Haberin Yayn Tarihi:
12/01/2018-17:01
mit zat'tan 癟arp覺c覺 a癟覺klamalar...

Bu sezon tekrar Gençlerbirlii'nin ba覺na geçen Ümit Özat yine konualacak aç覺klamalarda bulundu...

Devre aras覺ndaki haz覺rl覺klar覺n覺 Antalya'da yapt覺覺 kampla sürdüren Gençlerbirlii'nde Teknik Direktör Ümit Özat, Goal Türkiye'ye verdii özel röportajda çok konuulacak aç覺klamalarda bulundu.

Ufuk Kaan Karacan'覺n sorular覺n覺 yan覺tlayan Ümit Özat'覺n röportaj覺n覺n tamam覺...

"Kamp çal覺malar覺 nas覺l gidiyor? Memnun musunuz, her ey yolunda m覺?"

- "Kötü deil, iyi de deil. Sadece çal覺ma tempomuz iyi. Onun d覺覺nda, hâlâ sakatlar覺m覺z çok ve tak覺ma kat覺lmas覺n覺 beklediimiz oyuncular var."

"襤lk haz覺rl覺k maç覺nda durum biraz kötüydü ama ikinci haz覺rl覺k maç覺nda biraz toparlanm覺t覺 sanki?"

- "襤lki de ikincisi de ölçü deil. Haz覺rl覺k maçlar覺 benim için çok önemli deil. Ben o maçlarda tak覺m覺n tempo olarak, fizik olarak ne gösterebileceiyle ilgileniyorum. 4-0 yenilmisin, 5-0 yenilmisin – çok da bir önemi yok benim için. Skora bakm覺yorum. 襤yi bir antrenman olmas覺 mahiyetinde bu haz覺rl覺k maçlar覺n覺 deerlendiriyoruz."

"Türkiye’de çok s覺k yaad覺覺m覺z bir durum var. Christoph Daum gitti, geri geldi. Fatih Terim dördüncü dönemini ya覺yor. Siz gittiniz geldiniz, daha farkl覺 yorumlar da yap覺ld覺. unu sormak istiyorum: Bir teknik adam, ayr覺ld覺覺 yere neden geri döner?"

- "Benden önceki 5 kere gitti geldi, ona sordunuz mu bu soruyu?"

"Sizin gidip dönmenizde bence hiçbir anormallik yok. Daum gitti, döndü. Terim gitti, döndü. Ama sizin gidip dönmeniz manet oldu. Asl覺nda onu biraz konumak istedim."

- "Anormallik benim gitmemdeydi, ikinci kez gelmemde deil. Ama o günün artlar覺 bunu gerektirdi. Bakan da bunu itiraf etti, “Hata yapt覺k” dedi. Biz de anlamad覺k üçüncü hafta neden gönderildiimizi ama bu bir takdirdir. Takdire sayg覺 duymak laz覺m. Neticede yönetenler var, onlar büyüklerimiz. O gün öyle uygun gördüler, bugün de böyle uygun gördüler. Herkes git dediin zaman gidebilirsin ama gel dedii zaman, her zaman gelmeyebilirsin. Bu kulübün benim aç覺mdan farkl覺 bir önemi var. Hem rahmetli bakan覺m覺z hem bu kulüpte yetimi olmam hem bu kadroyu benim kurmu olmam… Yoksa bu kulüp Gençlerbirlii deil de baka bir kulüp olsayd覺, üçüncü hafta gönderildiim bir yere daha önce ald覺覺m覺n iki kat覺n覺 almadan gelmezdim. Ben buraya ne ligde kalma primi, ne peinat, hiçbir para pul konumadan geldim. Mukavelemde de asgari ücret d覺覺nda hiçbir ey yazm覺yor. Hiçbir ey yazm覺yor! Aksini iddia eden varsa TFF’de sözlememi al覺p bakabilir. Bu herkesin gösterebilecei bir babayiitlik de deil."

"Sizi tan覺d覺覺m kadar覺yla zaten parayla pulla ii olan biri deilsiniz…"

- "Herkesin parayla ii var. Sabanc覺’n覺n Koç’un parayla ii var, bizim niye iimiz olmas覺n? Ekmek paras覺 bu."

"Hay覺r, d覺ar覺da da bir hayat覺n覺z olduunu biliyorum…"

- "Bizim de bir hayat覺m覺z var, çoluumuz çocuumuz var. Geleceini haz覺rlamak istediimiz evlatlar覺m覺z var. Bu ii neticede para için yap覺yorsun, ekmek paras覺 için yap覺yorsun."

