Yaznn Yayn Tarihi:
30/04/2018-21:13
Yaprak d繹ker bir yan覺m覺z, bir yan覺m覺z bahar bah癟e

“Kimse sanmas覺n ki Ankaragücü biter, tükenir. Daha da kuvvetlenir daha da güçlenerek gelir. Kendini bu duruma düürenlere el açmadan, medet ummadan gelir”

6 y覺l önce Ankaragücü Süper Lig’den düerken ve sanc覺l覺 bir sürece girerken, sar覺-lacivertlilerin teknik direktörü Hakan Kutlu böyle konumutu kaybedilen Karabükspor maç覺n覺n ard覺ndan. Kutlu’nun camian覺n dinamiklerini ne denli iyi bildii, hem o 6 y覺ll覺k sanc覺l覺 süreçte hem de o sanc覺l覺 sürecin sonunda ula覺lan zaferle bir kez daha ortaya ç覺kt覺. Ve gerçekten de öyle oldu. Ankaragücü camias覺, yönetimiyle, futbolcusuyla, taraftar覺yla bir bütün oldu. Her kar覺la覺lan zorluun ard覺ndan daha da kenetlendi. Geçen sezon 2.Lig’de ampiyonluk, diriliin fitilini atelerken bu sezonki baar覺yla Ankaragücü olmas覺 gereken lige geri döndü. Ankaragücü’nü bu hale düürenler tarihin tozlu yapraklar覺na gömülürken Ankaragücü yeniden tarih sahnesine ç覺kt覺 ve anl覺 bir direnile yeniden Süper Lig’deki yerini ald覺.

Geçen sezonki 2.Lig ampiyonluunun ard覺ndan yazd覺覺m “Anka Kuu Misali” yaz覺mda, 1.Lig’in farkl覺 dinamiklere sahip olan çok k覺r覺c覺 bir lig olduundan bahsetmi ve yönetimin kadro yap覺lanmas覺 konusunda titiz davranmas覺 gerektiini belirtmitim. Mehmet Yiiner ve yönetimi ayn覺 geçen sezon olduu gibi bu sezon da ciddi bir çal覺ma yürüterek iyi bir tak覺m yaratt覺lar. Bu tak覺m覺 da 襤smail Kartal’a emanet ettiler. Sezon ba覺nda eletiriler olsa da 襤smail Kartal’覺n kadro mühendisliindeki baar覺s覺 sezonun devam覺nda fazlas覺yla öne ç覺kt覺. Tüm kadrodan maksimum verimi ald覺 ve gemiyi ampiyonluk liman覺na baar覺yla yanat覺rd覺.

Ankaragücü taraftarlar覺, son iki sezondur tak覺m覺 her artta ve al覺nan sonuçlar ne olursa olsun destekleyerek geçen sezondan gelen psikolojik üstünlüü diri tuttular. Ancak bu nokta d覺ar覺dan bakan bir göz olarak dikkatimi çeken nokta, 襤smail Kartal’覺n sakinliiydi. Zaman zaman maçlarda saha kenar覺ndaki fazla sakin görüntüsüyle eletirilse de, her zaman yapt覺覺 itidalli aç覺klamalar覺yla en az覺ndan taraftar-tak覺m aras覺ndaki tansiyonu hep belli bir seviyede baar覺yla tuttu. ampiyonlua, Süper Lig’e giden yolda anahtar faktörlerden biri de buydu. 

Ve evet, 襤smail Hoca hakl覺. Ankaragücü’nün bu azmi, Anka Kuu misali küllerinden douu akademik alanda incelenmesi gereken bir hikaye. Sadece romantik taraf覺 deil, FIFA dosyalar覺, hacizlerle ve daha pek çok s覺k覺nt覺yla bouan bir kulübün gerçekletirdii bu baar覺, iin ayn覺 zamanda futbol ekonomistleri taraf覺ndan incelenmesi gereken bir baka boyutu.

Burada as覺l sorgulanmas覺 gereken; Ankaragücü, Eskiehirspor, Gaziantepspor, Samsunspor gibi büyük camialar覺n bu hale nas覺l geldii, nas覺l getirildii ve bu tak覺mlar var olma mücadelesi verirken proje tak覺mlar覺n覺n nas覺l olup da her geçen gün say覺s覺n覺n artt覺覺n覺n ve bu proje tak覺mlar覺n覺n hangi finansal destekle zirveye oynayan tak覺mlar haline geldiidir. Bu da bir baka yaz覺n覺n konusu olsun.

Ankaragücü’nün gerçekletirdii bu mucizeyi Türkiye’de gerçekletirebilecek bir baka kulüp daha var m覺 tart覺覺l覺r. Çünkü sadece ekonomik destek ve camian覺n kenetlenmesiyle bitebilecek bir i deil. Alt覺 y覺l boyunca çekilen bir çile var, kan var, ter var. Bu ayn覺 zamanda ciddi bir sab覺r testiydi. Ankaragücü camias覺 bu testi de baar覺yla geçti. Ve Ankaragücü u anda ülkemizde ekonomik problemlerin, borçlar覺n, hacizlerin gölgesinde var olma mücadelesi veren ne kadar tak覺m varsa hepsi için bir rol model oldu.

