Haberin Yayn Tarihi:
15/05/2018-10:27
"Bayrak yar覺覺..."

Son y覺llarda Jamaikal覺 atletlerin (H)Usain BOLT'la domine ettii ama genelde Amerikal覺 sprinterlerin kad覺n-erkek fark etmeksizin uzun y覺llar ambargo koyduu bir yar覺ma türü, 4X100 ve 4X400 türleri var atletizmde. Yüzmede ise 4X100 ve 4X200 serbest ile 4X100 kar覺覺k stiller çok heyecana sahne olur ve genelde turnuvalarda son gün koulur/yüzülür.

Bu k覺sa hat覺rlatmadan sonra as覺l konumuza dönersek; MKE Ankaragücü’nün Süper Lig’e ç覺kmas覺 ve küme düen dier iki Bakent ekibinden bayra覺 devralmas覺 ile Ankara futbolunda yeni bir döneme girilmi oluyor. Süper Lig’in a覺r abilerinden bir tanesi daha gurbet ellerinden ait olduu mahalleye dönü yapt覺 art覺k. (Çaykur Rize’nin de hasreti bir sezon sürdü, bilinçli bir yönetim ve hat覺rl覺 tan覺d覺klar覺n覺n destei ile onlar da mutlu sona ulat覺.) 

襤lhan CAVCAV Merhumun ad覺n覺 ta覺yan bir sezonda, olunun Gençlerbirlii Kulüp Bakan覺 olduu bir dönemde, Camian覺n evlad覺 Ümit ÖZAT’覺n ellerinden küme dümeleri traji-komik olsa da Al-Karalar yok art覺k Süper Lig’de. (Bankalara bir kuru borcu olamamakla övünedursunlar bu onlara bir fayda salamad覺ktan sonra) Baba-oul Cavcavlar覺n yönetiminde 1978 y覺l覺ndan bu yana bu ikinci küme dümesi Gençler’in, daha önce bu s覺k覺nt覺 1985-86 sezonunda da yaanm覺t覺. O günden bu yana her sene bu ligin orta karar tak覺mlar覺ndan birisi oldu Ankara temsilcisi. Baba Cavcav’覺n Afrika balant覺lar覺 sayesinde kefedip çok ucuza mal ettii yetenekleri özellikle 襤stanbul tak覺mlar覺na yüksek bonservis bedelleri ile satmas覺na dayal覺 finansman modeli ile ayakta duran bir sistemi vard覺 merhum 襤lhan Abi’nin.

Günümüzde yabanc覺 serbestlii konusunda gelinen noktada; hemen her ak覺ll覺 tak覺m 襤lhan Abi formülünü bir ekilde uygulay覺nca, apkadan baka tavanlar ç覺kartmak gerekiyor ligde kalmak için. Seyircilerin tak覺ma küsmeleri ve 4245 seyirci ortalamas覺na sahip olmalar覺 onlar覺 dipsiz kuyuya yuvarlay覺verdi. Bu gidiin daha alt kümelere doru sürmesi a覺rtmayacak Ankara’n覺n spor kulislerini.

Ankara’n覺n bir dier temsilcisi Osmanl覺spor da –muhtemelen- Gençlerbirlii’nin izinden alt kümeye düüyor. Siyasette deien dengelerden en çok bu türden derme çatma organizasyonlar etkileniyor günümüz Türkiyesinde. Çeitli zorlamalar ve kiisel balant覺larla tesis edilen kulüp lisans覺n覺n dayand覺覺 bir camia olmay覺nca, ortalama seyirci say覺n覺zda 2691 olunca ne yapsan覺z olmuyor. Gitmiyor, gidemiyor daha ileriye.

Oysa MKE Ankaragücü öyle mi ya? Alt覺 sezon önce küme dütükleri/düürüldükleri günden bu yana taraftar覺 hep peindeydi tak覺m覺n覺n. Geçen sezon TFF 1. Lig’e ç覺kt覺klar覺nda koskoca ligin toplam seyirci say覺s覺n覺 %53 artt覺rd覺klar覺 Passolig Genel Müdürü taraf覺ndan ifade edilmiti.

襤stanbul, Zeytinburnu’nda bulunan 襤malat-覺 Harbiye (askeri mühimmat fabrikas覺) içilerinin 31 Austos 1910’da kurduu ve Kurtulu Sava覺 y覺llar覺nda 襤stanbul’un igali üzerine Merkezi Hükümet’e destek olmak üzere Ankara’ya ta覺nan ve ilerleyen y覺llarda Ankaragücü ve Makine Kimya Endüstrisi’nin güçlerini birletirilmesiyle MKE Ankaragücü ad覺n覺 alan köklü bir camia, bayra覺 devralan Süper Ligimizin yeni tak覺m覺.

Fenerbahçe’de baar覺l覺 olamayan fakat kendi s覺kletinde bir kulüpte çal覺kanl覺覺 ve futbol bilgisi ile i yapan 襤smail KARTAL’la uzun lig maratonunu zaferle tamamlad覺 Ankara’n覺n Sar覺 Lacivertlileri. Bakan Mehmet Y襤襤NER, “birçok maddi zorlukla kar覺lat覺klar覺n覺, transfer yasa覺n覺n kald覺r覺lmas覺 için son gün son saate kadar mücadele ettiklerini, en büyük destei de Sn. Cumhurbakan覺m覺zdan gördüklerini” ifade etti kupa töreni s覺ras覺nda.

Devrald覺klar覺 bayrakla daha uzun y覺llar, güzel ligimize renk katmalar覺 temennisiyle “Ho geldin” diyor, Çaykur Rize’nin ard覺ndan Süper Lig’e ç覺kacak 3. ansl覺 tak覺m覺 merakla bekliyoruz. (Bu akam oynanacak ikinci maçlardan(Ümraniye-Erzurum/Bolu-Gaziehir) sonra Bursa’daki Play-off finaline kimlerin kalaca覺 belli olacak.)

Hepimize iyi bir hafta diliyorum.

Bu habere Su adresten ulaSabilirsiniz:
http://www.sporanki.com/haberi/60118-Bayrak_yarisi.html