"Sizin sanki baka bir idealiniz daha varm覺 gibi…"

- "襤dealler hiçbir zaman bitmez ama bu kulüple ilgili u var: Ben (Claudio) Zacarias’lar, (Roberto) Rinaldi’ler, (Hugo) Noremberg’ler… Bunlarla bu kulübe girdim. Bu kulübün eski binas覺n覺n temeli at覺l覺rken ben bu kulüpteydim. Bu kulübün bende yerinin farkl覺 olduuna inand覺覺m için, rahmetli bakan覺m覺z覺n ad覺n覺n verildii için, bu tak覺m覺 ben kurduum için ikinci kez geldim. Gelirken de zaten ailemle birtak覺m sorunlar yaad覺m – ikinci geliimde. Baka bir yer olsayd覺 bu kadar çabuk karar verip gelinmez tabii ki.

"Sizler geliyorsunuz, gidiyorsunuz, süreler de az. Örnein, Fatih Terim bas覺n toplant覺s覺nda “Arsene Wenger’e bak覺yorum, acaba o kadar süre burada kalsayd覺m neler olurdu, düünemiyorum bile” dedi. Bu iklim Türkiye’de pek yok, deil mi?"

- "Arsene Wenger’e bak覺yorsunuz da, Avrupa’daki futbol anlay覺覺yla buradaki çok farkl覺. UEFA Kupas覺’n覺 kazanm覺, dört y覺l üst üste ampiyon olmu bir hocaya, ikinci geliinde 1.5 y覺l tahammül edildi. Jose Mourinho geçen y覺l ampiyon olamad覺, bu y覺l da olamayacak. Geçen sene UEFA Kupas覺’n覺 kazand覺覺 için devam etti ama belki 4 sene de ampiyon olmasa da orada kalacak. Manchester United 6 y覺ld覺r ampiyon olam覺yor ama Old Trafford hep dolu. Oradaki futbol anlay覺覺 çok baka. Alex Ferguson da ilk alt覺 senede teneke kupa bile almad覺. Ama devam覺nda 26 y覺l domine ettiler. Futbolun bir gerçei vard覺r. Futbol iyi futbolcuyla oynan覺r. Bu bir gerçek. Tabii burada biz antrenörlerin de kendisini mesih gibi görmemesi laz覺m. Antrenör de bu iin bir parças覺d覺r, önemli bir parças覺d覺r ama antrenör de duraca覺 yeri iyi bilmeli. Bizde antrenörler, maalesef, kazan覺nca çok büyük bir komutan gibi gösterilip, kaybedince de bu iten hiç anlamayan bir adam gibi lanse ediliyor. Bunlar doru eyler deil. En uçta ya da en dipteyiz – hiç ortam覺z olmuyor. Futbolcu için de böyle. Dolay覺s覺yla, bir defa Avrupa’yla buray覺 k覺yaslamak doru deil."

 

"Guardiola bile “Geçen sezon baka ülkede olsam kovulurdum.” dedi…"

- "imdi, düünsenize, Manchester City’yi ampiyon yapamayan bir hoca görevine devam ediyor. Fenerbahçe’ye Mourinho gelse ve ampiyon yapamasa, görevine devam edebileceini zannediyor musunuz? Ya da Galatasaray’da Beikta’ta ampiyon olamayan bir adam覺n ikinci seneyi görme ihtimalinin ne olduunu zannediyorsunuz? Anca 5 sene üst üste ampiyon olacak ki, alt覺nc覺 sene ampiyon olmazsa yedinci senenin ans覺n覺 versinler – o da devre aras覺na kadar. Çünkü, Türkiye’de maalesef hocalar bu iin günah keçileri. “Kaleciler yaln覺z kal覺r” derler ya – yaln覺z adamlar teknik adamlard覺r asl覺nda, kimse deildir. Ama ben bu tak覺m覺n iyi iler yapaca覺na inand覺覺m için geldim, tak覺m覺n yaam覺 olduu travmay覺 biz geldikten sonra çabuk bir ekilde atlatt覺k. Geldiimizde revire dönmü bir tak覺m vard覺, hâlâ da onlar覺n s覺k覺nt覺s覺n覺 ya覺yoruz. Ama ümit ediyorum ki, hafta sonuna kadar takviyeler yetiirse, önümüzdeki hafta kupa ve lig serüveni tekrar balayacak. Biz de bunun için elimizden gelenin en iyisini yapar覺z."