Futbolda dümek var ama 襤lhan Cavcav Sezonunda dümek asla!

Gençlerbirlii’nin sorunlu kadro yap覺s覺, bu sezon geriye dütüü maçlarda puan almas覺n覺 zorlat覺r覺yor. K覺rm覺z覺-karalar bu sezon ligde geriye dütüü 15 maçta da malup oldu. Özat’覺n ikinci geliinden sonra yaanan 10 maçl覺k “yalanc覺 bahar” sonras覺 oynanan 8 maçta al覺nan 4 puan ve her geçen hafta dibe giden tak覺m futboluyla Gençlerbirlii “ba覺ra ba覺ra” düüyor. Ümit Özat’覺n her hafta farkl覺 bir 11’le sahaya ç覺kmas覺, tak覺m覺 yapboza çevirmesi art覺k kabak tad覺 vermeye balarken son oynanan Sivasspor maç覺nda maç覺n 20.dakikas覺nda biri zorunlu olmak üzere iki oyuncu deiiklii yapan, 55’te de son hakk覺n覺 kullanan Özat, 65.dakikada sakatlanan Ayd覺n Karabulut’u geriye dütüü maçta 10 kii kalmamak için sakat sakat sahada tutmak zorunda kald覺. Üstelik genç teknik adam覺n 20.dakikada oyunu çevirmesi için sahaya sürdüü isimler de 19 ya覺ndaki Rahmetullah Beribek ve 襤lker Karaka. Bu isimlerin bu maç覺n a覺rl覺覺n覺 kald覺rmas覺 mümkün deil.

襤ç sahada Galatasaray, Beikta ve Baakehir’i yenen, Fenerbahçe’den de Kad覺köy’de 1 puan alan Gençlerbirlii, bu 4 maçtan 10 puan ç覺kard覺. Yani toplam puan覺n覺n üçte biri. Bu veri bizi her zaman savunduum teze götürüyor; Gençlerbirlii’nin kadro yap覺s覺 ve Özat’覺n futbol anlay覺覺 kazanmak zorunda olduu, kora kor maçlarda s覺n覺fta kal覺yor. Bu geçen sezon 8.bitiren ve son 10 y覺l覺n en iyi derecesini yapan tak覺m için de geçerliydi.

Deinmek istediim son nokta ise Ümit Özat’覺n Sivasspor maç覺 sonras覺 bas覺n toplant覺s覺nda sarf ettii ve beni hayretler içerisinde b覺rakan sözleri. Özat, küme dümeyi futbolun içinde olan bir durum olarak tan覺mlad覺. Evet ligden dümek futbolun içinde olan bir ey. Futbolun heyecan ve hayal k覺r覺kl覺覺 kaynaklar覺ndan biri. Hadi Gençlerbirlii için de küme dümenin normal bir olgu olduunu varsayal覺m. Peki ya 襤lhan Cavcav Sezonu’nda küme dümek? Bu da m覺 normal? Gençlerbirlii’nin 襤lhan Cavcav Sezonu’nda b覺rak覺n düme hatt覺nda olmas覺n覺, ligi ilk 10 içinde bitirememesi bile baar覺s覺zl覺kt覺r. O nedenle ligin bitimine 3 maç kala Özat’覺n küme dümeyi normalletirmeye çal覺mas覺, bence kalan maçlar için tak覺m覺ndan umudu kalmad覺覺 için kendisinin yapt覺覺 bir alg覺 operasyonu(!) gibi duruyor.

 

Telekom eski günlerine göz k覺rp覺yor

Türk Telekom geçen sezon dütüü BSL’ye bir senelik TBL maceras覺n覺n ard覺ndan s覺k覺 bir geri dönü yapt覺. Ligin normal sezonunu, güçlü kadrosuyla domine eden Mavi Kaplanlar, 2005-2010 aras覺ndaki güçlü dönemine geri dönme sinyalleri veriyor. Bunu sadece saha içinde al覺nan sonuçlarla deil, geçen sezon yaanan hayalk覺r覺kl覺覺n覺n ard覺ndan bu sezon saha d覺覺nda da; idari anlamda çok güçlü bir yap覺 kurulduunu görerek söylemek mümkün. Türk basketbolunun tamamen 襤stanbul hegemonyas覺 alt覺na girdii u son birkaç y覺lda, güçlü bir Türk Telekom’un varl覺覺 sadece Ankara basketbolu için deil, ülke basketbolu aç覺s覺ndan da çok önemli.

Eurocup’tan TB2L’ye

4 sene önce Eurocup’ta çeyrek final mücadelesi veren ve Ankara’da Euroleague’den elenerek Eurocup’a gelen dev tak覺mlar覺 dize getiren TED Kolejliler, geçen sezon dütüü TBL’den de bu sezon TB2L’ye dütü. Futboldaki har vurup harman savuran ve spor kulüplerini kendi oyunca覺 gibi gören yöneticilerin harcad覺覺 bir kulüp oldu TED. Türk basketbolunda önemli bir kilometre ta覺 olan TED’in, Ankaragücü gibi ahlan覺覺n覺 görmek dileiyle.

An覺l Yazar