Haberin Yayn Tarihi:
12/10/2017-08:53
Ampute Milli Tak覺m覺n覺n temelini Ankaral覺 sporcular oluturuyor

En geni kat覺l覺ml覺 organizasyonda, rakiplerini geçip, tarihinde ilk kez zirveye ç覺kan ay-y覺ld覺zl覺 ekipte, ampiyonluu getiren golü atan kaptan Osman Çakmak ile birlikte 6 oyuncu, Ankara tak覺mlar覺ndan seçildi.

Ampute Milli Futbol Tak覺m覺, 襤stanbul’un ev sahipliinde düzenlenen Avrupa ampiyonas覺’n覺n final maç覺nda 襤ngiltere’yi 2-1 yenip, tarihinde ilk kez bu turnuvada ampiyon olurken, hepimizi gururland覺rd覺, gösümüzü kabartt覺. Grup maçlar覺n覺 gol yemeden geçen, yar覺 finalde güçlü Rusya’y覺 2-1 yenen ve finalde 襤ngiltere’yi 2-1 ile deviren ‘cesur yürekler’ içindeki Bakentli sporcular, Ankara’ya ayr覺 bir gurur ve sevinç yaatt覺. Final maç覺n覺n uzatma anlar覺nda att覺覺 golle ampiyonluu getiren kaptan Osman Çakmak ile birlikte 6 oyuncu, Ankara’n覺n iki tak覺m覺, Osmanl覺spor ve TSK Rehabilitasyon Merkezi Tak覺m覺’ndan seçildi.


Rahmi Özcan, Fatih entürk, Ali Can Kuruyamaç ve Selim Karada, geride kalan sezonu, ligi ampiyon tamamlayan Osmanl覺spor formas覺 alt覺nda geçirdi. Kas覺m ay覺nda balamas覺 planlanan yeni sezonda Selim d覺覺ndaki 3 oyuncunun, ahinbey Belediye tak覺m覺nda görev yapaca覺 belirtiliyor.

Osman Çakmak ile birlikte Muhammed Yeen ve Kemal Güleç ise TSK Rehabilitasyon Merkezi’nin futbolcular覺. Türkiye Liglerinin gol kral覺 ve milli tak覺m覺n en önemli isimlerinden biri olan ‘Messi’ lakapl覺 Bar覺 Telli de futbol hayat覺n覺n uzun bölümünü Ankara kulüplerinde geçirdi.

ANKARA TAKIMLARI L襤DERL襤K ETT襤

Türkiye Futbol Federasyonu’nun (TFF) “Türkiye Futbol Oynuyor” projesi kapsam覺nda destek verdii Ampute Futbol Tak覺m覺, Türkiye Bedensel Engelliler Spor Federasyonu (TBESF) bünyesinde faaliyet gösteriyor. Türkiye’de ampute futbolun geçmii çok eski deil. Ancak k覺sa sürede katedilen mesafe ve elde edilen baar覺lar çok büyük ve çok önemli. Uzun süre TSK bünyesinde faaliyetini yürüten ampute futbol, dier kulüplerin de brana a覺rl覺k vermesi ve tak覺mlar oluturmas覺 sonras覺nda, deplasmanl覺 lig mücadelesine dönütü. Ankara tak覺mlar覺, ampute futbolunun tan覺t覺lmas覺 ve gelimesi aç覺s覺ndan ayr覺 bir yere ve ayr覺 bir öneme sahip. TSK Karagücü, Ankara Engelliler, Bakent Engelliler, Keçiören Belediyesi, Yenimahalle Belediyesi ve Osmanl覺spor kulüpleri, ampute futboluna damga vuran ve ampiyonluklar yaayan Bakent ekipleri konumunda.

