Haberin Yayn Tarihi:
11/07/2018-15:51
襤ngiltere mi, H覺rvatistan m覺?

2018 FIFA Dünya Kupas覺 yar覺 finalinde H覺rvatistan ile 襤ngiltere kar覺 kar覺ya gelecek. 

Bakent Moskova'daki Luzhniki Stad覺'nda bugün oynanacak kar覺lama saat 21.00'de balayacak. Kar覺lamada Cüneyt Çak覺r düdük çalacak.

Rekabette 襤ngiltere üstünlüü

襤ki tak覺m aras覺nda oynanan maçlara bak覺ld覺覺nda 襤ngiltere'nin üstünlüü bulunuyor.

H覺rvatistan ile 襤ngiltere aras覺nda bugüne kadar 5'i resmi 2'si haz覺rl覺k kar覺lamas覺 olmak üzere 7 maç oynand覺. 襤ngiltere bu kar覺lamalarda 4 galibiyet elde etti. H覺rvatistan ise 2 maçta sahadan galibiyetle ayr覺ld覺. Rekabette 1 kez de beraberlik yaand覺.  

襤ngiltere'nin att覺覺 18 gole, H覺rvatistan 10 golle kar覺l覺k verdi.

襤lk maç ve tek beraberlik

襤ki ekip aras覺ndaki ilk maç 24 Nisan 1996'da 襤ngiltere'nin bakenti Londra'da oynand覺. 

Mücadele 0-0'l覺k eitlikle tamamland覺. Bu kar覺lama iki tak覺m覺n bugüne kadar berabere kald覺覺 ve golsüz sona eren tek maçlar覺 olarak da kay覺tlara geçti. 

En farkl覺 galibiyet

H覺rvatistan ile 襤ngiltere aras覺nda oynanan maçlarda en farkl覺 galibiyeti 襤ngilizler elde etti. 

Rekabetin son mücadelesi de olma özellii ta覺yan maçta 襤ngiltere, H覺rvatistan'覺 5-1 malup etti. 

Londra'da oynanan Dünya Kupas覺 Avrupa elemeleri grup kar覺lamas覺nda ev sahibi ekibin golleri Frank Lampard (2), Steven Gerrard (2) ve Wayne Rooney'den geldi. H覺rvatistan'覺n tek golünü ise Eduardo kaydetti. 

H覺rvatlar'dan 13 ayda 2 galibiyet

H覺rvatistan, 襤ngiltere kar覺s覺ndaki 2 galibiyetini de 13 ay içinde yapt覺覺 maçlarda elde etti.

襤ki ekip 2008 Avrupa Futbol ampiyonas覺 elemelerinde ayn覺 grupta yer ald覺. 

H覺rvatistan grupta oynanan iki maçta da 襤ngiltere'yi malup etmeyi baard覺. Rakibi kar覺s覺nda oynad覺覺 ilk 3 maçta kazanamayan H覺rvatlar, Zagreb'te oynanan mücadeleyi 2-0 kazand覺. 

Londra'da oynanan maça Avrupa ampiyonas覺'na kat覺lmak için mutlak galibiyet parolas覺yla ç覺kan 襤ngilizler büyük bir hayal k覺r覺kl覺覺na urad覺. Maça iyi balayan ve ilk yar覺y覺 da 2-0 önde kapatan konuk ekip sahadan 3-2 galip ayr覺ld覺. 

襤ngilizler bu yenilgi ile grupta 3. s覺raya geriledi ve ampiyonaya kat覺lma hakk覺nd覺 elde edemedi. 

H覺rvatistan 22. maç覺nda

Kat覺ld覺覺 ilk Dünya Kupas覺 olan 1998 Fransa'da üçüncülük elde ederek ad覺ndan söz ettiren H覺rvatistan, ard覺ndan kat覺ld覺覺 3 ampiyonada grup aamas覺n覺 geçemedikten sonra Rusya'da bu anss覺zl覺覺n覺 k覺rd覺.

ampiyonada bugüne kadar oynad覺覺 21 maçta 10 galibiyet, 4 beraberlik ve 7 malubiyet alan H覺rvatlar, 31 gol atarken, kalelerinde 21 gol gördü.

襤ngiltere 68. maç覺nda

襤ngiltere, ampiyona boyunca ç覺kt覺覺 67 maçta 29 galibiyet, 21 beraberlik ve 17 yenilgi ald覺. 襤ngilizler 90 gol atarken, kalesinde ise 60 gol gördü.

15. Dünya Kupas覺'n覺 yaayan 襤ngilizler 1966'da ev sahibi olduklar覺 turnuvay覺 kazanarak Dünya ampiyonu unvan覺n覺 elde etmiti. 

襤ngilizler o günden sonra kat覺ld覺klar覺 9 turnuvada yar覺 finalden yukar覺s覺n覺 göremediler.

Ada ekibinin, Dünya Kupas覺 tarihindeki en golcü oyuncusu 1986 ve 1990'daki ampiyonalarda 10 kez fileleri havaland覺ran Gary Lineker.

Bu habere Su adresten ulaSabilirsiniz:
http://www.sporanki.com/haberi/60788-Ingiltere_mi_Hirvatistan_mi.html