Haberin Yayřn Tarihi:
12/07/2018-12:12
Gecekondu'dan stat tepkisi: ÔÇťYanl─▒┼čtan ├žok ├žabuk d├Ân├╝lmelidirÔÇŁ

Yeni sezonda Spor Toto Süper Lig'de mücadele edecek MKE Ankaragücü, Ankara'da ya┼čanan stadyum krizi nedeniyle ilk yar─▒daki maçlar─▒n─▒ Afyon'daki Zafer Stad─▒'nda oynama karar─▒ ald─▒. Ya┼čanan geli┼čme Ankaragücü taraftarlar─▒n─▒n tepkisine neden oldu.

Ankara 19 May─▒s Stad─▒’n─▒n y─▒k─▒m a┼čamas─▒nda olmas─▒, Eryaman Stad─▒’n─▒n ise henüz tamamlanmamas─▒ ba┼čkentte stadyum krizine neden oldu. MKE Ankaragücü'nün maçlar─▒n─▒n Afyon Zafer Stad─▒ oynat─▒lmas─▒ yönünde çözüm bulununca taraftarlar duruma tepki gösterdi. Ankaragücü taraftar gruplar─▒, sosyal medyada maçlar─▒n Ankara’da oynat─▒lmas─▒ yönünde payla┼č─▒mlarda bulundu.

MKE Ankaragücü yetkilileri, bas─▒n mensuplar─▒ ile yap─▒m─▒ devam eden Eryaman Stad─▒’n─▒n ┼čantiye alan─▒n─▒ gezerek yetkilerden bilgi alm─▒┼čt─▒. Yetkililer, sosyal medyada ç─▒kan Eryaman Stadyumu’nun yap─▒m─▒n─▒n durduruldu─ču yönündeki haberler üzerine stad─▒n 15 Eylül tarihinde hizmete girece─čini ve maçlar─▒n Eryaman Stad─▒'nda oynanaca─č─▒n─▒ belirtmi┼čti. Stat konusunda ya┼čanan yeni geli┼čmeler kar┼č─▒s─▒nda MKE Ankaragücü Kulübü, 2018-2019 sezonunun ilk yar─▒s─▒ndaki iç saha maçlar─▒n─▒, yap─▒m─▒ devam eden Eryaman Stadyumu'nun sezon ba┼č─▒na yeti┼čmemesi ve Ankara 19 May─▒s Stad─▒'n─▒n y─▒k─▒m ihalesinin yap─▒lmas─▒ndan dolay─▒ Afyon Zafer Stad─▒'nda oynayaca─č─▒n─▒ aç─▒klad─▒. Yap─▒lan aç─▒klaman─▒n ard─▒ndan Ankaragücülü taraftarlar, maçlar─▒n Afyon’da oynat─▒lmas─▒n─▒n do─čru bir karar olmad─▒─č─▒n─▒ savundu. Taraftarlar sosyal medyada tepkilerini, “Yaz─▒klar Olsun, Afyon’a Hay─▒r ve Stadyumsuz Ankara” yaz─▒lar─▒ ile payla┼č─▒m yaparak gösterdiler.

“Yanl─▒┼čtan çok çabuk dönülmelidir” 

1910 Ankaragücü Taraftarlar Derne─či Gecekondu Grubu Bas─▒n Sözcüsü Serhat Kahveci, MKE Ankaragücü maçlar─▒n─▒n Afyon Stadyumu'nda oynat─▒lma karar─▒n─▒ kabul etmediklerini ifade etti. Kahveci, “Afyon’da oynama iste─či kabul edilebilir bir ┼čey de─čil. Süper Lig’de Ankara’y─▒ tek temsil eden Ankaragücü’nden bahsediyoruz. Ankara’da oynamam─▒z için birçok neden var. Bize Afyon Stad─▒ adres gösteriliyor. Kimsenin bunu kabul etmemesi gerekiyor. Burada çok fazla sorumlu var. Bu ┼čehrin bürokratlar─▒, siyasileri, belediye ba┼čkan─▒ ve akla kim geliyorsa bu i┼čte herkes sorumludur. Bu sorumluluktan da bir pay almak zorundad─▒r. Yanl─▒┼čtan çok çabuk dönülmelidir” dedi.

