Haberin Yayn Tarihi:
10/07/2018-12:35
Fransa m覺, Bel癟ika m覺?

Rusya'da düzenlenen 2018 FIFA Dünya Kupas覺 yar覺 finalinde Fransa ile Belçika kar覺 kar覺ya gelecek. Bugün oynanacak mücadele TRT 1'den canl覺 yay覺nlanacak. 

Fransa ile Belçika aras覺nda Saint Petersburg Stad覺'nda oynanacak kar覺lamada Uruguay Futbol Federasyonundan Andres Cunha düdük çalacak. Finale yükselecek ilk ekibin belirlenecei Fransa-Belçika maç覺 saat 21.00'de balayacak.

Meunier cezal覺

Belçika'da sar覺 kart cezal覺s覺 Thomas Meunier yar覺 final kar覺lamas覺nda tak覺m覺ndaki yerini alamayacak. Meunier, Belçika'n覺n Brezilya'y覺 2-1 malup ederek eledii çeyrek final kar覺lamas覺nda gördüü sar覺 kartla cezal覺 duruma dümütü.

Fransa'da ise sar覺 kart cezas覺 sona eren Blaise Matuidi, teknik direktör Didier Deschamps'覺n forma vermesi halinde bu maçta görev yapabilecek.

Yar覺 finalin dier maç覺nda ise H覺rvatistan ile 襤ngiltere kar覺 kar覺ya gelecek.

Rekabette Belçika üstünlüü

襤ki tak覺m aras覺nda oynanan maçlara bak覺ld覺覺nda Belçika'n覺n üstünlüü bulunuyor. Fransa ile Belçika aras覺nda bugüne kadar 11'i resmi 62'si haz覺rl覺k kar覺lamas覺 olmak üzere 73 maç oynand覺. Belçika bu kar覺lamalarda 30 galibiyet elde ederken, 24 maçta da sahadan yenilgi ile ayr覺ld覺. Mücadelede 19 kar覺lama da beraberlikle sona erdi. Belçika'n覺n att覺覺 160 gole, Fransa 127 golle kar覺l覺k verdi.

襤ki tak覺m aras覺ndaki ilk yar覺 final

Fransa ile Belçika'y覺 kar覺 kar覺ya getirecek mücadele iki tak覺m aras覺ndaki ilk yar覺 final olarak da tarihe geçecek. 襤ki tak覺m daha önce Dünya Kupas覺'nda iki kez kar覺 kar覺ya geldi. 1938'de Fransa'n覺n ev sahiplii yapt覺覺 ampiyonan覺n ilk turunda oynanan maç覺 ev sahibi ekip 3-1 kazand覺.

Meksika'n覺n ev sahipliindeki ampiyonada ise kazanan taraf覺 penalt覺 at覺lar覺 belirledi. 襤ki tak覺m aras覺ndaki 3.'lük maç覺nda 90 dakika ve uzatma bölümü berabere bitti. Fransa penalt覺larda rakibine 4-2 üstünlük salayarak turnuvay覺 3. tamamlad覺.

Son maç 2015'te

Fransa ile Belçika son kez 2015'te kar覺lat覺. Fransa'n覺n Saint Denis ehrindeki haz覺rl覺k maç覺n覺 kazanan 4-3'le Belçika oldu. 襤lk yar覺y覺 da 2-0 önde kapatan Belçika'ya galibiyeti getiren goller Fellaini (2), Nainggolan ve Eden Hazard'dan geldi. Fransa'n覺n gollerine ise Valbuena, Fekir ve Payet att覺.

En farkl覺 galibiyet 7-0

Rekabetteki en farkl覺 galibiyete Belçika ulat覺. Belçika, 7 May覺s 1905'te bakent Brüksel'de konuk ettii Fransa'y覺 7-0 malup etti. Haz覺rl覺k kar覺lamas覺ndaki bu sonuç rekabetteki en farkl覺 galibiyet olarak da tarihe geçti.

襤ki tak覺m aras覺ndaki 114 y覺ll覺k rekabette en gollü maç ise 1956'da oynand覺. Fransa'da oynanan Dünya Kupas覺 Avrupa Elemeleri kar覺lamas覺nda ev sahibi ekip, Belçika'y覺 6-3 yendi. Dokuz golün at覺ld覺覺 maç bu yönüyle rekabette önemli bir yere sahip oldu.

Fransa 65. maç覺nda

Fransa, Rusya'daki ampiyona ile birlikte 15. Dünya Kupas覺'n覺 ya覺yor. Frans覺zlar 1998'de ev sahibi olduklar覺 turnuvay覺 kazanarak Dünya ampiyonu unvan覺n覺 elde etmiti.

Frans覺zlar o günden sonra üst üste kat覺ld覺klar覺 4 turnuvada da çeyrek finalden yukar覺s覺n覺 görememiti. Dünya s覺ralamas覺nda 7. s覺rada bulunan Fransa, ampiyona boyunca ç覺kt覺覺 64 maçta 32 galibiyet, 13 beraberlik ve 19 yenilgi ald覺. 115 gol atarken, kalesinde ise 75 gol gördü.

Belçika 47. maç覺nda

13. Dünya Kupas覺'n覺 geçiren Belçika, ampiyonadaki 47. maç覺n覺 oynayacak. Avrupa ekibi geride kalan 46 maçta 19 galibiyet, 9 beraberlik ve 18 yenilgi ald覺. 66 gol atan Belçika kalesinde ise 71 gol gördü. 

Bu habere Su adresten ulaSabilirsiniz:
http://www.sporanki.com/haberi/60773-Fransa_mi_Belcika_mi.html