"u an camian覺n psikolojisi nas覺l? Çünkü bir ara, az önce sizin de tasvir ettiiniz gibi, bir sars覺nt覺 geçirmi. Bu kamp dönemiyle bir toparlanma var m覺, nas覺l görüyorsunuz?"

- "Toparlanma kamp dönemiyle deil, geldiimiz günden beri var. Son 4 maç 6 puan alm覺, son 5 haftada ligin en az gol yemi tak覺m覺. S覺k覺nt覺 nerede? Gol atmada, üretmede. Bunun için zaten oyuncu ar覺yoruz. Bu süreçte oyuncular benim deerimi anlad覺, ben de onlar覺n deerini anlad覺m. Ukala olmaya gerek yok – sizler de hata yapabilirsiniz. Ama hatalar覺n kötü niyetli olmamas覺 laz覺m. Çok kaliteli oyuncular覺m覺n olduuna inan覺yorum. Yapaca覺m覺z takviyelerle, ikinci yar覺ya iyi bir giriten ziyade iyi bir bitiri yapaca覺m覺z覺 düünüyorum."

"Takviyeden kas覺t, aa覺 yukar覺 kaç oyuncu öngörüyorsunuz?"

- "Bana kalsa 4 oyuncu. Ama öyle bir ey var, buraya gelirken bakana unu söylemitim: Rantie gitti, yerine bir oyuncu ve bir tane de 10 numara al覺rsak iyi olaca覺n覺 söylemitim. Bunu söylerken Lucas’覺 hiç hesaba katmam覺t覺m. Lucas iki hafta yok, sonras覺nda ne olaca覺 belli deil. Kar k覺 k覺yamet, sakatl覺k, kart… Ne olaca覺 belli deil. Mutlaka oray覺 güçlendirmemiz laz覺m. En kötü üç tane oyuncu almam覺z gerektiini düünüyorum."

"Ümit Özat genç bir teknik adam. öyle bir ey hat覺rl覺yorum, madem Arsene Wenger konutuk, Wenger diyor ki: “Kariyerimin ilk döneminde maçlar覺 kazanmak için dua ederdim, daha sonraki y覺llarda daha iyi oyunculara sahip olmak için dua ederdim.” Mesela Matt Busby’nin de ilk dokuz ay taktik tahtas覺 bile kullanmad覺覺n覺 biliyoruz. Genç bir teknik adam olarak, Ümit Özat nas覺l bir antrenörlük modeli gelitirdi, kafas覺nda neler var? Nas覺l bir tarz覺n覺z var hocam?"

- "Mutlaka hepimizin dua ettii anlar oluyordur. Zaten normal hayatta oluyor da, maç覺n içerisinde de mutlaka oluyor. Mourinho da olsan, o da olsan bu da olsan bunu yapmad覺覺n zaman yoktur. Mutlaka belli bölümlerde bunu yap覺yorsundur. Dier dönemler de tabii ki tecrübe. Arsene Wenger de iyi futbolcuya sahip olmaktan yak覺nacaksa, biz ne yapal覺m?"

"襤lk y覺llar覺 olduu için, belki…"

- "襤lk y覺llar覺 deil ama. 襤lk y覺llar dua ediyorum, demi, sonraki y覺llar iyi oyuncular. Tabii Arsene Wenger 75 milyon pounda ald覺覺 tak覺m覺 u an 2 milyar dolarla dünyan覺n en büyük üçüncü kulübü haline getirdi. Orada ondan teknik adamlar gönderilmiyor. O kulüpler sezonu borç içerisinde tamamlam覺yor. irket gibi yönetildikleri için teknik adamlar gönderilmiyor. Sen kulübüne senede 50 – 100 milyon kâr ettiren bir adam覺, bir tane kupa kazanamad覺 diye gönderiyorsan sen zaten iyi yönetici deilsin. Bu adam her sene bu kulübe para kazand覺r覺yor. Henry’leri buldu, kimleri buldu getirdi kulübe. Milyon euro’lar kazand覺rd覺. Bu kulüp kâra girdii için zaten Wenger’i göndermiyorlar. Kupa nedir? Zaten Premier Lig, ampiyonlar Ligi gibi. öyle bakt覺覺n zaman, bir hafta Tottenham, bir hafta Liverpool, bir hafta City, bir hafta United…  Her hafta ampiyonlar Ligi oynuyorsun. Orada ilk dörtte bitirmenin ampiyon olmaktan fark覺 yok kulüpler için. Önemli olan, Avrupa’daki kulüp yönetimlerinin temel özelliinin gelir tablosunun gider tablosundan fazla olmas覺d覺r. Bir de kupa al覺rsan, bal börek der. Ama bizde… Hem 200 milyon euro harc覺yorsun, bir de ampiyon oluyorsun… 200 milyon euro’ya kupa kazanacaksan hiç harcama 200 milyon euro’yu yahu! 200 milyon euro borçlan覺yorsun, sezon sonu ampiyon oluyorsun, baar覺l覺 oluyorsun. Bu mudur baar覺?

