Yazřnřn Yayřn Tarihi:
11/04/2018-09:54
Galibiyetin mimar─▒ ├ťmit ├ľzatÔÇÖd─▒r

Spor Toto Süper Lig’de dü┼čme potas─▒ndan bir an önce kurtulmak için ekstra puanlara ihtiyac─▒ olan Gençlerbirli─či, Ankara 19 May─▒s Stad─▒nda kar┼č─▒la┼čt─▒─č─▒ ┼čampiyonlu─čun en büyük favorisi Galatasaray’─▒, maç─▒n ba┼č─▒ndan sonuna kadar oynad─▒─č─▒ ak─▒ll─▒ oyunla 1-0 ma─člup etti ve ekstra 3 puan ihtiyac─▒n─▒ kar┼č─▒lad─▒.

Gençlerbirli─či teknik direktörü Ümit Özat’─▒ sezon ba┼č─▒ndan beri çok ele┼čtirdim. Gerek kritik maçlardan önce rakipler ve kendi tak─▒m─▒ hakk─▒nda yapt─▒─č─▒ sivri aç─▒klamalar, gerekse maçlardaki saha içi ve taktiksel düzendeki tercihleri en çok ele┼čtirdi─čim konular─▒n ba┼č─▒nda geliyordu. Hala da ele┼čtirdi─čim baz─▒ yönleri var. Ancak, yi─čidi öldür hakk─▒n─▒ yeme. Ligin favorisi olan ve kalitesini ispat etmi┼č Galatasaray kar┼č─▒s─▒nda Ümit Özat’─▒n sahaya ç─▒kard─▒─č─▒ kadro ve oyunun ilerleyen dakikalar─▒ndaki oyuna müdahale ┼čekilleri kelimenin tam anlam─▒yla muazzamd─▒.

Galatasaray’─▒n üstün yönlerini çok iyi analiz eden Ümit Özat, rakibin hücum gücünün %50’si olan Gomis, Gary Rodrigues ve  Feghouli’yi durdurmak için Zeki Yavru – Luccas Claro – Sergei Palitsevich – Florentin Pogba ve Alper Uluda─č’dan  olu┼čan 5’li defans ile maça ba┼člad─▒. Gomis-Rodrigues ikilisi ilk yar─▒da kaleyi bile göremedi. ─░leri uç adamlar─▒ etkili olamasa da,  ilk yar─▒da orta saha üstünlü─čü Galatasaray’da idi ve Gençlerbirli─či bu yar─▒da orta sahada en ufak bir üstünlük sa─člayamad─▒, c─▒l─▒z ataklar d─▒┼č─▒nda kaleye bile gidemedi. K─▒sacas─▒, zevksiz ve k─▒s─▒r bir ilk yar─▒ oldu diyebiliriz.

Gençlerbirli─či teknik direktörü Ümit Özat orta sahadaki bu zaaf─▒ görmü┼č olacak ki, ikinci devrenin ba┼č─▒nda çok do─čru bir de─či┼čikli─če giderek Ahmet O─čuz’u oyuna al─▒p, ilk yar─▒n─▒n etkisiz isimlerinden biri olan Kamal Issah’─▒ oyundan ç─▒kard─▒. Böylece, ilk yar─▒da sa─č bek bölgesinde oynayan Zeki Yavru da ön liberoya geçmi┼č oldu. Hal böyle olunca, Galatasaray’─▒n orta sahadaki etkinli─či de bir nebze olsun dinmi┼č oldu. Tabi, Galatasaray teknik direktörü Fatih Terim’in tak─▒m─▒n─▒n pas merkezinde yer alan Belhanda ve Selçuk ─░nan’─▒n ikisini birden oyundan almas─▒ da bunda etkili oldu. Bu de─či┼čiklikler gerçekten ak─▒l almaz ve bir o kadar da Fatih Terim  fantazilerine uygun bir  de─či┼čiklik oldu.

Ligimizde bu tür maçlar hep oluyor. Zay─▒f ile güçlünün maçlar─▒nda pe┼činen zay─▒f─▒n yenilgisi kabul edilir, maçtan önce 3 puan hep güçlünün hanesine yaz─▒l─▒r. Nitekim itiraf etmeliyim ki ben de ligin ikinci devresinin ba┼č─▒nda yapt─▒─č─▒m puan hesaplar─▒nda bu maç için Gençlerbirli─či hanesine 0 (s─▒f─▒r) puan yazd─▒m. Hele Alanyaspor yenilgisi ve Akhisar beraberli─či sonras─▒  bu maçtan 3 puan ç─▒karmas─▒ hayal ötesi mucizeydi benim için. 

