Haberin Yayn Tarihi:
15/05/2019-23:38
Umut G羹ldal, Ankarag羹c羹'ndeki son gelimeleri yazd覺: "Ahlar vahlar aras覺nda"

Baakehir maç覺 ile birlikte Ankaragücü “ahlar vahlar” aras覺nda kendini bir kez daha atein içine att覺. Kritik zamanlarda yap覺lmayan hamleler, ans faktörü ve her eyden önemlisi hakem hatalar覺 ile hayati puan kay覺plar覺 ligin kaderini deitirdi

Neyse ki Ankaragücü, bu gün ligde kendi göbek ba覺n覺 kesecek durumda ve bu durumu düme hatt覺ndaki dier tak覺mlar覺n kendi aralar覺nda oynad覺klar覺 maçlara borçlu. Fikstür gerei düme hatt覺ndaki neredeyse bütün tak覺mlar son haftalarda puan mücadelesini birbirleri aras覺nda verdiler.

Ligin ilk yar覺s覺 15 hafta sonunda 襤smail Kartal yönetiminde 20 puan toplayan Ankaragücü, Mustafa Kaplan idaresinde gene 15 haftada 17 puan toplayabildi. Yönetimin deimi ile “hain, ibirlikçi, darbeci” kadronun 20 puan almas覺 ve “darbeyi engelledik” denilen dönemde sadece 17 puan al覺nmas覺 u an bulunan s覺ralaman覺n ne kadar büyük bir ans ve avantaj olduunu bizlere gösteriyor.

Tabi ligin ilk yar覺s覺nda ligin dier ekiplerinin kadro kalitesi ile ikinci yar覺daki kadro yap覺lar覺 çok farkl覺… Bu nedenle baar覺 kar覺lat覺rmas覺 yapmak çok doru sonuçlar vermez. Söylemek istediim yeni transferler ve kadro yap覺s覺n覺n geçici bir çözüm olduu ve genel tabloyu çokta olumlu yönde etkileyemedii…

Devre aras覺 krizini, neredeyse bütün kadroyu deitirerek yönetmeye çal覺an Ankaragücü yönetimi, sezonun en hayati 2 haftas覺na girerken gene ciddi krizler ile kar覺 kar覺ya kalm覺 durumdad覺r. Bunun sebebi maalesef yönetimin iletiime kapal覺 ve ben yapt覺m olducu anlay覺覺 diyebiliriz.

襤kinci yar覺n覺n ba覺nda kadro deiimi sonras覺 birçoumuz birazda mizahi bir bak覺 aç覺s覺 ile ”Yeni al覺nan oyuncular, paras覺n覺n ödenmeyeceini anlayana kadar lig biter ve biz ligde kal覺r覺z” demitik. Tabi bu durum espriden öteye geçmez diye düünüyorduk, ancak öyle olmad覺.

Ligin bitimine 2 hafta kala düme potas覺 içerisindeki Ankaragücü içinde Faty ile balayan çözülme,Djedje ve hemen arkas覺ndan Pinto ile devam etti. Ahmet Gökçek döneminden kalan Klukowski dosyas覺da bu karmaaya eklenince Ankaragücü için puan silme cezalar覺na neden olacak sürecede merhaba demi olduk.

Birçok yaz覺mda söylemitim. Bu camia maalesef kaostan beslenen ve krizleri hiç eksik olmayan bir camia… Bu durum tabiki sürdürülebilir deil. Öyle olduu da yaananlar ile çok net bir ekilde kar覺m覺zda duruyor.

Yönetime yöneltilen hiçbir eletiri, öneri ve tavsiye dikkate al覺nm覺yor. Hiçbir konuda ortak ak覺l oluturulmuyor ve aksiyon al覺nm覺yor. Kurumsallaamad覺覺 sürece günü kurtarman覺n ve kaosun eksik olmayaca覺n覺 defalarca yazd覺k söyledik. Ancak maalesef kar覺l覺k bulamad覺k. Ankaragücü içerisine kendi taraftarlar覺 al覺nmad覺覺 sürece her türlü operasyonun rahatl覺kla yap覺labileceini söyledik. Kulübü taraftara aç覺n dedik. Stadyum ile ilgili, passolig sat覺lar覺 ve store ile ilgili at覺lacak basit ad覺mlar覺n bir rüzgâr yarataca覺n覺 bununla da sinerji oluturaca覺n覺, oluan sinerji ile de baar覺n覺n yakalanabileceini anlatmaya çal覺t覺k. Tüm bunlar覺n kurumsal iletiimin güçlendirilmesi ile mümkün olaca覺n覺 yönetimin effaflamas覺 gerektiini söyledik. Daha yazabilecek çok fazla ey var ama muhatap bulmakta maalesef zorlan覺lan yaz覺lar bunlar…