"Bizim de kendimizi biraz hatal覺 bulmam覺z gerekiyor galiba. Mesela FIFEX’e gittiniz. Bir ey katt覺 m覺 size? Ne gözlemlediniz ya da? Çünkü Türkiye’nin bütün antrenörleri orada..."

- "Türkiye’nin bütün antrenörleri orada ama verilen birçok örnek, kabul edilebilir örnekler deil. Her eyin, doru ya da yanl覺 yap覺lan her eyin bir kat覺s覺 vard覺r. Yanl覺tan da doru ç覺karabilirsin, dorudan zaten çok daha fazla doru ç覺karabilirsin. Ama öyle bir durum var: Orada kat覺l覺mc覺 olarak, konumac覺 olarak çok daha bir eyler elde edebileceimiz insanlar gelebilirdi."

"D覺ar覺dan m覺, içeriden mi?"

- "襤çeriden tabii ki."

"Mesela, hocam?"

- "Gönül ister ki, bu seminerler yöneticilere de mecbur tutulsun. Sadece teknik adamlara mecbur tutulmas覺n. Bir defa sen basketbolu rol model almad覺覺n sürece futbolu gelitirme ans覺n yok. Basketbolun içinde basketboldan gelmeyen insanlar görebiliyor musun? Göremiyorsun. Gerek yönetiminde, gerek federasyonunda, gerek kulüplerinde. Bugün Almanya’da, ben orada oynad覺覺m için kendi bakan覺m覺n ad覺n覺 biliyordum, bir de Bayern Münih’in. Ben ne Schalke bakan覺n覺n ad覺n覺 biliyorum ne Mönchengladbach’覺 biliyorum ne de futbol federasyonu bakan覺n覺n ad覺n覺 biliyorum. Ama bu ülkede, belki de futbolcunun ad覺n覺 saymay覺p bütün kulüp bakanlar覺n覺 sayacak insanlar var. Biraz da futbola, futbolun içinden gelenlerin katk覺da bulunmas覺n覺 salamak laz覺m.

"Yani daha geni bir organizasyon olmal覺yd覺, antrenör olarak…"

- "Belki de pasta büyük olduu için paylamak istemiyorlar. Buna kimsenin sahip olmas覺n覺 istemiyorlar. Bak覺yorsun, bütün yöneticiler irket sahipleri. Evet irket sahiplerinin kulüp yönetmesinde bir s覺k覺nt覺 yok ama irket sahiplerinin kulüp yönetirken profesyonelleri iin ba覺na getirmemesinde s覺k覺nt覺 var."

"O zaman siz de bir proje seçerken, tabii Gençlerbirlii sizin dodunuz yer, buras覺 ayr覺, ama bundan sonra genç bir teknik adam olarak tercih yaparken zorlanacaks覺n覺z herhalde. O manaya geliyor…"

- "Yan覺lm覺yorsam 600 tane pro lisansl覺 antrenör var. 襤yi oför olmak için, ehliyet olmas覺na gerek yok. Ama trafie ç覺kmak için ehliyet art. Ehliyetim var diye iyi oför deilsin ama trafikte araba kullanabilmek için ehliyet art. 襤yi antrenör olmak için pro lisans olmas覺na gerek yok ama Türkiye’de antrenörlük yapabilmek için pro lisans art. Adam borçla harçla pro lisans al覺yor. Bugün Beckenbauer Dünya Kupas覺’n覺 diplomas覺z ald覺. Kim biliyor? Kimse bilmiyor. O zaman pro lisans覺 olan herkesin Avrupa ampiyonu olmas覺 laz覺m. Bu i tek ba覺na pro lisansla oluyorsa, herkesin ya ampiyon olmas覺 laz覺m ya da küme dümemesi laz覺m. Demek ki futbol, iyi futbolcuyla oynan覺r. Bu da nedir? Bütçe. Bugün, Anadolu tak覺mlar覺 Galatasaray, Beikta, Fenerbahçe ve Trabzonspor’a kar覺 nas覺l mücadele ediyorsa, Galatasaray, Beikta, Fenerbahçe ve Trabzonspor da Avrupa tak覺mlar覺na kar覺 ayn覺 mücadeleyi veriyor – kendimizi kand覺rmayal覺m. Yani oradan ampiyonlar Ligi kupas覺n覺n gelmesi, k覺rm覺z覺 kar覺n yamas覺 gibi bir ey."