“┼×ehrin tak─▒m─▒na Ankara’da stat bulam─▒yorsan yaz─▒klar olsun” 

Eryaman Stadyumu’nun aç─▒l─▒┼č─▒na kadar Ankaragücü maçlar─▒n─▒n 19 May─▒s Stadyumu'nda oynat─▒lmas─▒ gerekti─čini savunan Kahveci, ┼čunlar─▒ kaydetti:

“15 Eylül tarihinde Eryaman Stad─▒'n─▒n yeti┼čece─čini aç─▒klad─▒n─▒z. Ankaragücü May─▒s ay─▒nda ┼čampiyonlu─čunu ilan etti. A─čustos’ta ba┼člayacak lig için Eryaman Stad─▒'n─▒ yeti┼čtireceksin ya da 19 May─▒s Stad─▒'n─▒n y─▒k─▒m─▒n─▒ erteleyeceksin. ┼×ehrin tak─▒m─▒na Ankara’da stat bulam─▒yorsan yaz─▒klar olsun. Bu bir skandald─▒r ve hiçbir ┼čey söylenemez.”

“10 bin taraftar─▒n 250 kilometrelik yolda nelerle kar┼č─▒la┼čaca─č─▒n─▒ bilmiyoruz” 

Afyon’da neler ile kar┼č─▒la┼čacaklar─▒n─▒ ve güvenlik konusunda neler olaca─č─▒n─▒ bilmediklerini söyleyen Kahveci, “Herkesin Allah yard─▒mc─▒s─▒ olsun. Sadece Ankaragücü taraftar─▒n─▒n de─čil, 10 bin ki┼činin Afyon’a gitti─čini dü┼čünelim. Bir ki┼činin burnu kanasa bunun vebalini kim ödeyebilir? 10 bin taraftar─▒n 250 kilometrelik yolda nelerle kar┼č─▒la┼čaca─č─▒n─▒ bilmiyorsunuz. Bizim aram─▒z─▒n iyi olmad─▒─č─▒ Süper Lig tak─▒mlar─▒ var. Onlarla yolda kar┼č─▒la┼čt─▒─č─▒m─▒z─▒ dü┼čünelim. Bu yolun güvenli─čini kim alacak. Bilmedi─čimiz bir ┼čehre gidiyoruz. Biz kesinlikle sporda ┼čiddetin olmamas─▒n─▒ istiyoruz. Sporda ┼čiddet olmamas─▒ için de mücadele ediyoruz” dedi.

“Yetkililerin, Ankara’da maçlar─▒n nas─▒l oynataca─č─▒n─▒ dü┼čünüp formül bulmas─▒ gerekiyor” 

Kahveci, sözlerine ┼čöyle devam etti:
“Yetkililerin, 19 May─▒s Stad─▒'n─▒n y─▒k─▒m─▒n─▒ durdurup oynanabilir hale getirmesi gerekiyor. Afyon’a gitmenin maliyetinden daha az olur. Herkes üstüne dü┼čeni yaps─▒n. Ankaragücü’nü sezonun ilk haftas─▒nda Ankara’da nas─▒l oynataca─č─▒n─▒ dü┼čünüp formül bulmas─▒ gerekiyor.”

“Tak─▒m evinde oynad─▒─č─▒ gibi rahat oynamayacak” 

MKE Ankaragücü tak─▒m─▒n─▒n da 17 maç deplasmanda oynayaca─č─▒n─▒ ve i┼člerinin zor oldu─čunu aktaran Kahveci, “Ankaragücü taraftar─▒ birkaç y─▒ld─▒r tak─▒ma itici güç olmas─▒yla beraber ┼čampiyonlu─ču elde ettik. Bakt─▒─č─▒m─▒zda transferlerde istedi─čimiz noktada de─čiliz. Taraftara ihtiyaç olmayacak bir tak─▒m olu┼čturulursa buna tamam. Ankaragücü taraftar─▒ birkaç maç gider. Ama bundan sonra maddi ve manevi yükümlülükleri olacak. Bir yerden sonra gidemeyiz. Giden taraftar say─▒s─▒nda azalmalar ba┼člayacak. Tak─▒m 17 maç deplasman oynayacak. Tak─▒m─▒n da i┼či zor görülüyor. Tak─▒m evinde oynad─▒─č─▒ gibi rahat oynamayacak. Tak─▒m da otobüs ile gelip gidecek. Bu süreç çok zor” de─čerlendirmesini yapt─▒.

Gecekondu taraftar lideri Ali ─░mdat ise stat konusunda al─▒nan karara ili┼čkin de─čerlendirmesinde ┼čunlar─▒ söyledi:
“Afyon’da maçlar─▒n oynat─▒lmas─▒na s─▒cak bakm─▒yoruz. Bunun nedeni bilmedi─čimiz bir ┼čehre gidiyoruz. Gidip gelme ve yol güvenli─činin nas─▒l olaca─č─▒n─▒ bilmiyoruz. Zor günler bizi bekliyor. Yetkililerin bir an önce stat sorununu çözmesini istiyoruz.”  

Bu habere Su adresten ulaSabilirsiniz:
http://www.sporanki.com/haberi/60802-Gecekondudan_stat_tepkisi_ÔÇťYanlistan_cok_cabuk_donulmelidirÔÇŁ_.html