襤te bu talepler yönetimin çok para harcayarak, büyük fedakârl覺klar yaparak yerine getirecei projeler deil. Tam aksine çok kolay at覺labilecek ad覺mlard覺. Ad覺mlard覺 diyorum çünkü mevcut yönetimin ben yapar覺m olur tavr覺ndan vazgeçmeyecei maalesef aç覺kça görünüyor.

Eer bu camiaya operasyon çekilebiliyor, MKE yard覺mlar覺 engellenip, futbolcular覺n tak覺mdan ayr覺lmalar覺 yada oynamalar覺 engelleniyor ise yönetimin zaaflar覺ndan,beceriksizliindendir.  Eer bu operasyonlar覺 yapan ve yönetimin deimi ile “Kulübü ele geçirmeye çal覺anlar” gerçekten var ise, yönetimden daha baar覺l覺 olduklar覺 çok aç覺kt覺r. Oluan tabloda yönetim futbolcu alacaklar覺n覺 ödemiyor, tak覺mdan ayr覺lmalar覺 engelleyemiyor ve puan silme noktas覺na gelecek dosyalar覺 camia gündeminden uzaklat覺ram覺yorlar. Maddi destek salayam覺yor ve ehri tak覺m ile bütünletirmeyi beceremiyorlar.

Maalesef Süper ligde camia yönetmek, 2-3 kii ile kapal覺 bir ekilde, kimseye hiçbir ey sormadan , “bakkal dükkân覺 iletir gibi”, küçük olsun benim olsun mant覺覺 ile çokta mümkün olmayan büyüklükte ve bütçede bir oluum. Bir gecede tanesi 300 liradan 130.000 forma 20 milyon sms katk覺s覺 salayan yönetimlerin olduu bir mecra. Gene Süper ligde Ankaragücü’nün borcunun neredeyse 2-3 kat覺na sahip tak覺mlar覺n hiç birisi herhangi bir oyuncu kayb覺, puan silme cezas覺 yada bunun gibi benzer s覺k覺nt覺lar yaam覺yorlar. Maddi s覺k覺nt覺lar neredeyse bütün camialar覺n yaad覺覺 ve çözümüne devlet elinin gerektii büyük problemler, ancak Ankaragücü bu problemleri yönetimsel yanl覺l覺klar ve yetersizlikler nedeni ile en ciddi ekilde yaayan camialardan birisi durumda.

Eer k覺sa vadede günü kurtaran, gelecei ipotek ettiren anlay覺 devam eder ise, Sivasspor ve Göztepe maçlar覺ndan al覺nan sonuçlar覺n hiçbir deeri olamayacak ve gelecek s覺k覺nt覺lar覺 ile gelecek. Söylemekten çekinmeyeceimiz dier bir konuda eer bu camia tökezler ve düer ise tekrar çok eletirdiimiz bugünlere dahi ulaamaz…

襤te bu olumsuz ve karamsar süreç de bu hafta Eryaman’da Sivassporu yeneceimizi düünüyorum. 襤imizi Göztepe maç覺na b覺rakmayaca覺m覺z konusunda oldukça rahat覺m. Zaten aksi durumda bu kadar s覺k覺nt覺lar覺n aras覺nda son haftay覺 kald覺rabilecek psikolojiye ve sakinlie sahip olunmad覺覺n覺 söyleyebilirim. Yani eer Sivasspor maç覺nda olumsuz bir sonuç ç覺kar ise ligde kalmam覺z mucizelere kalacakt覺r. Ancak sonuçlar覺n yukar覺da bahsettiim olumsuzluklar içerisinde Ankaragücü aç覺s覺ndan ne kadar anlaml覺d覺r bilemiyorum…

UMUT GÜLDAL

Bu habere Su adresten ulaSabilirsiniz:
http://www.sporanki.com/haberi/65056-Umut_Guldal_Ankaragucundeki_son_gelismeleri_yazdi_Ahlar_vahlar_arasinda.html