Bu maçtan beklentim, zay─▒f taraf olan Gençlerbirli─či'nin kendi sahas─▒na kapanmas─▒, alan─▒n─▒ iyi parsellemesi, top Galatasaray'─▒n oyun kurucu ve golcülerine geldi─činde 2-3 ki┼čiyle pres yapmas─▒yd─▒. Burada en önemli unsur futbolcular aras─▒nda yard─▒mla┼čma ve gard─▒n─▒ dü┼čürmeden sava┼čmakt─▒. Zay─▒f taraf Gençlerbirli─či aç─▒s─▒ndan güzel bir taktik ama istekli, arzulu, çal─▒┼čkan bir (hele hele Galatasaray gibi) güçlü bir tak─▒ma kar┼č─▒ bu takti─čin yan─▒nda ┼čans─▒n da yaver gitmesi gerekirdi.

Gençlerbirli─či alan─▒ iyi parselledi. Ümit Özat, 5-4-1 takti─čiyle dizilerek maç─▒n ba┼č─▒nda "Çanakkale Geçilmez" i oynayaca─č─▒n─▒ gösterdi. Bu dizili┼či maç süresince genellikle korudu. Sessegnon, Manu ve Jailton gibi hücumcu ayaklar ile dahi blok olu┼čturdu.  Bu blo─čun aras─▒nda bo┼čluk bulamayan Galatasaray zorlanmaya ba┼člad─▒ ve oyundan dü┼čtü. Maç süresince Gençlerbirli─či oyuncular─▒ Galatasaray’a hemen hemen hiç net pozisyon vermediler. Topla oynama yüzdesi %76 olarak Galatasaray lehine olsa da, pozisyon üretimi konusunda k─▒s─▒r bir gün ya┼čad─▒. Galatasaray maç─▒n büyük bölümünde tek kale oynad─▒. Ancak, bu unsur istatistikleri yükseltmekten ba┼čka bir i┼če yaramad─▒.

Ümit Hoca’n─▒n Galatasaray’a kar┼č─▒ sadece savunmay─▒ dü┼čünmesi normaldi. Çünkü, biliyordu ki kora kor oynamaya kalksa sonuç hüsran olurdu. Taktik aç─▒dan kenarlarda Mariano ve Nagatomo’nun ç─▒k─▒┼č─▒n─▒ engelleyen Gençlerbirli─či, Feghouli ve Rodrigues’e de alan b─▒rakmay─▒nca, kenardan oynamak isteyen Galatasaray’─▒, kalabal─▒k ve bo─čucu orta saha ortam─▒na çekerek tuza─ča dü┼čürdü. 

Galatasaray habire top çevirdi pas yapt─▒. Ama adam geçemiyorsan, ┼čut atam─▒yorsan, sa─čdan soldan ceza alan─▒na top indiremiyorsan gol atamazs─▒n maç─▒ kazanamazs─▒n. Bu arada rakipte kazara golü bulursa yand─▒ gülüm keten helva. Nitekim dün böyle oldu.

Ancak, maç─▒n ba┼člar─▒nda (14. Dk.) Gençlerbirli─či oyuncusu Deniz’in kaleciyi de geçti─či pozisyonda aya─č─▒n─▒n kaymas─▒ nedeniyle gol atamamas─▒ belki de maç─▒n kaderini de─či┼čtirdi. Gençlerbirli─či golü o dakikada bulsayd─▒ belki de uyuyan dev uyanacak Gençlerbirli─či aç─▒k farkla ma─člup olacakt─▒.

Gençlerbirli─či golü öyle bir anda buldu ki, o golün telafisi olamazd─▒, çünkü maç bitmi┼čti.

Haftaya Kayserispor ile deplasmanda oynayacak Gençlerbirli─či bu moral üstünlü─čü ile oradan da puan ve puanlarla döner diye dü┼čünüyorum. ─░n┼čallah rehavete dü┼čmezler.

BARI┼×CAN ─░─×REK 

Bar─▒┼čcan ─░─črek