HER ZAMAN KÜRSÜDE OLDULAR

Tek ayakl覺 kramponlar, Ampute Futbol, Türkiye’den sorulur slogan覺 ile her ampiyona öncesi iddias覺n覺 ortaya koyuyor. Daha önce 4 kez Dünya üçüncüsü, bir kez de Avrupa ikincisi olan ay-y覺ld覺zl覺lar, Polonya’n覺n ev sahipliinde düzenlenen EURO Cup 2015’teki finalde ev sahibi Polonya’y覺 2-1 malup ederek ampiyon oldu.
Türkiye’nin yan覺 s覺ra aralar覺nda Rusya, 襤rlanda ve Britanya’n覺n da bulunduu 12 ülke, 2015’te Avrupa Ampute Futbol Federasyonu’nu (EAFF) kurdu. EAFF, ilk Avrupa ampiyonas覺’n覺 Türkiye’de düzenledi. Dünya Ampute Futbol Federasyonu’nun (WAFF) daha önce iki y覺lda bir düzenledii Ampute Futbol Dünya Kupas覺’nda Brezilya, Özbekistan ve Rusya ampiyon oldu.

HEPS襤N襤N AYRI H襤KAYES襤 VAR


Ayn覺 zamanda kendisi de gazi olan Teknik Direktör Uur Özcan ile birlikte kahramanlar覺n ayr覺 ayr覺 hikayeleri var. Osman Çakmak: 覺rnak’ta vatani görevini yaparken may覺na bast覺, sol baca覺n覺 dizinin alt覺ndan kaybetti. Bar覺 Telli: 4 ya覺ndayken geçirdii bir trafik kazas覺 sonucu sa baca覺n覺n alt taraf覺n覺 kaybetti. Alican Kuruyamaç: Trafik kazas覺 sonucu sa aya覺n覺 kaybetti. Muhammet Yeen: Bir baca覺 k覺sa dodu. Rahmi Özcan: Sa baca覺 doutan engelli. Fatih entürk: Motosiklet kazas覺nda sol baca覺n覺 kaybetti.
Selim Karada: Doutan bir kolu k覺sa. Kemal Güleç: 11 ya覺nda, arkadalar覺yla bir inaat y覺k覺m覺n覺 seyrederken kepçe üstüne dütü.

BOYNUMUZUN BORCU

Ankara Büyükehir Belediye Bakan覺 Melih Gökçek, Avrupa ampiyonu olan Ampute Milli Tak覺m覺’na, Büyükehir Belediye Meclisi’nden al覺nacak karar覺n ard覺ndan kii ba覺 200’er bin lira prim vereceklerini aç覺klad覺. TV’deki bir programa telefonla kat覺lan Gökçek, “Bu gençlere sahip ç覺kmak, hepimizin boynumuzun borcu. Bu arkadalar覺m覺z覺n bir k覺sm覺, Osmanl覺spor’da oynuyor. Belediyeler olarak, böyle baar覺 gösteren millilere her türlü imkan覺 verme hakk覺m覺z var. Allah nasip ederse 18 gencimizin 18’ine ve hocas覺na meclisimizden bu karar覺 ç覺karaca覺z” dedi.

BU ÇOCUKLARA DAITMALI

Karar覺 Twitter hesab覺ndan da duyuran Gökçek, “Meclis üyelerimizle konutuk, Ampute Milli Tak覺m覺m覺za, meclis karar覺yla 200’er bin lira ödül karar覺 ç覺kartaca覺z. Ankara’l覺lar ad覺na, Milli Tak覺ma, Ankara BB’nin verecei ödül, dier büyük ehirlerin bütçelerine göre de verilmeli. TFF, Milli Tak覺m’a verecei galibiyet primini, kesinlikle Ampute Tak覺m覺’na da覺tmal覺. Millet olarak beklentimiz.” tweet’lerini att覺.

Bu habere Su adresten ulaSabilirsiniz:
http://www.sporanki.com/haberi/56787-_Ampute_Milli_Takiminin_temelini_Ankarali_sporcular_olusturuyor.html