"襤yi oyuncular, iyi bütçe, Baakehir güzel bir örnek. Sizce ampiyon olabilirler mi?"

- "Olabilir. Zaten dört sene sonra, kendileri de hedeflerini ilk defa ampiyonluk olarak aç覺klad覺lar. Arda Turan’la görüüyorlarsa ampiyon olmamalar覺 için bir neden var m覺? Demek ki hedefleri büyük. Arda gelecek, daha büyük y覺ld覺zlar gelecek. Gelir – gider tablosu. Maddi durumu iyiyse, bunu doru kullan覺yorsa, verdiinin kar覺l覺覺n覺 al覺yorsa tabii ki bunu deerlendirebilir. Neden deerlendiremesin?"

"Sizin de yurt d覺覺 deneyiminiz var, Barcelona’dan Baakehir’e gelmeyi makul buluyor musunuz? Nas覺l deerlendirirsiniz?"

- "Niye, Adebayor, Real Madrid’den geliyor da…"

"Yani bizim futbol kültürümüze katk覺s覺 aç覺s覺ndan nas覺l deerlendirirsiniz?"

- "Yani ben olsam, Türkiye’ye tatile gelirim. Arda’n覺n yerinde olsam… Bu Baakehir de olsa, Galatasaray da olsa, Fenerbahçe de olsa… Dönmem yani Türkiye’ye. Çünkü dönerse nelerle kar覺laaca覺 belli. Ama farkl覺 bir kulübe gidiyor. Sorunlar覺 daha az olan bir kulübe gidiyor. Dolay覺s覺yla burada Arda’ya kucak açabilirler ve o da bunu çok iyi deerlendirebilir. Arda’n覺n bir ismi var. Arda yar覺n Baakehir’den döner, tekrar Atletico Madrid’e gidebilir."

"Hayâlim var, beklentim yok"

"Galatasaray yeni bir yap覺lanmada – Hasan a, Ümit Davala, Claudio Taffarel. Orada yeni bir hava yarat覺l覺yor..."

- "Onlar m覺 geldi?"

"Yard覺mc覺 antrenör olarak geldiler. Fenerbahçe’de Tuncay anl覺 gibi, Ümit Özat gibi, Alex de Souza gibi isimlerin camiaya bir türlü sokulmad覺覺n覺, sokulamad覺覺n覺 görüyoruz. Bu bir sosyal medya sorusu asl覺nda, oradan bir talep sorusu. Size iletmek istedim. Nedir düünceniz? Çünkü baz覺 Fenerbahçe taraftarlar覺n覺n böyle bir talebi var."

"襤sim olarak siz art覺k tabii teknik direktörlük görevindesiniz ama…"

- "Öyle bir beklentim yok. Bunun cevab覺n覺 verebilirler, niye yani… Fenerbahçe’de Ouz Çetin teknik direktörlük yapt覺, Aykut Kocaman direkt teknik direktör olarak, sportif direktör olarak balam覺t覺. Evvelinde Turhan Sofuolu yapt覺, enol Çorlu yapt覺, 襤smail Kartal yapt覺… Birçok isimlere ans verildi, kimse ans verilmedi diyemez. Belki 2000 y覺l覺ndan sonraki nesilde böyle bir ey olmu olabilir ama, bugün, yan覺lm覺yorsam Cem Pamirolu’na kadar (yan覺labilirim yaln覺z bu isimde) herkese hemen hemen görev verildi. Sayd覺覺m isimlere ek olarak R覺dvan Dilmen yapt覺. Daha ne olacak?"

"襤te, yeni nesil bir beklenti içinde belki de..."

- "Benim bir beklentim yok. Allah’覺n dedii olur. Aln覺m覺zda yaz覺l覺ysa olsun, deilse olmas覺n. Hayalim var ama öyle bir beklentim yok."

"u an Fenerbahçe’yi beeniyor musunuz hocam?"

- "Benim u anda konum deil. Fenerbahçe’yle ilgili bir ey söylemem oradaki meslekta覺ma sayg覺s覺zl覺k olur."

