Haberin Yayn Tarihi:
19/05/2017-22:16
An覺l Yazar; Gen癟lerbirlii-Fenerbah癟e ma癟覺n覺 deerlendirdi...

Spor Toto Süper Lig’in 32.haftas覺nda oynanacak olan Gençlerbirlii-Fenerbahçe maç覺 öncesi, iki tak覺m覺n son durumunu yazar覺m覺z An覺l Yazar deerlendirdi.

Her ne kadar hem Gençlerbirlii hem de Fenerbahçe lig s覺ralamas覺ndaki konumlar覺 göz önüne al覺nd覺覺nda herhangi bir hedef kovalamayacak durumda olsalar da, pazartesi akam覺 Ankara 19 May覺s Stad覺’nda bizi zevkli bir mücadelenin bekleyeceini düünüyorum.

Gençler koarsa…

Son haftalarda fiziksel düüten ziyade mental olarak sezonu kapatan Gençlerbirlii, hedefsiz sezonlar覺ndan birini daha bitirmeden önce Fenerbahçe kar覺s覺nda kazanarak taraftarlar覺na sezonun son ve en büyük hediyesini vermek isteyecektir diye düünüyorum. Teknik direktör Ümit Özat’覺n, tak覺m覺n覺 bu maça özel olarak haz覺rlad覺覺n覺 örendik. Son haftalarda da ad覺 pek çok spekülasyona kar覺an genç teknik adam覺n böylesine bir galibiyetle kendine yöneltilen eletiri oklar覺n覺 da k覺rmas覺n覺 bekliyoruz. Bu nedenle bu maça Gençlerbirlii’nin son birkaç haftadaki görüntüsünün aksine daha cesur ve konsantre ç覺kaca覺n覺 düünüyorum. 襤ç saha maçlar覺nda baar覺l覺 bir grafie sahip olan K覺rm覺z覺-Kara’lar, Özat’覺n tak覺ma katt覺覺 deerlerden biri olan oyun içi dizili deiiklii, özellikle 3-5-2’yle oynanan maçlarda önemli sonuçlar verdi ve Gençlerbirlii iç sahada y覺k覺lmaz bir kaleye dönütü. Beklerini ve hücum oyuncular覺n覺 daha ekonomik kullanarak enerjilerini koruyan Özat, oyun hatlar覺n覺 da birbirine yak覺n tutarak rakiplerine kolay pozisyon f覺rsat覺 vermeyen bir tak覺m oluturdu.

Gençlerbirlii’nin Fenerbahçe kar覺s覺nda ans覺n覺 artt覺racak en önemli faktör, orta sahada kuraca覺 üstünlükten geçiyor. Selçuk-Issah-Khalili’nin ayn覺 anda balayaca覺n覺 düündüümüzde, orta sahada kurulacak üstünlük ve kazan覺lan toplarla balayacak ani ataklarla Fenerbahçe savunmas覺n覺 dengesiz yakalayabilir. Rakibine göre daha diri olacak olan Gençlerbirlii’nin ön alanda yapaca覺 pres de Fenerbahçe’yi hataya zorlayacakt覺r.

Tek plan rakibi bozmak

Sezon ba覺ndan itibaren net bir oyun plan覺 olmayan ve daha çok orta sahada kazan覺lan toplarla kanat oyuncular覺n覺, özellikle de Lens’i kaç覺rmaya dayal覺 bir planla oynayan Fenerbahçe, Çaramba günü Baakehir’le oynad覺覺 ve penalt覺lara gitmesi sebebiyle 3 saate yak覺n süren mücadelenin donelerini mutlaka verecektir Ankara’da. Deindiimiz gibi Fenerbahçe’nin bu seneki ana oyun plan覺 rakibi bozmak ve oynatmamak üzere. Böyle olunca da derbilerde iyi sonuçlar elde etti sar覺-lacivertli tak覺m. Ancak kendisi gibi oyunu bozmaya dayal覺 oynamaya çal覺an, arkada bekleyen tak覺mlara kar覺 ise hep s覺k覺nt覺 yaad覺. Orta sahada top kazanamad覺klar覺nda ise özellikle Kjaer ile oyun kurmaya çal覺覺yorlar. Bu noktada Gençlerbirlii hücum oyuncular覺n覺n ileride yapaca覺 bask覺 önem kazan覺yor. Eer Fenerbahçe Kjaer ile geriden oyun kuramazsa, muhtemelen ilerideki Lens-Van Persie-Sow (yada kim oynarsa) orta sahaya yaklaarak pas istasyonlar覺 kurmaya çal覺acakt覺r.

Fenerbahçe’nin son haftalarda göze çarpan s覺k覺nt覺lardan biri de savunman覺n çizgi halinde yakalanmas覺. Her ne kadar Advocaat, savunma çizgisini geride kurmay覺 planlasa da, hem Kjaer hem de Skrtel muhtemelen kariyerleri boyunca hiçbir zaman bu denli derin bir savunmada anlay覺覺yla oynamad覺klar覺 için ister istemez kendilerini öne atma istei douyor. Bu da savunman覺n çizgi halinde yakalanmas覺na sebebiyet veriyor. Sakatlanmasayd覺 Serdar Gürler için büyük bir f覺rsat olabilirdi bu durum. Onun yokluunda Rantie’nin daha uyan覺k olmas覺 ve sürekli olarak savunma arkas覺na sarkmay覺 denemesi Gençlerbirlii’ne avantaj salayabilir.

HAZIRLAYAN: ANIL YAZAR 

Bu habere Su adresten ulaSabilirsiniz:
http://www.sporanki.com/haberi/54837-Anil_Yazar;_Genclerbirligi_Fenerbahce_macini_degerlendirdi.html