覺.

Bir zamanlar 襤lhan Cavcav sonras覺 kulübün ne olaca覺n覺 gece yar覺lar覺na kadar tart覺覺rd覺k. 2012 y覺l覺nda 襤stanbul’da bir yemekte 襤lhan Bey’in çocukluk arkada覺 Taylan Bilgel’i misafir etmi ve bu soruyu ona da yöneltmitik. Gençlerbirlii ve hayat hakk覺nda söyledikleri hiç akl覺mdan ç覺kmad覺. Her geçen gün hakl覺 ç覺kt覺覺n覺 üzülerek görüyorum. Böylesine baar覺l覺 bir adam覺n hayata kar覺 olan k覺rg覺nl覺覺na a覺rm覺, ak覺lc覺l覺覺n覺 takdir etmitim. Gençlerbirlii için demiti ki: “Bu kulübün arkas覺nda devletin, siyasetin,  geni kitlelerin, kurumlar覺n, irketlerin destei yok. Kendi ya覺 ile kavruluyor. 襤lhan Bey’in günah覺 da sevab覺 da çoktur ama günün sonunda sevaplar覺 günahlar覺ndan fazlad覺r ve baar覺l覺d覺r. Üzülerek söylüyorum ki 襤lhan Bey’den bir süre sonra bu kulüp tarih olacakt覺r.” Nitelikli bir camia olduumuzu söyleyip itiraz edecek olduysak da ac覺 bir tebessümle bize kat覺lmad覺覺n覺 söylemiti. “Acaba Taylan Bey’in öngörüsü ç覺kacak m覺?” sorusu imdi beynimizi yak覺yor.

Bu k覺sa sürede yaad覺klar覺m覺zdan liderin ne kadar önemli olduunu örendik. Hiçbir kulübümüzde kurumsal bir yap覺 olmad覺覺ndan iyi bir lider bulduunda baar覺l覺 oluyor, bulamad覺覺nda yok oluyor kulüpler. Gençlerbirlii’nin neden bu duruma dütüü belli deil mi? Sezon ba覺nda Gençlerbirlii’ni takip eden herkes tak覺m覺n ligden düeceini söylerken bakan Murat Cavcav henüz bu gerçein fark覺na varamam覺t覺. Hatta sezonun bitmesine birkaç hafta kalm覺ken bile,  düme tehlikesini dile getirenleri felaket tellall覺覺 ile suçluyordu. Sen 襤lhan Cavcav gibi bir baban覺n olu s覺fat覺yla, y覺llarca yan覺nda ol, kulüpte yöneticilik yap ve sezon sonuna kadar tak覺m覺n sahadaki aciz görüntüsünün fark覺na varma... Pes dorusu...

En sevdii oyunca覺 elinden al覺nm覺 çocuklar gibi mahzun olduumuz bir günde beklerdik ki bakan覺m覺z ç覺ks覺n, sorumluluu üzerine als覺n, yüreinin bizimle birlikte yand覺覺n覺,  gelecek sezon Süper Lig’e tekrar ç覺kmak için ne yapaca覺n覺 söylesin, yüreklerimize su serpsin. Buna inanm覺yorsa  “Ben bu ii beceremedim camiadan özür diliyorum” diyip istifa etsin. Her eye ramen bar覺m覺za basard覺k. Yenen herzeleri bilmemize, söylemeye dilimizin varmamas覺na ramen... Gençlerbirlii bakan覺ndan bu erdemi göstermesini beklemekle çok mu ileri gidiyoruz? Dünya m覺 deiti, biz mi art覺k eski biz deiliz? Bak覺yoruz, kulüp ad覺na konuan tek ah覺s mümkünse hiç az覺n覺 açmamas覺n覺 istediimiz Ümit Özat. Bir teknik direktör gibi deil, politikac覺 gibi konuuyor. Sanki hem kulüp bakan覺, hem bas覺n sözcüsü, sayman覺 ve transfer komitesi bakan覺...  Futbolculara, altyap覺 hocalar覺na, spor bas覺n覺na, dier kulüplere, muhalif yönetime sall覺yor. Lütfen biraz sus be birader... Müsade et de ac覺m覺z覺 yaayal覺m... Tamam, sezon ba覺nda söz verdiin üzere diploman覺 da y覺rtma. Ama en az覺ndan “baar覺s覺z oldum, özür dilerim” demen gerekmez mi? Konumas覺n覺 istediimiz bakan susuyor, susmas覺n覺 istediimiz hoca konuuyor. 襤te as覺l kahredici olan bu...

Görünen da覺n ard覺 k覺lavuz istemez, Gençlerbirlii’nde bir yönetim deiiklii olmaz ise Taylan Bey’in öngörüsü birkaç y覺l içinde gerçek olur. Bunun örnekleri saymakla bitmez. Daha düne kadar Süper Ligde gördüümüz tak覺mlar inaattan düen tula gibi amatör liglere dütü. 襤sminin ba覺nda “yeni” gördüünüz tüm tak覺mlar sahte,  as覺llar覺 yok olup gitti. Kulübün banka hesaplar覺nda bol s覺f覺rl覺 rakamlar yazarken bir önceki sezonu sekizinci bitiren tak覺m覺 ligden düüren Murat Cavcav, bütçe dengesi eksiye döndükten sonra baar覺l覺 olabilir mi?  Bence akl覺n s覺n覺rlar覺n覺 fazla zorlamayal覺m. Yap覺lmas覺 gereken becerikli, yeni bir yönetimle gelir gider dengesini kurup yar覺mac覺 bir tak覺m oluturmak, mümkün olan en k覺sa sürede Süper Lig’e geri dönmek. Bu vurdumduymaz futbolcularla ve sezon sonuna kadar ideal onbiri oluturamayan teknik direktör ile baar覺 gelmez. Sezon boyunca tak覺ma sahip ç覺kan Hopf, Palitseviç, Sessegnon’u, altyap覺dan gelen Mert, Rahmi ve 襤lker’i bunlardan ayr覺 tutuyor, gözlerinden öpüyorum. Ahmet Ouz ve Uur Çiftçi’nin yollar覺 aç覺k olsun. Benim için s覺radan oyunculardan farklar覺 yok art覺k.

Üzerimizde Gençlerbirlii formas覺n覺 görenler hangi tak覺m覺 tutarsa tutsun çok üzüldüünü söyledi. Bu ülkenin vicdan覺d覺r Gençlerbirlii. Ülke futbolu için çok önemli olan as覺rl覺k bir ç覺nard覺r. Bu ç覺nar覺 devirenleri tarih asla affetmez.

ONUR AYDOAN 

Onur Aydoan