"Niye bu kadar sivrisiniz, diye soraca覺m ama bunu sorma sebebim u…"

- "Ben sivri deilim, insanlar çok yumuak."

"Sözleriniz yanl覺 yere mi çekiliyor?"

- "Hay覺r. Bak ne diyorum, ben sivri deilim, insanlar bana göre biraz daha yumuak. Sözlerimde bir yanl覺 yok ki yanl覺 yere çekilsin."

"imdi, mesela…"

- "Ne var mesela?"

"'Bu ülkede üç mütevaz覺 insan gösterilecekse, üçüncü deil birinciyim…” Neden?

- "Öyleyim ben. Sokakta oturup dilenciyle ekmek aras覺 yiyebiliyorum. Bakkalda oturup bakkalla ekmek aras覺 kavurma yiyebiliyorum. Hangisi yap覺yor bunu? Mütevaz覺l覺覺m覺 illa ki ekran kar覺s覺nda m覺 göstermem laz覺m? Ekran kar覺s覺nda kolunda dört tane kitapla gezip, hayat覺nda kitap okumam覺 adamlar da biliyorum. Onlar覺 m覺 tehir edeceim yani? Kim benim gibi girmi bakkala da gazozla ekmek aras覺 kavurma yemi? Kim benim gibi gitmi pazarda pazarc覺yla sohbet etmi? Kim benim gibi herhangi bir maazaya girip de orada esnafla çay içmi? Bana birini söyleyin bakay覺m! Ha, eksiim ne? Benim bunlar覺 reklam yapmamam. Ben bunlar覺 reklam yapsam… Bu benim görüüm, herkes bana kat覺lmak zorunda deil ki. Mütevaz覺l覺k nedir bana bunun aç覺l覺m覺n覺 söylesinler. Bir de ben bir laf覺 söylerken, insanlar ne düünür diye bakmam ki? Ne düünürse düünsün! Onu mu düüneceim bir de? 50 y覺ld覺r düünüyoruz!"

"Dünya futbolunda genç teknik adamlar, yeterince iyi olduklar覺n覺 gösterebiliyorlar. Siz de Türkiye’de bu örneklerden birisiniz. Teknik adam覺n genç olmas覺 hususunda neler söylersiniz? Ard覺ndan da, futbol camias覺ndaki as覺l ve nihai hedefinizden bir örnekleme yaparsan覺z sevinirim."

- "襤çinizde liderlik varsa, 18 ya覺nda da antrenörlük yapars覺n覺z; içinizde liderlik yoksa 67 ya覺nda yard覺mc覺 antrenörlük yapars覺n覺z. Antrenörün genci yal覺s覺, yerlisi yabanc覺s覺 olmaz. 襤yisi vard覺r, kötüsü vard覺r. Bu ülkede, Süper Lig’de 32 ya覺nda teknik adaml覺a balayan üç ya da dört teknik adam vard覺r, bunlardan biri benim. Yan覺lm覺yorsam Samet Hoca, yan覺lm覺yorsam Fatih Hoca, belki bir de enol Hoca’d覺r. Ak覺l yata deil, batad覺r. Y覺llar tabii ki insana tecrübe katar ama dediim gibi, bu iin yal覺s覺 genci yerlisi yabanc覺s覺 olmaz. 襤yi olan herkesten yararlanmaya bakacaks覺n. Hedefe gelince, bu basamak basamak gidebilecek bir ey. Bu konu farkl覺 yerlere çekiliyor. u anki nihai hedefimiz, bu tak覺m覺 aln覺m覺z覺n ak覺yla lay覺k olduu yere getirebilmek. Sonra da dediim gibi, Allah’覺n takdiri."

"襤çinizde tutacaks覺n覺z, anla覺ld覺. Sonraki y覺llarda, en az覺ndan gerçekletiini söyleyin hocam gerçekletii zaman. Madem öyle…"

- "imdi, hedefinin gerçekletiini söyleyen insanlar hedefleri kalmam覺 insanlard覺r."

"Durak durak söyleyin en az覺ndan..."

- "Tamam, bir gün 'Bu hedefim vard覺 gerçekleti ama imdi bu hedefim var' diyebilirim. Direkt hedefim udur diyemem. Öyle bir ülkede ya覺yoruz ki, her tarafa çekilebilecek cümleler bunlar. u anki hedefimiz, Gençlerbirlii’ni lay覺k olduu yere getirebilmek."

Bu habere Su adresten ulaSabilirsiniz:
http://www.sporanki.com/haberi/58223-Umit_Ozattan_carpici_aciklamalar.html